۰
plusresetminus
دوشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۴۱

رکورد سرعت انتقال اطلاعات با فیبرنوری شکسته شد

ایتنا - محققان ژاپنی توانستند با استفاده از کابل‌های فیبر نوری استاندارد با استفاده از یک تکنیک جدید همزمان حجم بالایی از اطلاعات را با نرخ ۱.۵۳ پتابیت بر ثانیه جابه‌جا کنند و از این نظر رکورد جدیدی به ثبت رساندند.
رکورد سرعت انتقال اطلاعات با فیبرنوری شکسته شد

محققان ژاپنی توانستند با استفاده از کابل‌های فیبر نوری استاندارد با استفاده از یک تکنیک جدید همزمان حجم بالایی از اطلاعات را با نرخ ۱.۵۳ پتابیت بر ثانیه جابه‌جا کنند و از این نظر رکورد جدیدی به ثبت رساندند.

به گزارش ایتنا از همشهری آنلاین، این محققان با رمزگذاری اطلاعات در ۵۵ فرکانس نوری مختلف در تکنیکی که با نام هم ‌تافتن شناخته می‌شود، موفق به دستیابی به این سرعت بالا شدند.

این پهنای باند حالا می‌تواند کل ترافیک اینترنت که تقریباً کمتر از یک پتابیت بر ثانیه است را از طریق یک کابل فیبر نوری حمل کند. این عدد در حدود یک میلیون برابر بیشتر از پهنای باندی است که افراد معمولی در حداکثر ظرفیت ارتباطات خود از آن استفاده می‌کنند.
این فناوری از فرکانس‌های مختلف نور که در سراسر طیف نوری در دسترس‌ هستند، استفاده می‌کند. با توجه به اینکه هر رنگ طیف نور مرئی و نامرئی فرکانس خاص خودش را دارد، می‌تواند جریان اطلاعات مخصوص خودش را حمل کند.

محققان از همین طریق توانسته‌اند به بهره‌وری طیفی ۳۳۲بیت بر ثانیه بر هرتز دست یابند. این بهره‌وری تقریبا ۳ برابر بیشتر از نمونه‌های قبلی است.
کد مطلب: 70481
برچسب ها: فیبر نوری
نام شما
آدرس ايميل شما

هنگام کار با کامپيوتر، معمولا از چه نوع خدمات اينترنتی استفاده می کنيد؟
ADSL
فيبر نوری
Point-to-Point
مودم همراه
هات اسپات موبايل
ماهواره ای