۱
۰
plusresetminus
چهارشنبه ۱۲ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۴۱

بیش از ۱۰ میلیون مشترک اینترنت ثابت در کشور

ایتنا - مشترکان خانگی و تجاری ارتباطات پهن‌باند ثابت که از فناوری‌های اینترنت پرسرعت، شامل ADSL، VDSL،  FTTX و TD-LTE استفاده می‌کنند، تا پایان سه ماهه دوم سال ۱۴۰۰، به ۱۰ میلیون و ۶۶۱ هزار مشترک رسیده‌اند.
بیش از ۱۰ میلیون مشترک اینترنت ثابت در کشور


طی سال‌های گذشته، روند استفاده از اینترنت از سرعت‌های کیلوبیتی در اینترنت دایل‌آپ، رفته‌رفته جای خود را به فناوری ADSL داد که سرعتی به مراتب بیش‌تر داشته و سرعت‌هایی تا ۵۲۱ کیلوبیت بر ثانیه و حتی ۱۶ مگابیت را هم پوشش می‌داد و اکنون نوبت به فیبر نوری است که سرعت‌هایی به مراتب بالاتر را برای کاربران به ارمغان آورد.

به گزارش ایتنا از ایسنا، در حال حاضر، انواع سرویس‌های موجود اینترنت در ایران، به‌دلیل داشتن ویژگی‌های متمایز از هم، برای کاربران با شرایط مکانی و موقعیتی متفاوت ارائه می‌شود. یکی از انواع اینترنت پرسرعت، اینترنت ثابت است که اینترنت‌های‌ ADSL، VDSL  و FTTX را شامل می‌شود؛ این دسته به یک مکان مشخص و محدوده جغرافیایی خاص یا بستر فیزیکی محدود هستند و خارج از این محدوده‌ی مشخص، امکان استفاده از این سرویس وجود ندارد.

طبق آمار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تا پایان سه ماهه دوم سال ۱۴۰۰، مشترکان خانگی و تجاری ارتباطات پهن‌باند ثابت، ۱۰ میلیون و ۶۶۱ هزار و ۲۴۸ نفر را شامل‌ می‌شود. این در حالی است که تا پایان سه ماهه اول ۱۴۰۰، تعداد مشترکان ارتباطات پهن‌باند ثابت، حدود ۱۰ میلیون و ۳۹۸ هزار نفر بود.

تعداد مشترکان پهن‌باند ثابت به تفکیک در جدول زیر آمده است که نشان می‌دهد تا پایان سه ماهه دوم سال ۱۴۰۰، بیشترین کاربران از فناوری xDSL (شامل ADSL و VDSL که سرعت بیشتری دارد) استفاده می‌کنند که بالغ بر ۸ میلیون و ۴۸۳ هزار ۷۳۲ کاربر است. در جایگاه دوم، اینترنت TD-LTE قرار دارد که بالغ‌بر یک میلیون و ۵۹۹ هزار و ۸۷۷ کاربر است. پس از آن، کاربران وای‌فای هستند که ۳۹۳ هزار و ۱۵۴ مشترک را شامل می‌شوند. کاربران FTTx یا اینترنت فیبر نوری، در جایگاه بعدی قرار دارند که ۱۸۴ هزار و ۴۸۵ مشترک هستند.
 


اینترنت ADSL با استفاده از خطوط تلفن ثابت و بدون ایجاد مزاحمت برای تماس‌های صوتی (اتفاقی که در دایال‌آپ رخ می‌داد)، اطلاعات را از مراکز مخابراتی به روی مودم می‌آورد. اتصال اینترنت ADSL را می‌توان روی خطوط تلفن ثابت ایجاد کرد و نیازی به کابل‌کشی و نصب خطوط جدید ندارد. این سرویس با محدودیت‌هایی از جمله سرعت دانلود کمتر از ۲۴ مگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود کمتر از دو مگابیت روبه‌روست.

در مقابل، اینترنت VDSL روی بسترهای کابل‌های شبکه است و برخلاف ADSL از خطوط تلفن ثابت شهری برای انتقال اطلاعات استفاده نمی‌کند و نیاز به کابل‌کشی دارد. سرعت دانلود روی اینترنت VDSL نزدیک به پنج برابر سرعت دانلود ADSL است و سرعت آپلود آن نیز ۱۰ برابر ADSL است.

اینترنت فیبر نوری (FTTx) مبتنی بر کابل‌های فیبر نوری است و از کابل‌های مسی یا خطوط تلفن استفاده نمی‌کند و کابل‌های فیبر نوری انتقال‌دهنده اطلاعات هستند. به دلیل استفاده اینترنت فیبر نوری از سیگنال‌های نوری، کیفیت و سرعت بیش‌تری نسبت به ADSL و VDSL دارد و می‌تواند یک کیفیت و سرعت را بدون در نظر گرفتن فاصله کاربر تا سرویس‌دهنده ارایه دهد و سرعتی بالغ بر یک گیگابیت دارد.

اینترنت TD-LTE نیز حداکثر سرعت آزمایشگاهی ۱۱۰ مگابیت بر ثانیه را دارد و حداکثر سرعت عملیاتی آن هم، ۴۰ مگابیت بر ثانیه برآورد شده است. محدودیت این سرویس قطع سرویس در صورت جابجایی بین آنتن‌ها، کاهش کیفیت سرویس با افزایش فاصله کاربر از آنتن و یا وجود اختلال‌های رادیویی، تعرفه بالاتر به دلیل نوع سرویس، هزینه نصب و نگهداری بالا و استفاده اختصاصی از فرکانس رادیویی است.
کد مطلب: 66654
برچسب ها: اینترنت ثابت
نام شما
آدرس ايميل شما


feedback
Iran, Islamic Republic of
کاش آمار کیفیت اینترنت تحویلی را هم در یک نظرسنجی تهیه و ارائه شود . گاه در استفاده از اینترنت به قول شما پرسرعت ، بیاد همان دایال آپ های قدیم می افتم که با همان سرعت مثلا کند همه در چت های یاهو صوت و تصویر را بدون هیچ مشکلی داشتند و استفاده می کردند ، حالا با این همه سرعت های نوین ، برای پرداخت های اینترنتی مشکل داریم ، از دریافت رمز پیامکی تا پاسخگویی درگاه انتقال که چندین بار خطا و قطعی دارد ، درس خواندن دانشجو و محصل هم که هزار ماشااله یک کلمه در میان صدای استاد و معلم را دارند ، خرید های اینترنتی هم برای مقابله با کرونا که گقتن ندارد ، در یک مرور کالاها چندین بار باید صفحه را رفرش کرد ، و ....... و همه اینها را از اینترنت ‌پرسرعت ای دی اس ال داریم ، هر وقت هم با مراکز تماس گرفته میشود ، فقط یک جمله میشنوی ، اشکال از سیم کشی داخل ساختمان است ، برای اینترنت موبایل هم تماس میگیری میگن خطوط مخابراتی محدودیت دارند یا میشنوی اشکال از گوشی شماست ، و.... حالا شما مقاله بنویس و از سرعت بگو ، به نظرت کاربر باور می کند؟ یا فقط قصد گفتن حرفی است و بس!!
گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام