۰
plusresetminus
يکشنبه ۲ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۶:۰۰
عکس روز ناسا

قمرهای اروپا و مشتری از دید وویجر ۱

ایتنا - آن نقاط روی مشتری چه چیزی می‌توانند باشند؟ نقطهٔ بزرگتر و دورتر، درست در سمت راست مرکز تصویر، لکهٔ قرمز بزرگ است؛ یک سامانهٔ طوفانی عظیم که احتمالاً از ۳۵۷ سال پیش که جووانی کاسینی آن را پیدا کرد، همچنان در مشتری وجود دارد.
قمرهای اروپا و مشتری از دید وویجر ۱
آن نقاط روی مشتری چه چیزی می‌توانند باشند؟ نقطهٔ بزرگتر و دورتر، درست در سمت راست مرکز تصویر، لکهٔ قرمز بزرگ است؛ یک سامانهٔ طوفانی عظیم که احتمالاً از ۳۵۷ سال پیش که جووانی کاسینی آن را پیدا کرد، همچنان در مشتری وجود دارد. هنوز مشخص نیست که چرا این لکهٔ بزرگ، به رنگ قرمز است.
 
به گزارش ایتنا، نقطهٔ سمت چپ و پایین تصویر، یکی از بزرگترین قمرهای مشتری است که اروپا نام دارد. تصاویر وویجر در سال ۱۹۷۹ این فرضیه مدرن را تقویت می‌کنند که اروپا دارای اقیانوسی زیرزمینی است و بنابراین مکان خوبی برای جستجوی حیات فرازمینی می‌تواند باشد.
 
اما نقطهٔ تیرهٔ سمت راست و بالای تصویر چیست؟ این سایهٔ یکی دیگر از قمرهای بزرگ مشتری است که آیو (Io) نامیده می‌شود. وویجر ۱ کشف کرد که آیو آنقدر آتشفشانی است که هیچ دهانهٔ برخوردی بر روی آن پیدا نکرد.
 
شانزده فریم از پرواز وویجر ۱ در کنار مشتری در سال ۱۹۷۹ اخیراً دوباره پردازش شده و تصویر برگزیدهٔ امروز را پدید آوردند. چهل و پنج سال پیش در ماه اوت، وویجر ۱ از زمین پرتاب شد و یکی از بزرگترین اکتشافات منظومه شمسی را آغاز کرد.
 
کد مطلب: 69162
نام شما
آدرس ايميل شما

لپ تاپ شما چه برندی است ؟
Acer
Apple
Asus
Dell
HP
Lenovo
Microsoft
MSI
Sony
سایر