۰
plusresetminus
شنبه ۲۰ فروردين ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۵۵

افزایش قیمت اینترنت از کجا شروع شد؟

ایتنا - در میانه ماه ابتدایی سال جدید اخباری مبنی بر افزایش قیمت بسته‌های اینترنتی در رسانه‌ها منتشر شده که در پی آن شرکت مخابرات ایران و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به این اخبار واکنش نشان دادند.
افزایش قیمت اینترنت از کجا شروع شد؟

در ماه‌های آخر سال کیفیت و دسترسی به اینترنت کشور با ختلالات زیادی همراه بود. اتفاقی که واکنش های زیادی را در راستای خود همراه داشت؛ که این اتفاقات را حاصل اثرگذاری مستقیم افزایش مصرف بر روی سرعت و عدم توسعه شبکه اپراتورها متناسب با افزایش مصرف کاربران می‌دانستند. پیش از آغاز سال 1401 نیز بسیاری از شرکت‌های اینترنتی خواستار افزایش 100 درصدی تعرفه اینترنت در سال جاری شده و اعلام کرده بودند با تعرفه‌های ثابت امکان فعالیت نخواهند داشت.

به گزارش ایتنا از تسنیم، در آخربن ماه سال گذشته بود که «عیسی زارع‌پور»، وزیر ارتباطات، نیز در همین خصوص بر تاثیر میزان تعرفه‌ها در این زمینه معتقد بود و اظهار داشت: «مشکلی که وجود دارد به این دلیل است که در ده سال گذشته توسعه مناسب صورت نگرفته و دلایل مختلفی دارد که یکی از آنها دست‌نخوردن تعرفه‌های تلفن ثابت است و این باعث شده که هزینه‌ها چندبرابر شود و توسعه لازم انجام نشود.

همچنین در پی افزایش 2 درصدی حق‌السهم دولت در اپراتورهای موبایل در بودجه سال 1401 و اعتراض اپراتورها که این موضوع منجر به افزایش هزینه‌های آنها می‌شود، زارع‌پور اظهار داشت که هیچ‌کس به بهانه این دو درصد حق افزایش تعرفه را ندارد و این سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است که تعرفه را اعلام می‌کند.

در طرف دیگر «صادق عباسی شاهکوه»، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، نیز در خصوص اصلاح تعرفه‌های اینترنتی در سال آینده اظهار داشت: «محدودیت قانونی تغییر تعرفه‌ها برای سال آینده برداشته شده و ما قصد داریم به نحو مناسبی اصلاح تعرفه‌ها را در این بخش انجام دهیم.»

از آنجایی که تا پایان سال 1400 و به دلیل منع قانونی افزایش تعرفه از سوی مجلس شورای اسلامی، اپراتورها اجازه افزایش قیمت نداشتند، حالا در میانه ماه ابتدایی سال جدید اخباری مبنی بر افزایش قیمت بسته‌های اینترنتی در رسانه‌ها منتشر شده که در پی آن شرکت مخابرات ایران و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به این اخبار واکنش نشان دادند.

طبق بررسی‌ها قیمت بسته‌های برخی شرکت‌های اینترنتی و مخابرات نشان می‌دهد که آن‌ها دست به افزایش صد درصدی قیمت بسته‌های اینترنتی خود زده‌اند. برای مثال قیمت اینترنت یک گیگابایت ترافیک یکی از سرویس‌دهندگان اینترنتی که پیش‌تر 2 هزار تومان بود، به 4 هزار تومان افزایش پیدا کرده است و قیمت 5 گیگابایت ترافیک نیز از 10 هزار تومان به 20 هزار تومان افزایش پیدا کرده است.

این اتفاق افزایش قیمت در بسته‌های اینترنت مخابرات نیز گزارش شد. طبق اطلاعات و آماری که کاربران در مورد قیمت اینترنت مخابرات منتشر کرده‌اند، این شرکت قیمت بسته‌های اینترنتی خود را 100 درصد افزایش داده است؛ به‌طوری که قیمت 500 گیگابایت اینترنت ماهانه از 160 هزار تومان به 300 هزار تومان رسیده است.

در همین زمینه رئیس رگولاتوری چندی قبل با افزایش 100 درصدی اینترنت مخالفت کرده و اعلام کرده بود که در سال 1401 بعد از بررسی و مطالعات لازم، تعرفه‌های اینترنت به‌طور حتمی افزایش خواهد یافت.

وزیر ارتباطات در روزهای ابتدایی سال جدید تاکید داشت: «هدف ما این است که به نقطه مطلوبی برسیم و طوری تعرفه را اصلاح کنیم که به مردم فشار نیاید. می‌دانیم مردم درگیر انواع و اقسام تورم‌ها هستند و باید کمک‌شان کنیم.»

