۰
plusresetminus
يکشنبه ۸ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۰۷

ریزش سهام میلیاردرهای جهان

ایتنا - ​​​​​​​۱۰ میلیاردر بزرگ جهان از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون، مجموعا یک چهارم یک تریلیون دلار ثروت از دست داده‌اند.
ریزش سهام میلیاردرهای جهان

با واکنش سرمایه‌گذاران به نتایج مالی مایوس کننده، ارزش بعضی از بزرگترین شرکت‌های فناوری آمریکا امسال بیش از ۳.۲ تریلیون دلار سقوط کرده است. سهام گاما (GAMMA) که مخفف گوگل، اپل، مایکروسافت، متا و اپل است، هفته گذشته پس از منتشر شدن نتایج مالی این شرکتها، مجموعا بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار ارزش بازار خود را از دست دادند.

به گزارش ایتنا از ایسنا، ارزش سهام آمازون هفته گذشته پس از این که دورنمای فروش این شرکت در تعطیلات سال نو به میزان چشمگیری کاهش داده شد، به میزان ۱۷۰ میلیارد دلار ریزش کرد. ارزش آلفابت که شرکت مادر گوگل است، پس از این که سرمایه گذاران از کندی کسب و کار آگهی تبلیغاتی این شرکت غافلگیر شدند، ۸۰ میلیارد دلار کمتر از دوشنبه گذشته شد. مایکروسافت هم به دلیل کاهش فروش رایانه، ضعیف‌ترین رشد درآمد در پنج سال اخیر را گزارش کرد.

سهام شرکتهای بزرگ فناوری با تورم فزاینده در ابتدای سال روبرو شدند که اعتماد سرمایه گذاران نسبت به توانایی آنها برای انتقال هزینه‌های بالاتر به مصرف کنندگان را خدشه دار کرد. نشانه‌های جدید به وقوع رکود اشاره دارد که اقتصاددانان بلومبرگ می‌گویند مطمئن هستند سال آینده اتفاق می‌افتد. این نگرانیها، افزایش قیمتها را به معیار اصلی رکود تبدیل کرده است.

بانک مرکزی آمریکا ماه گذشته با افزایش نرخ‌های بهره به میزان ۰.۷۵ درصد، واکنش نشان داد تا با تورم که اعتماد مصرفی را متزلزل کرده است، به شکل جدی‌تری مبارزه کند.

اپل از این روند در امان ماند و روز جمعه پس از این که سود سه ماهه بهتر از حد مطلوب را گزارش کرد، ۱۷۸ میلیارد دلار به ارزش بازار این شرکت اضافه شد. سهام اپل ۷.۵ درصد افزایش یافت و به ۱۵۶ دلار رسید و ارزش بازار سازنده آیفون را به ۲.۵ تریلیون دلار رسید اما ارزش سهام این شرکت از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون حدود ۱۵ درصد کاهش نشان می‌دهد. عملکرد سهام اپل برخلاف افت ۱۴ درصدی آمازون، ریزش ۲۲ درصدی متا، کاهش ۵.۴ درصدی آلفابت و افت ۳.۳ درصدی مایکروسافت در هفته گذشته بود.

با این حال، تحلیلگران می‌گویند غول‌های فناوری، سرمایه گذاریهای خوبی مانده‌اند. اما متا با مبارزه دشوارتری روبروست زیرا مارک زاکربرگ، مدیرعامل این شرکت با کاهش ثروتش مقابله می‌کند. ارزش سهام متا از ابتدای امسال تاکنون، ۷۰ درصد ریزش کرده است.

بر اساس گزارش بیزنس اینسایدر، مدیران عامل شرکتهای فناوری که در متاورس و رمزارز سرمایه گذاری کرده اند، در میان بزرگترین بازندگان فهرست میلیاردرها به چشم می‌خورند. شاخص میلیاردرهای بلومبرگ نشان می‌دهد این میلیاردرها شاهد بیشترین میزان کاهش ثروتشان بوده‌اند.

۱- مارک زاکربرگ، مدیرعامل متا: ۸۷.۳ میلیارد دلار

۲- ژائو چانگ پنگ، مدیرعامل بایننس: ۷۲.۶ میلیارد دلار

۳- ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا: ۶۶.۴ میلیارد دلار

۴- جف بزوس، موسس آمازون: ۶۵.۷ میلیارد دلار

۵- لری پیج، یکی از موسسان گوگل: ۳۹.۲ میلیارد دلار

۶- برنارد آرنو، مدیرعامل شرکت ال‌وی‌ام‌اچ: ۳۸.۲ میلیارد دلار

۷- سرگی برین، یکی از موسسان گوگل: ۳۸.۱ میلیارد دلار

۸- اسکات مک کنزی، خیر و همسر سابق جف بزوس: ۳۱.۷ میلیارد دلار

۹- فرانسواز بتانکور مایرز، وارث اورئال: ۳۰.۷ میلیارد دلار

۱۰- بیل گیتس، یکی از موسسان مایکروسافت: ۲۷.۳ میلیارد دلار

۱۱- فیل نایت، یکی از موسسان نایکی: ۲۵.۷ میلیارد دلار

۱۲- ژنگ یوکان، موسس شرکت سی‌ای‌تی‌ال: : ۲۴.۲ میلیارد دلار

۱۳- ما هواتنگ، مدیرعامل تنسنت: ۲۳ میلیارد دلار

۱۴- استیو بالمر، مدیرعامل سابق مایکروسافت: ۲۱.۳ میلیارد دلار

۱۵- فرانسوا پینو، مدیرعامل کِرینگ: ۲۰.۴ میلیارد دلار
کد مطلب: 70238
نام شما
آدرس ايميل شما

هنگام کار با کامپيوتر، معمولا از چه نوع خدمات اينترنتی استفاده می کنيد؟
ADSL
فيبر نوری
Point-to-Point
مودم همراه
هات اسپات موبايل
ماهواره ای