۸
۰
plusresetminus
شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۱۹

شهر الکترونیک؛ شهرداری الکترونیک

سامانه های شهرداری از مهمترین و بهترین ابزارها برای رسیدن به شهرداری الکترونیک است.
شهر الکترونیک؛ شهرداری الکترونیک
---------------- رپرتاژ آگهی -----------------اصولا ارائه خدمات فراگیر به شهروندان به صورت متمرکز در یک شهر با تحقق شهرداری الکترونیک تحقق پبدا میکند و  از آنجا که هدف مدیریت شهری کنترل، هدایت و توسعه همه جانبه و پایدار شهر است و این امر با مشارکت شهروندان محقق می گردد لذا سامانه شهرداری الکترونیک بستری را ایجاد کرده است  تا ارائه خدمات مورد نیاز به شهروندان با حداکثر کارایی محقق گردد. این مقاله با نگاهی به اهمیت سامانه های شهرداری ها  در مدیریت شهری به الزامات و چالش های آن نیز اشاره می کند.
 

اهداف سامانه های شهرداری:


تمامی خدماتی که شهرداری ها ارائه میدهند باید به صورت ساده و بدون محدودیت های درون سازمانی و بدون محدودیت های مکانی باشد. این انتظارات بدون در نظر گرفتن همکاری و هم راستایی واحدهای مختلف شهرداری میسر نخواهد شد. مهم ترین خدمات بهینه برای شهروندان را می توان به موارد زیر حلاصه نمود. البته نا گفته نماند که تمامی خدماتی که برای شهرداری ها در نظر گرفته اند حدود 140 مورد است که به موارد زیر حلاصه میشود:
    - حذف بوروکراسی و تبدیل آن به اطلاعات دیجیتالی 
    - 
توجه به ارتباطات الکترونیک 
    - 
امکان تبادل نظرات شهروندان درباره عملکرد شهردار و شهرداری
    - 
پرداخت عوارض درآمد، شهرسازی، نوسازی و ... از طریق اینترنت
    - 
اطلاع رسانی به موقع در مورد قوانین و فعالیت های مربوط به شهر

ایراکد نیز در این راستا اقدام به طراحی و توسعه نرم افزارهای شهرداری نموده است. نرم افزارهای شهرداری ایراکد به چندین بخش تقسیم میشود که هر کدام برای تحقق قسمتی از سازمان های شهرداری مورد استفاده قرار میگیرد. این پکیج سامانه های شهرداری از سال 1389 تا کنون به منظور ایجاد شهری الکترونیک در دنیای اینترنت امروزی در حال طراحی و به روز رسانی است.

تاکنون حدود 7 سامانه توسط ایراکد برای شهرداری ها برنامه تویسی و اجرا شده است:
 

سامانه عوارض خودرویی:


شهرداری ها به خاطر ارائه حدمات به شهروندان عوارض دریافت میکنند. عوارض سالیانه خودرو یکی از جمله این عوارض است که شهروندان مالک خودرو موظف به پرداخت آن هستند. ایراکد با طراحی سامانه عوارض خودرویی این امکان را برای شهروندان فراهم کرده است تا بتوانند استعلام  و پزداحت عوارض خود را  در کمترین زمان انجام دهند که با وارد نمودن پلاک خودرو در همان موقع میتوانند عوارض خود را پرداخت نمایند.

از جمله امکانات اصلی سامانه عوارض خودرویی میتوان به موارد زیر اشاره نمود:
    - استعلام عوارض سالیانه خودرو:
    - 
مشاهده جزئیات عوارض خودرو
    - 
ذخیره سوابق پرداخت
    - 
نامگذاری پلاک ها
    - 
جریمه های دیرکرد عوارض خودرو
    - 
استعلام خلافی خودرو
برای استعلام عوارض سالیانه خودرو با سامانه عوارض خودرویی ایراکد کافیست اطلاعات خودرو و مالک را در این بخش  مورد نظر وارد و گزینه استعلام را انتخاب کنید. عوارض سالیانه خودرو شما با جزئیات نمایش داده می‌شود و می‌توانید نسبت به پرداخت آن اقدام کنید.
 