واکنش شرکت مخابرات ایران
"شرکت مخابرات ایران" درباره این اخبار مبنی‌بر افزایش دو برابری قیمت بسته‌های اینترنت برخی از اپراتورهای اینترنتی ازجمله شرکت مخابرات، تاکید کرد تعرفه‌های اینترنت شرکت مخابرات ایران براساس تعرفه‌های ابلاغی سازمان تنظیم مقررات در سال 1396 است و هیچگونه افزایشی در سال‌های اخیر صورت نگرفته است.

«محمدرضا بیدخام»، مدیر کل ارتباطات و امور بین الملل شرکت مخابرات، ضمن بیان این مطلب در پاسخ به اخبار منتشر شده در برخی از رسانه‌ها مبنی بر افزایش 2 برابری قیمت بسته‌های اینترنت برخی از اپراتورهای اینترنتی از جمله شرکت مخابرات اظهار داشت: «با وجود افزایش شدید قیمت تمام شده سرویس‌های ارتباطی هنوز تعرفه جدیدی به شرکت مخابرات ایران ابلاغ نشده است و این شرکت هیچ گونه افزایشی در این خصوص نداشته و هزینه اینترنت را همچنان بر اساس تعرفه های ابلاغی گذشته محاسبه می‌کند.»

او تأکید کرد شرکت مخابرات ایران براساس توجه به حقوق مشتریان، تفکیک ترافیک داخلی و بین‌المللی و رعایت مصرف منصفانه، تعرفه‌های خود را در حوزه دسترسی ارتباطات ثابت و در راستای اجرای مصوبه 266 سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای بهبود کیفیت خدمات عرضه می‌کند.

بیدخام با بیان اینکه شرکت مخابرات ایران، اینترنت پرسرعت ثابت را با زیرساخت سیم مسی و فیبر نوری به صورت ADSL، VDSL و FTTH در اختیار مشترکان این شرکت قرار می‌دهد افزود: تعرفه‌های اینترنت مخابرات در سایت شرکت مخابرات ایران براساس مصوبات ابلاغی (tci.ir) قابل مشاهده است.

اطلاعیه‌ سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی
سازمان تنظیم مقررات در واکنش به اخبار مربوط به گرانی اینترنت توسط برخی اپراتورها که در فضای مجازی منتشر شده است، اقدام به انتشار اطلاعیه‌ای کرد.

در اطلاعیه‌ رگولاتوری آمده که کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به‌عنوان بالاترین رکن تصمیم‌گیر در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هیچ‌گونه مصوبه جدیدی در مورد تعرفه اینترنت نداشته و آخرین تعرفه مصوب اینترنت همراه مربوط به سال 95 و برای دسترسی ثابت مربوط به سال 96 است که در آن‌ها سقف و کف قیمت تعیین شد تا اپراتورهای بخش خصوصی نسبت به تعیین قیمت خدمات و بسته‌های اینترنتی در محدوده سقف و کف اقدام کنند. اخیراً افزایش قیمت اینترنت ثابت در برخی اپراتورها در دست بررسی است تا چنانچه در خارج از چارچوب قانونی (مصوبات سال‌های 95 و 96) باشد، سریعا نسبت به اصلاح آن اقدام شود و جریمه قانونی برای متخلفان اعمال شود.

در ادامه این اطلاعیه آمده است که اپراتورها در محدوده مشخصی امکان افزایش تعرفه را دارند و لازم است توجه کاربران را به این نکته نیز جلب شود که براساس مقررات مصوب سال‌های گذشته اپراتورها در محدوده مشخصی مجاز به تعریف بسته‌های خدماتی بودند که به دلیل شرایط رقابتی بعضاً در سطح بسیار پایین‌تری اقدام به تعرفه‌گذاری می‌کردند و اکنون با افزایش چندبرابری هزینه‌ها، ادامه سرمایه‌گذاری و پاسخ به مصرف روزافزون مشترکان با چالش جدی مواجه شده است. قطعاً ادامه روند، دسترسی مردم عزیزمان به خدمات با کیفیت و پایدار را دچار مشکل خواهد کرد.

در پایان اطلاعیه آمده که ضروری است اپراتورهای ارتباطی با رعایت شرایط اقشار مختلف جامعه و حتی الامکان تأمین بخشی از منابع مالی موردنیاز خود از طرق دیگر و با هماهنگی با این سازمان، افزایش حداقلی قیمت‌ها را مبتنی بر چارچوب مصوبات مدنظر قراردهند و بخش عمده درآمد حاصله هم حتماً صرف توسعه شبکه شود.

با این حال به نظر می‌رسد که برخی از اپراتورها در افزایش قیمت تعرفه‌های اینترنت پیش‌قدم شده‌اند و در آینده‌ای نزدیک دیگر اپراتورها نیز تعرفه خدمات اینترنتی خود را با توجه به بالا رفتن هزینه‌های زیرساخت، افزایش می‌دهند.
کد مطلب: 68146
نام شما
آدرس ايميل شما

هنگام کار با کامپيوتر، معمولا از چه نوع خدمات اينترنتی استفاده می کنيد؟
ADSL
فيبر نوری
Point-to-Point
مودم همراه
هات اسپات موبايل
ماهواره ای