کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

«سلطان رمزارز» دنیا چطور سقوط کرد؟

28 آبان 1401 ساعت 11:41

ایتنا - بنکمن فرید – رئیس سابق شرکت تبادل رمزارز اف‌تی‌اکس که حالا در حال فروپاشی است – گِیمِر (Gamer) قهاری است. او در رشته توییتی برای حدود یک میلیون دنبال‌کننده‌اش توضیح داد که دلیل این کارش چیست. این بازی راهی برای او بود تا ذهنش را از اداره دو شرکت که روزانه میلیاردها دلار معامله می کردند، خالی کند.
در ظرف کمتر از هشت روز، سم بنکمن فرید مشهور به «سلطان رمزارز» ورشکستگی‌ شرکتش را اعلام کرد و از مقام مدیر اجرایی شرکت کناره‌گیری کرد و حالا مشمول تحقیقات فدرال درباره نحوه مدیریت‌اش بر مسایل مالی شرکت است.

طی چند سال اخير اينترنت مملو از مصاحبه‌های طولانی با او بوده است که در چت‌های ويدیویی از پشت ميز دفترش در باهاما صحبت می‌کرد. 

در بعضی از اين ويدیوها، صداهای کلیکی شنيده می‌شود که حواس مخاطب را پرت می‌کند. 

ضمن اینکه مصاحبه‌شوندگان او با دقت تمام به حکایت باورنکردنی ميلیاردر شدن او ظرف پنج سال گوش می‌کنند، این صدا مدام شنيده می‌شود و به وضوح صدای کلیک کردن ماوس اين کارآفرین آمریکایی است. 

با تکرارهای سریع و فراوانی صدای «کلیک، کليک، کليک» شنيده می‌شود. در همین حال، چشمان بنکمن فرید مدام به گوشه‌های مختلف صفحه نمایش حرکت می‌کنند. 

از ویدیوها اصلا مشخص نمی‌شود که او پشت کامپيوترش چه می‌کند ولی تويیت‌های اونشانه‌های خوبی به مخاطب می‌دهند. 

او در فوریه ۲۰۲۱ توییت کرد که: «اسم‌ام به خاطر بازی کردن لیگ آو لجندز در حین صحبت با تلفن بد در رفته است.» 

بنکمن فرید – رئیس سابق شرکت تبادل رمزارز اف‌تی‌اکس که حالا در حال فروپاشی است – گِیمِر (Gamer) قهاری است. او در رشته توییتی برای حدود یک میلیون دنبال‌کننده‌اش توضیح داد که دلیل این کارش چیست. این بازی راهی برای او بود تا ذهنش را از اداره دو شرکت که روزانه میلیاردها دلار معامله می کردند، خالی کند.

بنکمن می‌گوید: «بعضی‌ها به افراط در نوشیدن الکل می‌افتند؛ بعضی قمار می‌کنند. من لیگ بازی می‌کنم.» 
 


سم بنکمن-فرید از یک بازی ویدیویی به نام استوری‌بوک براول نیز بسیار لذت می‌برد تا جایی که در مارس سال ۲۰۲۲ شرکت سازنده آن را خرید

 
وقتی این هفته امپراتوری رمزارز این جوان سی ساله با این شگفتی سقوط کرد، داستان دیگری درباره بازی‌های او در فضای آنلاين مطرح شده است. 

بنا به یک پست وبلاگی شرکت سکویا کپیتال، غول سرمایه‌گذاری خطرپذیر، بنکمن فرید ضمن يک تماس ويدیویی در عالی‌ترین سطح با تيم سرمايه‌گذاری این شرکت مشغول بازی لیگ آو لجندز بوده است. گویا این امر باعث منصرف شدن آنها نشد. اين گروه ۲۱۰ ميلیون دلار در شرکت اف تی اکس آقای بنکمن فرید سرمايه‌گذاری کرد. 

سکویا کپيتال این هفته آن پست وبلاگی افشاگر را پاک کرد و اعلام کرد که حالا مبلغ سرمایه‌گذاری‌شده در اف تی اکس را به عنوان خسارت از دست رفته تلقی می‌کند. 

این شرکت تنها سرمایه‌گذاری نیست که مبالغ هنگفتی را از زمان سقوط امپراتوری ۳۲ ميلیارد دلاری بنکمن فرید از دست داده است. 

اف تی اکس تقریباً ۱.۲ ميلیون کاربر ثبت‌شده داشت که از این شرکت تبادل ارز برای خرید توکن‌های رمزارز از قبیل بیت‌کوین و هزاران رمزامرز دیگر استفاده می‌کردند.

از تاجران بزرگ تا هواداران روزمره رمزارزها، بسیاری هنوز نمی‌دانند که آیا اصلاً پس‌اندازشان را که در کیف پول‌های ديجيتال اف.تی.اس گير افتاده است پس خواهند گرفت یا نه. 