سامانه تاکسیرانی:در این نرم افزار تمامی خدمات سازمان تاکسیرانی به صورت الکترونیکی در می آیند. در همین جهت تمامی هزینه های سازمان تاکسیرانی شهرداری و همچنین کاهش مراجعات رانندگان و درخواست کنندگان را در پی خواهد داشت. در همین راستا سامانه هوشمند تاکسیرانی شهرداری ایراکد با هدف افزایش کارایی و بهره وری بیشتر سازمان تاکسیرانی و رضایت مندی کاربران طراحی شد تا در این مسیر بتواند مسیری روشن را رقم بزند.
فرآیندهای سامانه  تاکسیرانی ایراکد شامل سه بخش تاکسیرانی، سازمان و مسافر می گردد . که این سه بخش فرآیند فی مابین تاکسیران و سازمان ، تاکسیران و مسافر و مسافر و سازمان تقسیم می گردد.

امکانات و قابلیت های نرم افزار جامع تاکسیرانی ایراکد:
    - 
ثبت تمامی اطلاعات کاربران، خودروها، شرکت ها و خدمات الکترونیکی
    - 
امکان صدور  خدمات الکترونیک به تاکسیرانان
    - 
امکان تعریف نحوه تعیین نرخ کرایه انواع تاکسی ها
    - 
امکان خرید و فروش تاکسی در نرم افزار تاکسیرانی
    -
 قابلییت اتوماسیون اداری در نرم افزار تاکسیرانی :
 

سامانه 137 مدیریت شهری:

 

سامانه 137 مدیریت شهری راهکاری برای حل مشکلات مردم و شهرداری هاست که نیاز مراجعه حضوری مردم را برطرف نموده است. این نرم افزار وظیفه اطلاع رسانی و برقراری ارتباط مردم با مسئولین را برعهده دارد و به صورت 24 ساعته در اختیار افراد میباشد.

موارد کاربرد سامانه 137 مدیریت شهری برای شهرداری ها:
    - 
خدمات شهری وعمرانی
    - 
خدمات حمل نقل عمومی وترافیک شهری
    - 
خدمات اماکن عمومی
    - 
خدمات زیباسازی وچشم اندازهای شهری
    - 
خدمات امور اجتماعی و مزاحمت های شهری

سامانه 137 مدیریت شهری ایراکد در سه بستر سایت، وب اپلیکیشن و مرکز تماس طراحی و اجرا میشود. سایت این نرم افزار با قابلیت های فراوان در حال اجرا و به روز رسانی است.
وب اپلیکیشن یا pwa این نرم افزار برای دسترسی راحت تر افراد در گوشی تلفن همراه توسط شرکت ایراکد با زبان برنامه نویسی لاراول طراحی و اجرا میشود. بستر تلفن گویا یا مرکز تماس هم جزئی از بهترین امکاناتی است که شهرداری ها میتواندد به منظور ارائه بیشتر خدمات ارائه نمایند. این مرکز call center کاربران میتوانند با تماس با 137 تمامی مشکلات خود را در میان گذاشته و انتقادات و پیشنهادات خود را بیان کنند.
 

نرم افزار آرامستان:


هدف از طراحی سامانه آرامستان ارائه قابلیت آرامستان ها و خدمات فنی سامانه با هدف مکانیزاسیون تمامی فرایند ها و خدمات قابل ارائه آرامستان ها میباشد. این سامانه بر روی سرور شهرداری ها نصب شده و مالکیت داده ها، سرور و پایگاه داده ها با بالاترین سطح دسترسی متعلق به شهرداری میباشد.
سامانه الکترونیکی ارامستان به منظور تسهیل کار و آرشیو جامع بخش های متوفیان، صدور سند، حسابداری و مالی، رانندگان، صدور مجوزهای مرتبط و... به صورت تفکیک شده طراحی شده است و با تنظیم دسترسی های مربوط به هر قسمت، کاربری ساده تر در عین حال مدیریت کامل تری را در اختیار ادمین سامانه قرار می دهد.
 

