کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

همکاری سونی و TSMC برای مبارزه با مشکل جهانی کمبود پردازنده

سايت خبری ايتنا , 23 مهر 1400 ساعت 21:49

ایتنا- کمپانی سونی و TSMC در تلاش هستند تا به منظور رفع مشکل جهانی کمبود پردازنده کارخانه صنایع نیمه هادی جدیدی تاسیس کنند.


دو کمپانی سونی و TSMC در تلاش هستند تا به منظور رفع مشکل جهانی کمبود پردازنده کارخانه صنایع نیمه هادی جدیدی تاسیس کنند.
 
به گزارش ایتنا به نقل از وب‌سایت خبری تحلیلی engadget، کمبود جهانی پردازنده‌ها احتمالا به زودی موجب ایجاد متحدان جدیدی در ژاپن بشود. اخبار جدید حاکی از آن هستند که دو کمپانی سونی و TSMC در تلاش هستند تا در همکاری با یکدیگر به تاسیس یک کارخانه صنایع نیمه هادی در ژاپن دست بزنند.
 
به نظر می‌رسد که در این همکاری TSMC قدرت و کنترل بیشتر به دست TSMC باشد اما کارخانه در زمین‌های سونی در نزدیکی کارخانه سنسورهای تصویربرداری سونی بنا خواهد شد. دولت ژاپن نیز به احتمال بسیار زیاد نیمی از مخارج این سرمایه گذاری 7 میلیون دلاری را تقبل خواهد کرد.
 
تمرکز اصلی این کارخانه روی ساخت پردازنده برای دوربین ها، خودروها و سایر اهداف خواهد بود. بر همین اساس نیز کمپانی Denso که به غول ساخت قطعات خودرو مشهور است نیز در این پروژه دخیل باشد. در صورت موفقیت پروژه پیش رو، این کارخانه تا سال 2024 بنا شده و آماده فعالیت خواهد بود.


سونی و TSMC هنوز به این گزارش‌ها واکنشی نشان نداده اند اما TSMC پیش از این اظهار داشته است که برنامه هایی در راستای تلاش‌های این چنینی را مورد بررسی قرار می‌دهد.
 
البته این همکاری چندان دور از ذهن نیست. برخی تحلیلگران انتظار دارند که مشکل جهانی کمبود تراشه‌ها تا سال 2023 طول بکشد و البته شرط آن عدم رشد تقاضای بازار است. این امر موجب می‌شود که سونی، TSMC و سایر صنایع بزرگ فناوری در چین مشکل یاد شده را دور زده و پایدارتر از سایر کمپانی‌ها فعالیت کنند.

علاوه بر این، اقداماتی از این دست موجب می‌شود که نگرانی‌های ژاپن، سونی و TSMC در رابطه با درگیری‌های آمریکا و چین (که روی تولیدات تایوان تاثیر منفی می‌گذارد) به حداقل برسد.
 
علاوه بر این، راه‌اندازی این کارخانه در سال 2024 زمان دقیقی است. چرا که بسیاری از خودروهای نیمه خودران تا این سال آماده عرضه به بازار هستند و بر هیچ کس پوشیده نیست که این روزها دوربین‌ها حتی در تلفن‌های همراه میان رده نیز نقش مهمی ایفا می‌کنند. تاسیس این کارخانه جدید برای زنده نگه داشتن این فناوری‌ها واجب است.
 


کد مطلب: 66416

آدرس مطلب: https://www.itna.ir/news/66416/همکاری-سونی-tsmc-مبارزه-مشکل-جهانی-کمبود-پردازنده

ايتنا
  https://www.itna.ir