کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

رییس کمیسیون کسب‌ و کارهای نوین و دانش‌بنیان اتاق بازرگانی:

به جای طرح صیانت، بهتر است روی امنیت شبکه‌های حساس کشور سرمایه‌گذاری کنید

5 آبان 1400 ساعت 12:01

ایتنا - در حال حاضر همه سازمان‌ها و مجلس، همه تمرکز و حواس خود را روی محدود کردن اینترنت مردم قرار داده‌اند، در صورتی که کشورهای دیگر دنیا برعکس، ارتباطات خود را با این فضا توسعه می‌دهند و در حوزه‌های درستی سرمایه‌گذاری می‌کنند.


رییس کمیسیون کسب‌ و کارهای نوین و دانش‌بنیان اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: همه سازمان‌های ذیربط مانند پدافند غیرعامل، وزارت ارتباطات، مرکز فضای مجازی و حتی مجلس، همه تمرکز و حواس خود را روی محدود کردن اینترنت قرار داده‌اند و هدف آنها بیشتر قطع ارتباط مردم با فضای سایبری خارج از کشور و محدود کردن اطلاعات دریافتی و دسترسی مردم و محدودیت درگاه‌های ارتباطی با خارج از کشور است.

به گزارش ایتنا افشین کلاهی در گفت‌وگو با ایلنا در مورد حمله سایبری به جایگاه‌های توزیع سوخت اظهار کرد: ما از اساس در حوزه امنیت سایبری مشکل داریم، دوبار به شکل جدی مورد هجوم سایبری قرار گرفتیم و هر دو در شبکه‌هایی بود که مستقل بودند  و هزینه و سرمایه‌گذاری کردند، یعنی راهی نبود که از طریق آن حمله صورت بگیرد. جایگاه‌های بنزین یک شبکه کاملا مستقل است و ارتباطی به اینترنت ندارد اما یک سیستم قدیمی است که تقریبا از رده خارج شده و سال‌های سال است که به‌روز نشده و امنیت آن مورد توجه قرار نگرفته است.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در ادامه اضافه کرد:‌ از طرف دیگر همه سازمان‌های ذیربط مانند پدافند غیرعامل، وزارت ارتباطات، مرکز فضای مجازی و حتی مجلس، همه تمرکز و حواس خود را روی محدود کردن اینترنت قرار داده‌اند و هدف آنها بیشتر قطع ارتباط مردم با فضای سایبری خارج از کشور و محدود کردن اطلاعات دریافتی و دسترسی مردم و محدودیت درگاه‌های ارتباطی با خارج از کشور است، در صورتی که کشورهای دیگر دنیا برعکس این عمل کرده و ارتباطات خود را با این فضا توسعه می‌دهند و معمولا هم کمتر با چنین مشکلاتی مواجه می‌شوند چراکه در حوزه‌های درستی سرمایه‌گذاری می‌کنند. متاسفانه حواس ما جای دیگری است و اصل موضوع را فراموش کردیم.

رییس کمیسیون کسب‌ و کارهای نوین و دانش‌بنیان اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان کرد:‌ به جای اینکه طرح صیانت از کابران فضای مجازی را به این شکل مطرح کنیم، بهتر بود که برای ایجاد امنیت شبکه‌های حساس کشور سرمایه‌گذاری و تلاش کنیم که از تکنولوژی روز استفاده کنیم. البته تحریم‌ها هم در راستای کمتر شدن دسترسی ما به فناوری تاثیرگذار بوده‌اند؛ با این حال  اگر در زمان مناسب سرمایه‌گذاری شده و شبکه به روز می‌شد، شاید این اتفاقات رخ نمی‌داد.


     در این زمینه بیشتر بخوانید:
     - مخالفت با طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای‌ مجازی
     - مخالفت مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان ایران و فدراسیون فاوا با طرح صیانت
     - طرح صیانت از کاربران، نگرانی عجیبی در جامعه ایجاد کرده است؛ مردم قانع نشدند
     - مخالفت کمیسیون تحول دیجیتال اتاق بازرگانی با طرح صیانت
     - اختلال در جایگاه‌های بنزین نتیجه حمله سایبری یک کشور خارجی بود


 


کد مطلب: 66553

آدرس مطلب: https://www.itna.ir/news/66553/جای-طرح-صیانت-بهتر-روی-امنیت-شبکه-های-حساس-کشور-سرمایه-گذاری-کنید

ايتنا
  https://www.itna.ir