سامانه املاک شهرداری :


نرم افزار املاک شهرداری ایراکد که توسط دپارتمان برنامه نویسی وب شرکت ایراکد طراحی شده است، با در اختیار داشتن نقشه های تفکیکی اراضی و املاک شهرداری و با اولویت دادن به توانایی اخذ آمارهای مدیریتی و در اختیار گذاردن کارتابل گردش پرونده ها، به کاربران برای دنبال کردن روال های عمده این اداره یاری می رساند. كاربران اصلي سامانه واحدهای ثبت اراضي، واحد املاك، كارشناسان حقوقی و واحد تملك هستند. سامانه املاک و مستغلات همچنین امکان یکپارچه سازی با کارتابل سامانه یکپارچه شهرسازی، مديريت کاربران، مديريت فرمول ها، محاسبات، مديريت گردش کارها و مديريت گزارشات را به کاربران می دهد که از مزایای سامانه می باشد.
 

سایت های شهرداری:


شهرداری ها برای رسیدن به مقاصد و اهداف خود باید به دنبال راهی باشند تا بتوانند به افراد بیشتری در طی روز خدمات رسانی نمایند. طراحی سایت شهرداری این امکان را به کاربران و مراجعه کنندگان شهرداری میدهد تا بتوانند در هر ساعت از شبانه روز با مراکز شهرداری ارتباط برقرار کنند. این سایت ها با قابلیت ها و امکانات فراوان سازمانمی و اداری طراحی میشوند تا هم کارکنان شهرداری و هم آحاد مردم را به دسترسی راحت تر راهنمایی کنند. این امکانات شامل میز خدمت، رسپانسیو، بخش اخبار و اطلاعیه ها، منوهای آسان و در دسترس، ارائه خدمات به صورت تفکیک شده و بسیاری موارد دیگر.
 
ایراکد با تمامی خدمات شهرداری میتواند یک شهرداری مکانیزه و الکترونیک را رقم بزند. از سایت ها و نرم افزارهای الکترونیکی که با جدیدترین زبان های برنامه نویسی و بالاترین کیفیت و امنیت طراحی نماید. شهرداری ها میتوانند با مراجعه به سایت ایراکد از امکانات این نرم افزارها به صورت مفصل اطلاعات کسب کرده و در صورت تمایل  با خط 021-88881772 و شماره مستقیم 09124814737 تماس گرفته و مشاوره های لازم را دریافت نمایند.

 
کد مطلب: 67423
برچسب ها: رپرتاژ
نام شما
آدرس ايميل شما


زهرا
feedback
Iran, Islamic Republic of
واقعا جامع و كامل بود ممنون 🙏🏼
الهام خاتمی
feedback
Iran, Islamic Republic of
بسیار عالییی👍
مهدی گندمی
feedback
Iran, Islamic Republic of
عالیه. خیلی از کاغذبازیا حذف میشه
علی رضایی
feedback
Iran, Islamic Republic of
بسیار هم عالی، گامی بلند در جهت الکترونیکی شدن
مهدی
feedback
Iran, Islamic Republic of
با سلام .
سامانه الکترونیک در هر ارگانی بسیار مناسب میباشد زیرا که اجتماع افراد را در مکان های عمومی بسیاری کاهش میدهند و سرعت کار افزایش پیدا میکند .
عرشیا
feedback
Iran, Islamic Republic of
با سلام، مطلب جالبی بود که ما باید به سامانه های الکترونیک که هر عضو و یا سازمان آن توجه داشته باشیم چون بخشی ازنیاز های جامعه را بر طرف می کند و دلیل اهمیت و مناسب بودن آن در این است که رفتار افراد را در مکان های عمومی را بسیار کم می کند و سرعت کار را به شکل خارق العاده ای افزایش می دهد.
نجمه
feedback
Iceland
بسیار عالی
حسین
feedback
Netherlands
بسیار عالی و جامع بود ممنون از شما
تلفن همراه شما چه برندی است؟
آيفون
سامسونگ
هوآوی
شيائومی
نوکيا
موتورولا
ايسوس
ساير