۰
plusresetminus
دوشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۰۱
عکس روز ناسا:

کهکشانی پنهان در صورت فلکی زرافه

ایتنا - این امکان وجود دارد که کهکشان IC 342 اخیراً دستخوش انفجاری از فعالیت‌های ستاره‌زایی شده باشد. البته این کهکشان به اندازه‌ای به ما نزدیک است که از نظر گرانشی بر تکامل گروه محلی کهکشان‌ها و کهکشان راه شیری تأثیرگذار بوده است.
کهکشانی پنهان در صورت فلکی زرافه
کهکشان IC 342 که از نظر اندازه مشابه کهکشان‌های مارپیچی بزرگ و درخشان نزدیک ماست، تنها ۱۰ میلیون سال نوری از ما فاصله دارد و در صورت فلکی زرافه واقع شده است. این کهکشان، پهنه‌ای از کیهان است که در آسمان شب چندان خودنمایی نمی‌کند؛ از دیدها پنهان است و در پشت پوششی از ستاره‌ها، ابرهای گازی و غبارآلود، در امتداد صفحه کهکشان راه شیری دیده می‌شود.

حتی با وجود اینکه نور کهکشان IC 342 توسط ابرهای کیهانی مداخله‌گر، کم‌نور بنظر می‌رسد، اما این تصویر تلسکوپی دقیق، غبار پنهان موجود در خود کهکشان، خوشه‌های ستاره‌ای جوان، و نواحی شکل‌گیری ستاره‌های صورتی پرتلألو را نشان می‌دهد که در امتداد بازوهای مارپیچی دور از هسته کهکشان قرار گرفته‌اند.

این امکان وجود دارد که کهکشان IC 342 اخیراً دستخوش انفجاری از فعالیت‌های ستاره‌زایی شده باشد. البته این کهکشان به اندازه‌ای به ما نزدیک است که از نظر گرانشی بر تکامل گروه محلی کهکشان‌ها و کهکشان راه شیری تأثیرگذار بوده است.
 
کد مطلب: 67657
نام شما
آدرس ايميل شما

لپ تاپ شما چه برندی است ؟
Acer
Apple
Asus
Dell
HP
Lenovo
Microsoft
MSI
Sony
سایر