۰
plusresetminus
چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۱۴

شکایت اپل از سازنده اسرائیلی جاسوس افزار پگاسوس

ایتنا - شرکت NSO Group ظاهرا در دور زدن امنیت محصولات ساخت این شرکت‌ها و فروش آن در قالب ابزارهای هک به دولت‌های خارجی فعالیت داشته است.
شکایت اپل از سازنده اسرائیلی جاسوس افزار پگاسوس
شرکت اپل شکایتی علیه شرکت سایبری اسرائیلی NSO Group و شرکت مادرش OSY Technologies به دلیل جاسوسی از کاربران آمریکایی اپل با استفاده از جاسوس افزار پگاسوس تنظیم کرد.

به گزارش ایتنا از ایسنا، اپل اعلام کرد درصدد است استفاده از هر گونه نرم‌افزار، خدمات یا دستگاه‌های این شرکت را برای NSO Group ممنوع کند تا از سوءاستفاده بیشتر جلوگیری کند.
اپل جدیدترین شرکتی است که علیه NSO Group که سازنده ابزار هک پگاسوس است و به گفته گروه‌های دیده‌بان، فعالان حقوق بشر و روزنامه‌نگاران را هدف قرار داده است، دست به اقدام می‌زند. مقامات آمریکایی اوایل ماه میلادی جاری این شرکت را در فهرست سیاه تجاری قرار دادند. همچنین NSO Group با اقدام حقوقی یا انتقاد از سوی شرکت‌های مایکروسافت، متا پلتفرمز(فیس بوک)، آلفابت و سیسکو سیستمز روبروست.

شرکت NSO Group ظاهرا در دور زدن امنیت محصولات ساخت این شرکت‌ها و فروش آن در قالب ابزارهای هک به دولت‌های خارجی فعالیت داشته است.
این شرکت مدعی است ابزارهای هک خود را تنها به دولت‌ها و سازمان‌های اجرایی می فروشد و در بیانیه‌ای اعلام کرد که هزاران زندگی با استفاده از ابزارهای این شرکت نجات داده شده است. سخنگوی این شرکت در بیانیه‌ای گفت: تروریستها و مجرمان می‌توانند آزادانه در بهشت‌های فناوری فعالیت کنند و ما برای دولت‌ها ابزارهای قانونی برای مبارزه با آنها فراهم کردیم.

شرکت اپل در شکایتی که در دادگاه منطقه‌ای منطقه شمالی کالیفرنیا تنظیم کرد، اعلام کرد ابزارهای NSO Group برای تلاش‌های هماهنگ در سال ۲۰۲۱ برای هدف گرفتن و حمله به مشتریان اپل استفاده شده و شهروندان آمریکایی توسط جاسوس افزار NSO Group در دستگاه‌های موبایلی شنود شدند که می‌توانند از مرزهای بین المللی عبور کنند.

اپل اعلام کرد این شرکت سازنده جاسوس‌افزار بیش از ۱۰۰ اپل آدی جعلی ساخته تا بتواند حملاتش را انجام دهد. سرورهای اپل هک نشده اما NSO Group از سرورهای اپل برای انجام حملات علیه کاربران اپل سوءاستفاده کرده است.
همچنین اپل مدعی شد شرکت NSO Group خدمات مشاوره برای این حملات فراهم کرد که قابل توجه است زیرا این شرکت مدعی است که ابزارهای هک را به مشتریان می فروشد.

بر اساس گزارش رویترز، اپل اعلام کرد تاکنون شواهدی از این که ابزارهای NSO Group علیه دستگاه‌هایی که از سیستم عامل جدید iOS 15 استفاده می کنند، نیافته است.
سازنده آیفون ۱۰ میلیون دلار و همچنین خسارتی که از طریق این شکایت دریافت می‌کند را به گروه‌های تحقیق جاسوسی سایبری از جمله Citizen Lab، گروه دانشگاه تورنتو که برای نخستین بار حملات NSO Group را شناسایی کرد، اهدا خواهد کرد.
 
کد مطلب: 66850
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام