۰
plusresetminus
جمعه ۲۹ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۵۲

بریتانیا در رتبه‌بندی قدرت فضایی از ایتالیا عقب افتاد

ایتنا - یک گروه فراحزبی از نمایندگان پارلمان بریتانیا هشدار داد که این کشور به یک قدرت «دسته سوم» در زمینه فضا تبدیل شده است و اکنون پس از برگزیت و در پی ناکامی در پیشبرد برنامه‌ای کارآمد به نام پروژه گالیله، از ایتالیا عقب افتاده است.
بریتانیا در رتبه‌بندی قدرت فضایی از ایتالیا عقب افتاد

کمیته منتخب دفاعی گفت که در پی خروج بریتانیا از پروژه گالیله اتحادیه اروپا، فقدان پیشرفتی «ناپذیرفتنی» در توسعه سیستم ناوبری ماهواره‌ای قرن بیست و یکم در کار است.

به گزارش ایتنا از ایندیپندنت، این کمیته در پی تحقیق درباره این موضوع - ضمن تقاضای انتصاب یک وزیر اختصاصی برای امور فضایی - گفت: رویکرد دولت به امنیت در فضا «فاقد انسجام، شفافیت و خط‌مشی» است.

توبیاس الوود، عضو ارشد حزب محافظه‌کار، رئیس کمیته، گفت که تهاجم روسیه به اوکراین، ایده استفاده از فضا را در حکم یک حوزه دفاعی، «به شدت برجسته» کرده است.

در اوایل سال جاری، روسیه شرکت بریتانیایی «وان‌وب» (OneWeb) را مجبور کرد پرتاب‌های برنامه‌ریزی شده موشک در پایگاه فضایی قزاقستان را که تحت کنترل سازمان فضایی روسیه است، لغو کند و ماهواره‌های این شرکت مستقر در لندن را توقیف کرد.

الوود گفت: «در سال‌های آینده، تقویت قابلیت‌های فضایی ما برای دفاع و امنیت کشور مهم خواهد بود. طی این تحقیق و تفحص شنیدیم که بریتانیا در بهترین حالت یک قدرت فضایی درجه سوم است که از ایتالیا عقب افتاده است.»

دولت ترزا می در سال ۲۰۱۸، با وجود سرمایه‌گذاری ۱.۲ میلیارد پوندی در طرحی که برای تقویت قدرت ناوبری ماهواره‌ای اتحادیه اروپا طراحی شده بود، شراکت خود را با بروکسل بر سر سامانه [ناوبری ماهواره‌ای] گالیله اتحادیه اروپا قطع کرد.

در سال ۲۰۲۰، دولت بوریس جانسون، برنامه موقعیت‌یابی، ناوبری و زمان‌بندی مبتنی بر فضا (SBPP) را به مثابه جایگزینی برای پروژه اتحادیه اروپا راه‌اندازی کرد.

الوود گفت که پروژه بریتانیا «دود شده و به هوا رفته» است و بریتانیا اینک در خطر «عقب‌افتادگی بیشتر، هم از کشورهای هم‌تراز و هم از دشمنان ما» قرار دارد، و افزود: « این فقدان پیشرفت پذیرفتنی نیست.»

کمیته دفاعی با ابراز نگرانی در مورد توقیف ماهواره‌های «وان‌وب» از سوی روسیه، از دولت خواست تا «سختگیرانه‌ترین بررسی‌های ممکن» را در خصوص ادغام برنامه‌ریزی‌شده «وان‌وب» و «یوتل‌ست» (Eutelsat) انجام دهد.

گزارش دفاع فضایی این گروه فراحزبی که روز چهارشنبه (۱۹ اکتبر - ۲۷ مهر) منتشر شد، همچنین خواستار «پاسخگویی» بیشتر در خصوص هزینه‌های غیرنظامی و دفاعی در فضا شد.

رئیس این کمیته گفت: «طی یک دهه آینده، وزارت دفاع ۱.۴ میلیارد پوند به منظور توسعه قابلیت‌های فضایی جدید هزینه خواهد کرد.»

الوود افزود: «با توجه به سوابق تاسف‌آور این وزارتخانه در تحویل به‌موقع و مبتنی بر بودجه پروژه‌های بزرگ، ما نگرانی جدی داریم که تاریخ تکرار شود و به پاسخگو کردن وزارتخانه ادامه خواهیم داد.»
کد مطلب: 70133
برچسب ها: بریتانیا فضا ناسا
نام شما
آدرس ايميل شما

هنگام کار با کامپيوتر، معمولا از چه نوع خدمات اينترنتی استفاده می کنيد؟
ADSL
فيبر نوری
Point-to-Point
مودم همراه
هات اسپات موبايل
ماهواره ای