۰
plusresetminus
شنبه ۸ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۰۷

ستاره‌شناسان یکی از جوان‌ترین سیاره‌های تاریخ را کشف کردند

ایتنا - پژوهشگران می‌خواهند با استفاده از تلسکوپ‌های فضایی، از جمله هابل و جیمز وب، به بررسی امکان وجود گازهایی در جو این سیاره و تعیین احتمال وجود حلقه‌ای در اطراف آن که منجر به شکلگیری یک قمر شود بپردازند. 
ستاره‌شناسان یکی از جوان‌ترین سیاره‌های تاریخ را کشف کردند
پژوهشگرانی از کشورهای مختلف تحت هدایت تیمی از دانشگاه هاوایی در مانوا یکی از جوان‌ترین سیاره‌هایی که تاکنون یافته شده را کشف کردند. این سیاره 2M0437b نامیده شده، و منجمان از داده‌های برگرفته از مطالعه آن برای افزایش اطلاعات خود درباره خاستگاه‌های منظومه شمسی و سیاره ما استفاده کرده‌اند. محققان نور منعکس شده از این سیاره را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند تا از ترکیب آن اطلاع کسب کرده و جزئیاتی درباره نحوه شکل‌گیری آن در قرص برافزایشی احاطه‌کننده ستاره آن در گذشته دور استخراج کنند.
 
به گزارش ایتنا و به نقل از اسلش‌گیر، تخمین زده شده است که این سیاره چندین برابر شیاره مشتری جرم دارد و میلیونها سال پیش حول ستاره‌ش شکل گرفته است. در زمانی که شکلگیری این سیاره دوردست آغاز شده بود جزایر اصلی هاوایی در حال بیرون آمدن از اقیانوس‌های سیاره ما بودند. این سیاره بسیار جوان است، به قدری جوان است که پژوهشگران بر این باورند که هنوز به علت انرژی ایجاد شده و آزاد شده در طی دوره شکلگیریش داغ است. این تیم معتقد است که این سیاره احتمالاً دمایی مشابه با گدازه‌های آتشفشانی دارد.
 

سیاره مذکور نخستین بار در سال 2018 با استفاده از تلسکوپ سوبارو واقع در کوه مائوناکیا در هاوایی دیده شد. در طی این سالها مطالعه بر روی آن با استفاده از تلسکوپهای دیگر در این سایت، از جمله رصدخانه Keck، در حال انجام بوده است. سیاره 2M0437b و ستاره والد آن در ابر [مولکولی] ثور (Taurus Cloud) واقعند، که یک خاستگاه ستاره‌ای به شمار می‌رود. فاصله این سیاره از ستاره‌اش خیلی بیشتر از فاصله زمین از خورشید است. به باور پژوهشگران، فاصله آن با ستاره‌اش 100 برابر بیشتر از فاصله زمین تا خورشید است.  
 
این فاصله زیاد باعث آسان‌تر شدن مطالعه آن می‌شود چرا که نور ستاره‌اش باعث مبهمتر شدنش نمی‌شود. پژوهشگران می‌خواهند با استفاده از تلسکوپ‌های فضایی، از جمله هابل و جیمز وب، به بررسی امکان وجود گازهایی در جو این سیاره و تعیین احتمال وجود حلقه‌ای در اطراف آن که منجر به شکلگیری یک قمر شود بپردازند.
 
 
کد مطلب: 66557
نام شما
آدرس ايميل شما

هنگام کار با کامپيوتر، معمولا از چه نوع خدمات اينترنتی استفاده می کنيد؟
ADSL
فيبر نوری
Point-to-Point
مودم همراه
هات اسپات موبايل
ماهواره ای