۱
۰
plusresetminus
شنبه ۲۰ فروردين ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۰۲

علیرغم حضوری شدن دانشگاه‌ها و مدارس کیفیت اینترنت پایین است

ایتنا - در شرایطی که دولت در سال جدید به بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها تاکید داشته و پس از پایان یافتن تعطیلات عید ۱۴۰۱، بخش زیادی از فرآیندهای دورکاری و آموزش آنلاین تعطیل شده است، انتظار می‌رفت با توجه به تاکید مسوولان به افزایش مصرف کاربران به‌عنوان یکی از مهم‌ترین دلایل کاهش سرعت اینترنت، تغییری در  کیفیت اینترنت ایجاد شود، این در حالی است که اعتراض کاربران درباره سرعت و کیفیت اینترنت همچنان ادامه دارد.
علیرغم حضوری شدن دانشگاه‌ها و مدارس کیفیت اینترنت پایین است

در حالی که در ماه‌های گذشته، مسوولان افزایش مصرف اینترنت به‌دلیل فرآیندهای آموزش آنلاین را یکی از مهم‌ترین عوامل کاهش سرعت و کیفیت اینترنت اعلام کردند اما با حضوری شدن دانشگاه‌ها و مدارس، تغییری در کیفیت اینترنت احساس نمی‌شود و کاربران همچنان از سرعت‌های پایین ناراضی‌اند.

به گزارش ایتنا از ایسنا، مشکلات اینترنتی و سرعت و کیفیت پایین، در ماه‌های گذشته علاوه بر اعتراض کاربران اینترنتی، واکنش مسوولان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات و حتی نمایندگان مجلس را به دنبال داشته است. البته عیسی زارع‌پور -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- بارها عنوان کرده عدم سرمایه‌گذاری مناسب در سال‌های گذشته، امکان توسعه اینترنت ثابت را سلب و به شبکه اپراتورهای همراه فشار وارد کرده و مشکلات اینترنت را سبب شده است و نمایندگان مجلس هم خواستار پاسخگویی وزیر ارتباطات درباره سرعت اینترنت بودند.

همچنین در ماه‌های گذشته، علی بهادری جهرمی -سخنگوی دولت- درباره علت کاهش سرعت اینترنت گفته بود که زیرساخت‌های اینترنت ثابت که در سال‌های قبل توسعه پیدا نکرده، توان پاسخگویی به نیاز امروز شهروندان را ندارد. علاوه بر این، مجازی شدن مجدد کلاس‌ها و شیوع دوباره کرونا باعث افزایش استفاده از خدمات اینترنتی شده، تا جایی که مصرف ‎اینترنت همراه نسبت به سال ۱۳۹۹، ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

در عین حال از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز اعلام شد که بررسی وضعیت اپراتورهای همراه نشان می‌دهد حجم دیتای مصرفی مشتریان (payload) افزایش یافته و در پی افزایش مصرف، سرعت دسترسی (Throughput) کاربران کاهش داشته و درواقع اثرگذاری مستقیم افزایش مصرف روی سرعت به‌دلیل کمبود منابع مورد نیاز شبکه است و علت اصلی شرایط موجود در حوزه کیفیت اینترنت، عدم توسعه شبکه اپراتورها متناسب با افزایش مصرف کاربران است.

از طرفی در حالی که تاکنون اخباری مبنی‌بر عدم توسعه پهنای باند کافی از سوی شرکت ارتباطات زیرساخت به ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی مطرح شده، شرکت مخابرات ایران، با بیان اینکه تامین پهنای باند مصرفی شرکت مخابرات ایران در وضعیت عادی قرار دارد، اعلام کرد با بررسی‌های انجام‌شده، در حال حاضر مشکلی در تأمین پهنای باند اینترنت شرکت مخابرات ایران وجود ندارد و علی‌رغم افزایش مصرف در روزهای اخیر، با تامین پهنای باند لازم، مشکلی از این بابت برای مشترکین مشاهده نشده است.

این در حالی است که طبق اطلاعات وب‌سایت اسپیدتست که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم بارها به آن اشاره کرده، میانه سرعت دانلود اینترنت موبایل در ایران از ۲۵.۱۹ مگابیت‌برثانیه در آذرماه، به ۲۲.۴۲ مگابیت‌برثانیه در اسفندماه رسیده و ایران از جایگاه ۷۰ در میان ۱۳۸ کشور، به رتبه ۸۰  رسیده است. همچنین میانه سرعت دانلود اینترنت ثابت در ایران از ۹.۸۵ مگابیت‌برثانیه در آذرماه، به ۹.۷۸ مگابیت‌برثانیه در اسفندماه رسیده و ایران از جایگاه ۱۴۱ در میان ۱۸۱ کشور، به رتبه ۱۴۵ رسیده است.

همچنین در شرایطی که دولت در سال جدید به بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها تاکید داشته و پس از پایان یافتن تعطیلات عید ۱۴۰۱، بخش زیادی از فرآیندهای دورکاری و آموزش آنلاین تعطیل شده است، انتظار می‌رفت با توجه به تاکید مسوولان به افزایش مصرف کاربران به‌عنوان یکی از مهم‌ترین دلایل کاهش سرعت اینترنت، تغییری در  کیفیت اینترنت ایجاد شود، این در حالی است که اعتراض کاربران درباره سرعت و کیفیت اینترنت همچنان ادامه دارد.
کد مطلب: 68149
نام شما
آدرس ايميل شما


feedback
Iran, Islamic Republic of
«در حالی که در ماه‌های گذشته، مسوولان افزایش مصرف اینترنت به‌دلیل فرآیندهای آموزش آنلاین را یکی از مهم‌ترین عوامل کاهش سرعت و کیفیت اینترنت اعلام کردند اما با حضوری شدن دانشگاه‌ها و مدارس، تغییری در کیفیت اینترنت احساس نمی‌شود و کاربران همچنان از سرعت‌های پایین ناراضی‌اند.»
انگاری عده ای که شاید همان «برخی ها » باشند ، دارند کار خودشان را می کنند! همه با افت بسیار کاهش سرعت اینترنت روبرو شده اند ، حتی سایت های دولتی و داخلی مانند بانک ها ، بازارهای بورس ، و.... هزاران مورد مشابه دارای افت سرعت شدید و گاه غیرقابل دسترسی روبرو شده اند ، ارتباطاتی که الزاما و با ضرورت بسیار مورد نیاز همگانی ست ، تا که بتوان امور روزمره زندگی را به سهولت و صرف حداقل انرژی انجام داد ، اما انگاری برخی هنوز در دنیای مکتب خانه ای سیر می کنند ! و جهان امروز ، و تکنولوژی های نوین را پذیرا نیستند ، و سعادت را در برگشت به سده های دور می بینند! در تعمیم اینگونه افکار شاید این برادران عزیز گمان می کنند در جهان امروز می توان با چوب جنگید و دفاع کرد! عزیزان و بزرگواران کمی تامل کنید و خواسته های برحق عمومی را که همانا کسب رفاه بیشتر و استفاده از راهکارهای نوین برای گذران زندگی بهتر است را مطالعه ، بررسی و نقد کنید ، تا که شاید متوجه مسیر اشتباهی که مد نظرتان است بشوید ، نفی علوم روز تنها یک عاقبت دارد ، عقب ماندگی ، سختی زندگی و معیشت ، رشد نادانی و در نهایت فروپاشی جامعه.
هنگام کار با کامپيوتر، معمولا از چه نوع خدمات اينترنتی استفاده می کنيد؟
ADSL
فيبر نوری
Point-to-Point
مودم همراه
هات اسپات موبايل
ماهواره ای