۱
۰
plusresetminus
شنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۰۲
دبیر شورای عالی فضای مجازی:

ایران سهم ناچیزی در تولید بازی‌های رایانه‌ای دارد

ایتنا - دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به ضرورت حکمرانی فعال در بازی های رایانه‌ای گفت: در حال حاضر ۹۵ درصد از بازی ها خارجی در کشور و سخت افزارها ۱۰۰ درصد خارجی است.
ایران سهم ناچیزی در تولید بازی‌های رایانه‌ای دارد

سید ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی  در نخستین نشست از سلسله نشست‌های «حکمرانی و بازی های رایانه ای» با موضوع «چیستی و ضرورت حکمرانی بازی های رایانه ای» اظهار کرد: این آمار اهمیت بازی ها و تاثیر آن بر اقتصاد را نشان می دهد چرا که اقتصاد بازی ها در دنیا 159 میلیارد دلار و اقتصاد هالیوود در حدود 45 میلیارد دلار است.

وی با تاکید بر این که فضای مجازی، فضایی فراهم می‌کند که برای نخستین بار بشر بدون اجازه می تواند خدمتی را از جمله خدمت اطلاع رسانی و یا سرگرمی بچشد، تصریح کرد: این خصلت در حقیقت باعث شده بسیاری از پدیده ها به دلیل موانع زمان و مکان در این فضا محقق شود.

فیروزآبادی افزود: در گذشته تنوع بازی وجود نداشت اما اکنون شرایط در مورد بازی ها متفاوت شده و بخش مهمی از اکوسیستم بشر را تشکیل داده و در حقیقت فضای حقیقی و مجازی با هم در آمیخته این در حالیست که فضای مجازی ادامه فضای فیزیکی است و در صورت فقدان این فضا، بقای فضای مجازی از بین خواهد رفت.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی با بیان این که همه مطالب در فضای فیزیکی نیاز به باز تعریف دارد، اظهار کرد: یکی از وظایف حوزه های علمیه باز تعریف مفاهیم در بازی ها است و باید این تعریف انجام تا فهم مشترک بین اذهانی داشته باشیم .
وی بر تعریف چیستی بازی‌ها که کار بسیار دشواری است، تاکید و تصریح کرد: بازی ها دربردارنده شاخصه‌هایی منحصر به فرد از جمله شاخصه‌ آموزش، تبلیغ، رسانه، زیست و سبک زندگی است.

فیروزآبادی درباره نقش طراحان در بازی ها نیز گفت: چینی ها در پلتفرم گوگل، آمازون و فیسبوک عقب تر از آمریکا هستند اما عمق تکنولوژی آن ها از آمریکایی ها در بازی بیشتر است. هم اکنون سازندگان سخت افزارهای ژاپنی، آمریکایی هستند و ادامه این روند در آینده برای آن ها نگران کننده خواهد بود.

وی در ادامه به تبیین مفهوم حکمرانی پرداخت و افزود: خلق فضای جدید از کنار حاکمیت رخ می دهد حاکمیت به دنبال پیاده کردن هنجارهایی است که مستقل از حکومت ها و قدرت عرفی است .

دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان این که در حال حاضر 95 درصد از بازی ها خارجی و سخت افزارها 100 درصد خارجی است، افزود: باید در حکمرانی مشارکت فعال داشته باشیم . طبق آمار در حکمرانی فضای مجازی مصرف کننده هستیم این در حالیست که حکمرانی بر فضای مجازی اعمال حاکمیت است و باید از نقاط ضعف استفاده کنیم.

فیروزآبادی بازی سازی را تنها فرصت طلایی برای ایجاد تغییر، زبان و فرهنگ ملی دانست و گفت: یکی از چالش ها تفاوت با سایر کشورها است و در این چالش جهانی باید این روند را اصلاح کرد موضوع سیاست نیست بحث اختلاف فاحش در فرهنگ است و باید روی این موضوع تمرکز کرد.

وی به چرایی پیشرفت کشورها در صنعت بازی پرداخت و گفت: کار بازی، چند رشته ای بوده و هنر، تکنولوژی و مسائل اجتماعی (فهم اجتماعی) را در بر می گیرد و نظام غربی، بازی را ناظر به این مشخصات می سازد تا بتواند پول بیشتری از جیب مردم خارج کند که این امر در ایران بسیار ضعیف است در حالی که کشورهای مختلف رشته های دانشگاهی در خصوص بازی ها دارند و به صورت تخصصی بر روی آن کار می کنند.
کد مطلب: 66678
نام شما
آدرس ايميل شما


feedback
Iran, Islamic Republic of
«این آمار اهمیت بازی ها و تاثیر آن بر اقتصاد را نشان می دهد چرا که اقتصاد بازی ها در دنیا 159 میلیارد دلار و اقتصاد هالیوود در حدود 45 میلیارد دلار است»
برادر بزرگوار و ارجمند ، کلام شما متین ، قابل تامل و تفکر و احترام ، اما اگر در فضای اینترنت کمی جستجو کنیم درمی یابیم ایده ها و مجری ها و طراحان همین بازی ها عده ای جوان هستند با دانش برنامه نویسی و مختصری سخت افزار ، ولی همه اینها تحت مدیریتی تخصصی به بار نشسته و سودآور شده ، اما ما سوار تاکسی میشیم راننده را مهندس و تحصیل کرده می یابیم ، تعمیر کار کولر و بخاری برای سرویس میاد ، مهندس برق از آب در میاد ، به فروشگاهی مراجعه میکنی ، میبینی فروشنده تحصیل کرده رشته های فنی و تخصصی ست ، و باز با هر که حرف میزنی ، یکی دو نفر تحصیل کرده و متخصص فامیل و آشنا سراغ دارند که مشغول به کارهایی هستند که کمترین تخصص را نیاز دارد و گاه همان تجربه شاگرد و استادی براش کافیه ، حال باید دید مشکل از کجاست ؟ باسواد و تحصیل کرده کم نداریم ، مشتاق و پرکار هم کم نداریم ، اما با هرکدام حرف میزنی اغلب حرف از مهاجرت میزنند ، آه ای برادر به قولی ، به کجا چنین شتابان ؟!! به هر حال به امید حق خواسته ها و نیات خوب جامه عمل به خود گرفته و ختم به خیر شود. انشااله