این سقوطی سرسام‌آور است و رشد بنکمن فرید هم داستانی شگفت‌آور از ریسک‌ها، پاداش‌ها و بین‌بگ‌ها است. وی به ام آی تی رفت که يک دانشگاه پژوهشی معتبر آمريکایی است و در آنجا فیزیک و ریاضی خواند. 

اما این فارغ‌التحصیل جوان باهوش می‌گوید که درس‌هایی که در خوابگاه‌های دانشجويی یاد گرفته بود او را در مسیر ثروت‌مند شدن قرار داد. 

ماه گذشته، او در مصاحبه‌ای  تعریف کرد که چطور غرق در جنبش «ديگردوستی مؤثر» شده بود. او می‌گوید ديگردوستی مؤثر جامعه‌ای از مردمی است که «می‌کوشند تا بفهمند با زندگی‌تان چه کار می‌توانید بکنید که تا حد امکان تأثیر مثبتی بر جهان بگذارید». 

در نتیجه چنان‌که بنکمن فرید به یاد می‌آورد، تصمیم گرفت وارد بانکداری شود تا آن قدر پول به دست بیاورد که بتواند آن پول را صرف امور خیر کند. او در مدت کوتاهی در شرکت جین استریت در نيویورک تجارت سهام در بورس را آموخت و بعد حوصله‌اش سر رفت و تصمیم گرفت بيت کوين را آزمایش کند. 
 

بنکمن-فرید به دنبال‌کنندگان‌اش در توییتر گفت: «بيشتر اوقات روی بین‌بگ راحتی می‌خوابم»


او متوجه تفاوت ارزش بیت‌کوین در بورس‌های تبادل ارز مختلف رمزارزها شد و شروع به آربیتراژ کرد – یعنی بیت‌کوين را از جاهایی که آن را ارزان می‌فروختند می‌خرید و به جاهایی که به قیمت بیشتری معامله می‌شد می‌فروخت. 

بعد از یک ماه کسب سودهای متوسط، با چند نفر از دوستان کالج‌اش جمع شدند و شرکتی تجاری به نام آلاميدا ریسرچ (Alameda Research) را راه‌اندازی کردند. بنکمن فرید می‌گوید کار ساده‌ای نبود و ماه‌ها طول کشید تا فنون جابجا کردن پول از بانک‌ها و فراسوی مرزها را به کمال برسانند. اما بعد از حدود سه ماه او و تیم کوچک‌اش ناگهان به ثروتی هنگفت رسیدند. 

او یک سال پیش به پادکست جکس جونز و مارتین وارنر شو گفت: «ما خيلی سمج بودیم. همچنان ادامه می‌دادیم. اگر کسی مانعی سر راهمان می‌گذاشت، خلاقيت به خرج می‌دادیم و اگر سیستم ما نمی‌توانست از پسش بربیاید، سيستم تازه‌تری می‌ساختيم که از این مانع عبور کند.» 

در ژانویه ۲۰۱۸، تيم او روزانه يک ميلیون دلار درآمد داشت. 

یک گزارشگر تجاری در سی‌ان‌بی‌سی اخيراً از او پرسید که به دست آوردن این درآمد چه حسی داشت. بنکمن فرید گفت که از حیث عقلانی و بر اساس روش‌شناسی‌اش «همه چیز کاملاً معقول بود. ولی از اعماق وجودم هر روز غافلگير می‌شدم.»

سم بنکمن فرید در سال ۲۰۲۱ يک ميلیاردر رسمی شد و این مدیون کسب و کار ثانوی و برجسته‌ترش، اف تی اکس بود. اين شرکت تبادل رمزارز تبدیل به بزرگ‌ترین شرکت در جهان و يکی از غول‌های این صنعت شد که شاهد معامله روزانه ۱۰ تا ۱۵ ميلیارد دلار بود.

اوایل سال ۲۰۲۲، ارزش اف‌تی‌اکس ۳۲ میليارد دلار تخمین زده شده و نامی بود که بر سر زبان‌ها بود، یک استاديوم لیگ بسکتبال ان‌بی‌ای به نام اين شرکت بود و ستاره‌های مشهوری چون تام بریدی از لیگ ملی فوتبال آمریکا در شمار حامیان و مروجان‌اش بودند. 

در تمام این مدت، بنکمن فرید ظاهراً با خشنودی جزییات سبک زندگی‌اش را در اختیار دنبال‌کنندگان توییتری‌اش می‌گذاشت. او گفت که عمدتاً روی بین‌بگ (کیسه شنی راحتی) کنار میزش در دفترش می‌خوابد و عکسی را پست کرد که او را در حالی نشان می‌داد که کنار کارکنان‌اش در ترمينال‌های کاری‌شان دراز کشیده است.
در توییتی دیگر در ساعات اول صحب نوشت: «نتوانستم بخوابم. برمی‌گردم دفتر.»

 رؤیای بنکمن فرید برای بخشیدن میزان عظیمی از پول‌اش به خیریه نیز در جریان بود. ماه گذشته، در مصاحبه‌ای ادعا کرد که «تا الآن چند صد ميلیون دلار» پول را بخشیده است و سخاوت او فقط شامل حال خيریه‌ها نمی‌شد. در شش ماه گذشته، «سلطان رمزارز» لقب ديگری هم گرفت - «شوالیه سفیدپوش رمزارز».

در سال ۲۰۲۲ با سقوط قيمت رمزارزها، به اصطلاح «زمستان رمزارز» به قوت از راه رسید. شرکت‌های ديگر اين صنعت متزلزل شده بودند ولی بنکمن فرید صدها ميلیون دلار پول نقد را به عنوان کمک به آن شرکت‌ها پرداخت می‌کرد.

 وقتی سی‌ان‌بی‌سی از او پرسید که چرا سعی می‌کند شرکت‌های رمزارز رو به زوال را سرپا نگه دارد، گفت: «اگر قرار باشد رنج واقعی و شکست‌ها واقعی داشته باشيم در درازمدت وضع خوبی نخواهد بود. و برای مشتريان ما هم منصفانه نیست.»

 او در همان مصاحبه هم ادعا کرد که ۲ ميلیارد دلار ذخيره دارد که می‌تواند از آن برای کمک به شرکت‌های رمزارز رو به سقوط استفاده کند.

 اما هفته پيش، خود او دستش پيش همین صنعت دراز بود و سعی می‌کرد برای نجات شرکت خودش و مشتریان خودش پول جمع کند.

 پرسش‌ها درباره ثبات مالی واقعی اف‌تی‌اکس وقتی شایع شد که مقاله‌ای در وب‌سایت کوين‌دسک منتشر شد که می‌گفت بیشتر تجارت شرکت عظيم آلاميدا ريسرچ متعلق به بنکمن فرید مبتکی بر بنیادی است که عمدتاً متشکل از يک واحد رمزارز است که شرکت خواهر اف‌تی‌اکس اختراع کرده است و نه سرمایه‌ای مستقل.

اتهامات دیگری در وال استریت ژورنال مطرح شدند مبنی بر این که آلاميدا ریسرچ از سپرده‌های مشتریان به عنوان وام برای داد و ستد استفاده می‌کرده است.
اما آغاز سقوط اف‌تی‌اکس وقتی از راه رسید که رقیب اصلی‌اش – بايننس – علناً همه توکن‌های مرتبط با اف‌تی‌اکس‌اش را چند روز بعد فروخت.

 

رئیس بایننس، چانگپنگ ژائو با رقیب‌اش آقای بنکمن-فرید در توییتر گفت‌وگوهای مختصر و کوتاهی داشت


 چانگ‌پنگ ژائو، مدير اجرایی بايننس به ۷.۵ ميلیون دنبال‌کننده‌اش گفت که شرکت‌اش «با توجه به افشاگری‌های اخیر» دارایی‌های‌اش را می‌فروشد. اين کار باعث فرار مردم از اف‌تی‌اکس شد و مشتریان با دستپاچگی ميلیاردها دلار را از بورس رمزارز بیرون کشيدند.

برداشت‌ها متوقف شدند و بنکمن فرید سعی کرد کمک مالی پیدا کند و در مقطعی بایننس پیش از منصرف شدن علناً به فکر خرید تمام دارایی‌های اف‌تی‌اکس بود.

بایننس گفت که گزارش‌هایی مبنی بر «سوء مديريت پول مشتریان و ادعای تحقیق سازمان‌های آمریکایی درباره‌ اين شرکت» باعث انصراف‌اش شده بود.

روز بعد، اف‌تی‌اکس اعلام ورشکستگی کرد.

بنکمن فرید در يک سلسله توییت عذرخواهی کرد و گفت: «يک بار دیگر، بسیار متأسفم که کارمان به اینجا کشيده است.»
«امیدوارم اوضاع بهبود پیدا کند. اميدوار این وضع باعث شود تا حدودی شفافیت، اعتماد و مديریت ايجاد شود.»
او همچنین گفت که: «از اینکه کار به اینجا کشیده است بهت‌زده شده است.»

دنیای رمزارز نیز چنین حال و وضعیتی داشت و دارد. قیمت بیت کوین به پایین‌ترین ميزان خود ظرف دو سال رسیده است و بسیاری حيران‌اند که اگر اف‌تی‌اکس با آن رهبر افسانه‌ای‌اش می‌تواند سقوط کند، سقوط بعدی گريبان‌گیر که خواهد شد؟

منبع: بی‌بی‌سی 


کد مطلب: 70577

آدرس مطلب: https://www.itna.ir/news/70577/سلطان-رمزارز-دنیا-چطور-سقوط

ايتنا
  https://www.itna.ir