کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

تسلا نخستین خودروسازی که ارزش آن در بازار از مرز یک تریلیون دلار گذشت

15 آبان 1401 ساعت 1:33

ایتنا - تسلا بعد از ورود به بازار بورس در سال ۲۰۱۰ در عرض ۱۱ سال و اندی توانست به این نقطه عطف برسد.پس از آن‌که شرکت خودرو کرایه‌ای هرتز آمریکا ۱۰۰ هزار خودرو به شرکت تسلا سفارش داد، ارزش این شرکت سازنده خودروهای برقی متعلق به ایلان ماسک برای نخستین بار از مرز یک تریلیون دلار گذشت.

به گزارش ایتنا و به نقل از ایندیپندنت، ارزش سهام این شرکت سوم آبان، بیش از ۱۲ درصد افزایش یافت تا تسلا در جایگاه پنجم شرکت‌های ایالات‌متحده قرار گیرد و نخستین شرکت خودروسازی با ارزش یک تریلیون دلار در بازار شود.

در جدول سریع‌ترین شرکت‌ها در رسیدن به این نقطه عطف هم تسلا  بعد از فیس‌بوک در جایگاه دوم قرار دارد. تسلا بعد  از ورود به بازار بورس در سال ۲۰۱۰ در عرض ۱۱ سال و اندی توانست به این نقطه عطف برسد.

هم‌اکنون ارزش این شرکت در بازار از سرجمع ارزش بزرگ‌ترین خودروسازان جهان مثل تویوتا، فولکس‌واگن و فورد بیش‌تر است.

اپل، آلفابت، آمازون و مایکروسافت از دیگر شرکت‌های یک تریلیون دلاری هستند. در حال حاضر ارزش فیس‌بوک بعد از سهام‌هایی که در دو ماه گذشته فروخت کم‌تر از این حد است.


رئیس تسلا در توییتر از بالا رفتن ارزش این شرکت براثر سفارش هرتز ابراز شگفتی کرد و افزود تسلا درزمینهٔ تقاضا مشکلی ندارد بلکه با «مشکل افزایش تولید» مواجه است.

به نظر کارشناسان و سرمایه‌گذاران، سبزگرایی ناوگان خودروی جهان دگرگونی مثبتی است.

مارک فیلدز، مدیرعامل موقت شرکت هرتز، در بیانیه‌ای گفت: «خودروی برقی امروزه بسیار رایج است و این تازه شروع موج افزایش اقبال و تقاضای جهانی به این خودروها است.»
 


در دو سال اخیر، فروش جهانی خودروهای برقی به علت بازدهی زیاد این خودروها، مزایایی که برای مقابله با تغییر اقلیم دارد و پیشرفت‌های بزرگی که در فناوری ساختن باتری این خودروها صورت گرفته افزایش چشمگیری داشته است. سه خودروساز بزرگ ایالات‌متحده قصد دارند تا سال ۲۰۳۰ فروش خودروهای برقی خود را ۴۰ تا ۵۰ درصد افزایش دهند.

کشورهایی هم‌چون هندوستان قول مشابهی مبنی بر افزایش سهم خود در ناوگان خودروهای برقی داده‌اند.

آقای فلیدز افزود: «هرتز با مدیریت جدید قرار است از پیش‌گامان خدمات حمل‌ونقل باشد و کار خود را با راه‌اندازی بزرگ‌ترین ناوگان خودروی برقی اجاره‌ای در آمریکای شمالی آغاز می‌کند. ما متعهد خواهیم بود ناوگان خودروهای برقی خود را گسترش دهیم و بهترین خدمات را درزمینهٔ اجاره و شارژ مجدد خودروها برای مشتریانی فراهم کنیم که از سراسر جهان با اهداف تجاری یا تفریحی خودرو اجاره می‌کنند.»

هرتز اعلام نکرد چه مبلغی بابت این خودروها می‌پردازد اما آقای ماسک در پیامی توییتری اشاره کرد به آن‌ها تخفیف نداده و این شرکت «به همان قیمتی» خودرو خریده «که سایر مشتریان می‌خرند.»

احتمالاً این شرکت خدمات اجاره خودرو، در سال آینده بیش از ۴ میلیارد دلار بابت خرید خودروهای برقی مدل ۳ اس خرج خواهد کرد تا حدود یک‌پنجم ناوگان خودروهای خود را فراهم کند.

هرتز در بیانیه‌ای اشاره کرد «این شامل سفارش اولیه ۱۰۰ هزار خودروی تسلا تا پایان سال ۲۰۲۲ و سفارش امکانات جدید شارژ خودروی برقی برای تمام شعبه‌های شرکت در سراسر جهان می‌شود.»


کد مطلب: 70336

آدرس مطلب: https://www.itna.ir/news/70336/تسلا-نخستین-خودروسازی-ارزش-بازار-مرز-یک-تریلیون-دلار-گذشت

ايتنا
  https://www.itna.ir