۰
plusresetminus
يکشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۱۶
عکس روز ناسا

سحابی سیاره‌ای آبل ۷

ایتنا - سحابی سیاره‌ای بسیار کم نور آبل ۷ (Abell 7) در فاصله ۱۸۰۰ سال نوری از ما و درست در جنوب صورت فلکی شکارچی و در صورت فلکی لپوس یا خرگوش قرار دارد.
سحابی سیاره‌ای آبل ۷

در تصویر برگزیده امروز، این سحابی توسط ستارگان راه شیری احاطه شده و در نزدیکی کهکشان‌های دوردست قرار گرفته و تا کهکشان‌های پس‌زمینه دور هم نقش خود را حفظ کرده است. شکل کروی سحابی آبل ۷ با قطری نزدیک به ۸ سال نوری، در این تصویر تلسکوپی ژرف مشخص شده است.

اطراف این سحابی، جزئیات زیبا و پیچیده‌تری وجود دارد که با استفاده از فیلترهای نازک‌باند برای دید بهتر تقویت شده‌اند. انتشار هیدروژن با رنگ قرمز و انتشار اکسیژن نیز با رنگ‌های سبز و آبی نشان داده شده که ظاهری طبیعی به آبل ۷ می‌دهد. در غیر این صورت، این سحابی بسیار ضعیف‌تر از آن است که با چشم قابل مشاهده باشد.

سحابی سیاره‌ای، بیانگر مرحله نهایی در تکامل ستاره‌ای است – هرچند که این مرحله بسیار کوتاه است. خورشید ما نیز ۵ میلیارد سال دیگر نیز چنین چیزی را تجربه خواهد کرد. تخمین زده می شود که خود آبل ۷ عمری به درازای ۲۰ هزار سال داشته باشد. البته ستاره مرکزی که یک کوتوله سفید است، در اینجا محو شده اما قدمت آن به حدود ۱۰ میلیارد سال می‌رسد.

 
کد مطلب: 68606
نام شما
آدرس ايميل شما

لپ تاپ شما چه برندی است ؟
Acer
Apple
Asus
Dell
HP
Lenovo
Microsoft
MSI
Sony
سایر