۲
plusresetminus
شنبه ۲۲ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۰۱:۵۶
هشدار مطالعه ناسا،

کشاورزان باید به سرعت خود را با تغییرات اقلیمی وفق دهند

ایتنا - این مطالعه همچنین خاطرنشان کرده است که، به عنوان مثال، افزایش دی‌اکسید کربن در اتمسفر می‌تواند رشد گندم و محصولات دیگر کشاورزی را افزایش دهد، ولی در عین حال ارزش غذایی این محصولات را کاهش دهد.
کشاورزان باید به سرعت خود را با تغییرات اقلیمی وفق دهند
نتیجه یک مطالعه جدید از سوی ناسا، موسسه «کره زمین» دانشگاه کلمبیا، و موسسه Potsdam برای تحقیقات اثرات اقلیمی نشان می‌دهد که بشر تنها حداکثر در حدود یک دهه فرصت دارد تا قبل از آنکه تغییرات اقلیمی تاثیر منفی عمده‌ای بر محصولات کشاورزی در بسیاری از «مناطق نان‌آور» دنیا بگذارد خود را برای آن آماده کند.
 
به گزارش ایتنا و به نقل از اسلش‌گیر، این پژوهشگران می‌گویند که کشاورزان باید سرعت تطابق یافتنشان با این تغییرات را افزایش دهند تا از کمبود عظیم محصولات زراعی اجتناب شود، کمبودی که در صورت تحقق می‌تواند باعث ثروتمندتر شدن برخی از کشورها و فقیرتر شدن کشورهای دیگر و مواجهه‌شان با ناامنی غذایی شود.
 
افزایش دمای زمین تنها مساله‌ای نیست که محرکه این تغییر آتی است؛ این مطالعه همچنین خاطرنشان کرده است که، به عنوان مثال، افزایش دی‌اکسید کربن در اتمسفر می‌تواند رشد گندم و محصولات دیگر کشاورزی را افزایش دهد، ولی در عین حال ارزش غذایی این محصولات را کاهش دهد.
 

کدام محصولات زراعی در معرض تغییر خواهند بود؟
به گفته این پژوهشگران، برخی از محصولات کشاورزی ضروری که قوت غالب به شمار می‌روند ممکن است در آینده نزدیک بیش از محصولات دیگر در معرض خطر قرار داشته باشند. مدلهای محصولات زراعی و پیشبینیهای اقلیمی نشان می‌دهند که، به عنوان مثال، در چین، آمریکا و کانادا ممکن است افزایش بازدهی گندم رخ دهد، ولی در عین حال محصولات ذرت در آمریکای شمالی و مرکزی، آسیای شرقی، آفریقای غربی نیز ممکن است تا بیش از 20 درصد کاهش یابد.
 
جالب توجه اینکه پیشبینی شده است که افزایش بازدهی محصولات گندم در اقلیمهای شمالی ممکن است برای جبران کاهش محصولات ذرت در مناطق جنوبی کافی نباشد. تغییرات عظیم در تولید محصولات زراعی ممکن است باعث ناامنی غذایی در برخی از مناطق، به ویژه در کشورهای فقیرتر، شود.
 
در نتیجه شاید لازم باشد که کشاورزان خود را سریعتر از تخمینهای قبلی با تغییرات آب و هوایی تطبیق دهند، از جمله از طریق تنظیم فصلهای کاشت و برداشت برای سازگاری یافتن با تغییرات در الگوهای بارندگی و سایر موارد.
کد مطلب: 66681
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام