۰
plusresetminus
يکشنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۰۴:۰۰

جامعه ویکی پدیا به توقف پذیرش کمک‌های مالی از طریق رمز ارزها رای داد

ایتنا- جامعه ویراستارهای ویکی پدیا پس از بحث و گفت و گویی طولانی که ماه‌ها به طول انجامید به اتوقف پذیرش کمک‌های مالی از طریق مرز ارزها رای دادند.
جامعه ویکی پدیا به توقف پذیرش کمک‌های مالی از طریق رمز ارزها رای داد
جامعه ویراستارهای ویکی پدیا پس از بحث و گفت و گویی طولانی که ماه‌ها به طول انجامید به اتوقف پذیرش کمک‌های مالی از طریق مرز ارزها رای دادند.
 
به گزارش ایتنا و به نقل از techradar، رای منفی جامعه ویراستارهای ویکی پدیا مبنی بر پذیرش کمک‌های مالی به صورت رمزارز اکنون به صورت درخواستی به منظور بررسی‌های بیشتر به Wikimedia Foundation ارسال می‌شود اما این سازمان ملزم به پذیرش آن نیست.
 
این بحث که در نهایت به رای گیری منجر شد در ابتدا از سوی یکی از کاربران ویکی پدیا به نام مولی وایت که به GorillaWarfare مشهور است و بلاگ excellent Web3 is going just great را مدیریت می‌کند، مطرح شد. او در شروع این مباحثه موارد عجیب و غریبی که به صورت پی در پی در فضای رمزارزها اتفاق می‌افتاد را برجسته کرد.
 
وایت در این رابطه در ژانویه سال 2022 اظهار داشت که:«رمزارزها سرمایه گذاری‌های بسیار پرخطر هستند که حتی بین سرمایه گذاران خرد محبوبیت پیدا کرده اند. من فکر می‌کنم که ما نباید استفاده از آنها را به این شکل تایید کنیم.» یکی از دلایل اصلی ادعای او این بود که رمزارزهای بیت کوین و اتریوم از مدل اثبات کار (POW) استفاده می‌کنند که نیازمند قدرت محاسباتی بسیار بالایی است.
 
 
 
یکی از اصلی‌ترین بحث‌های این روزهای فضای Web3 بر محوریت اثبات کار (POW) در برابر اثبات سهام (POS) به عنوان یک مدل جدیدتر و کم مصرف‌تر متمرکز است. اگر همه چیز همانطور که برنامه ریزی شده است پیش برود، اتریوم در نهایت از مدل اثبات کار به مدل اثبات سهام تغییر می‌کند.
 
سازمان Wikimedia Foundation در ایمیلی به خبرگزاری Ars Technica مدعی شد که:«ما از درخواست جامعه مبنی بر توقف پذیرش کمک‌های مالی از طریق رمزارزها مطلع هستیم. تیم جذب سرمایه ما درحال بررسی این درخواست و مباحث مرتبط است و پس از تکمیل این فرایند اطلاعات اضافی را در اختیار قرار می‌دهیم.»
 
در یکی از آمارها که البته مورد مناقشه نیز هست، آمده است که بیت کوین سالانه حدود 200 تراوات ساعت انرژی مصرف می‌کند. با بدتر شدن بحران‌های آب و هوا، انرژی مورد استفاده توسط رمزارزها که موضوع بسیار مشکوکی است که در حال به وقوع پیوستن است. طرفداران پذیرش رمزارزها در ویکی‌پدیا استدلال می‌کردند که این میزان از مصرف انرژی از استخراج ناشی می‌شود و نه استفاده از ارز. به همین دلیل عدم پذیرش آن مشکلی را حل ‌نمی‌کند.
 
البته به نظر می‌رسد که این مشکل تنها بین جامعه ویکی پدیا وجود ندارد و پس از توییت کمپانی موزیلا مبنی بر گذیرش کمک‌های مالی از طریق رمزارزها، بحث‌های مشابهی میان منتقدان آن درگرفته است. البته موزیلا در ادامه از مواضعخود عقب کشید و اعلام کرد که در آینده این دست از کمک‌های مالی را نخواهد پذیرفت.
کد مطلب: 68290
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام