۰
plusresetminus
چهارشنبه ۳۱ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۵۶

"شاد" نمادی واقعی از ایران دیجیتال

سرپرست وزارت آموزش و پرورش: شاد به عنوان بخشی از فعالیت‌های آموزش و پرورش یا نقش مقومی، یا مکملی یا اصلی خواهد داشت که دنبال طرحی برای استفاده از آن در هر سه حوزه هستیم.
"شاد" نمادی واقعی از ایران دیجیتال
آغاز شیوع همه‌گیری کرونا را بدون تردید می‌توان نقطه عطفی در بکارگیری فناوری در زمینه آموزش دانست. پیش آن البته شیوه‌های آموزش الکترونیکی و بهره‌گیری از ابزارهای نوین فناوری برای آموزش و یادگیری و انتقال دانش و مفاهیم علمی در جهان شکل گرفته بود، بسیاری مراکز آموزشی خصوصا در مقاطع دانشگاهی و حرفه‌ای از این بستر استفاده می‌کردند،‌ و البته مقاطع عمومی و پایین‌تر هم دست‌اندرکار استفاده از آن بودند.

اما زمانی که ویروس کرونا پا به جهان گذاشت، اجتماعات، گردهمایی‌ها، برنامه‌های عمومی و حتی رفت و آمدهای متداول را دچار اختلال کرد، کار به جایی رسید که به سرعت، تجمعات حذف شدند. البته بدیهی است زمانی که بسیاری ناچار به قرنطینه رفتند، دیگر جایی برای گردهمایی‌های معمول و همیشگی نبود.
اصلی‌ترین بخش‌هایی که دچار اختلال شدند، آموزشگاه‌ها، دانشگاه‌ها و مدارس بودند که به سرعت تعطیل شدند و از بیم بحران بیماری، دانش‌آموزان و دانشجویان را راهی خانه‌ها کردند.
همینجا بود که فناوری به میدان آمد و با ابزارهای مختلف تلاش کرد خلاء به وجود آمده را به بهترین وجهی جبران نماید و آموزش را مجددا احیا کند.
در کشور ما هم با اینکه آموزش الکترونیکی و بر بستر آنلاین سابقه طولانی و عمیقی نداشت، به سرعت و با اراده جدی، بستر مناسبی فراهم شد تا دانش‌آموزان بتوانند بدون وقفه روند آموزشی و پیشرفت خود را ادامه دهند: با بستر «شاد».
 
بسترسازی برای شاد
از همان ابتدای پاندمی، دانش آموزان از پلتفرم "شاد" به عنوان کلاس درس مجازی بهره بردند و اکنون، در آستانه شروع سال تحصیلی جدید، با بهره‌گیری از تجارب و رفع برخی کمبودها و توسعه برنامه، شبکه شاد با امکانات جدید، شرایط بهتر و قابلیت‌های بیشتری را به دانش آموزان ارائه می‌دهد.

همراه اول به عنوان بزرگ ترین اپراتور تلفن همراه ایران و خاورمیانه، از چند سال گذشته با تأکید بر دغدغه فراگیر صیانت از کودک و نوجوان، بسترهای مجزایی را در قالب زیست بوم تعبیه کرده بود که تمامی نیازهای درخور این جامعه سنی را جوابگو بود که اکنون و همزان با همه‌گیری، با تکیه بر همان تجارب، اقدام به توسعه زودهنگام سامانه شاد کرده بود.
مدیر عامل همراه اول در مجمع عمومی این اپراتور، همین واقعیت را به عنوان برگ زرین فعالیت سال گذشته سازمان متبوع خود عنوان کرد. وی توسعه پلتفرم آموزشی «شاد» با همکاری وزارت آموزش و پرورش که توانسته فعالیت‌های آموزشی را برای 147 هزار مدرسه فراهم کند را از بزرگ‌ترین اقدامات سال گذشته همراه اول عنوان کرد که به کمک امر آموزش در دوران کرونا آمد.
به گفته وی، حضور بیش از 750 هزار معلم و 13 میلیون دانش آموز احراز هویت شده در این پلتفرم ثبت شده، و همچنین امکان فعالیت همزمان 2.7 میلیون نفر روی این پلتفرم فراهم است و بیش از 13 میلیون کاربر فعال هفتگی و بیش از 10 میلیون کاربر فعال روزانه روی این بستر قرار دارند.
 
تداوم قدرتمند شاد در دوره جدید
اکنون و در آستانه سال تحصیلی جدید که با فعالیت دولت تازه همراه است، نگاه دولتمردان این حوزه به نحوه عملکرد این بستر آموزشی قابل توجه است.
سرپرست جدید وزارت آموزش و پرورش، این پلتفرم را یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای نظام در ایام کرونا دانست.
علیرضا کاظمی اخیرا با حضور در مرکز مانیتورینگ شبکه آموزشی دانش‌آموز موسوم به «شاد» از بخش‌های مختلف این سامانه بازدید کرد و با توضیحات مدیر عامل همراه اول و مسئولین فنی ذیربط، با این پلتفرم از نزدیک آشنا شد.
وی از همراه اول تقدیر کرد که توانست سریعا از زمان شیوع کرونا، یکی از بزرگ ترین دستاوردهای نظام در این دوران (دوران کرونا) را تولید و عرضه کند و تاکید کرد که امسال هم سال تحصیلی را با «شاد» آغاز می‌کنیم و در نسخه‌ای که تا قبل از آغاز بکار مدارس رونمایی می‌کنیم، ظرفیت‌های کاملا متفاوت‌تری دیده شده تا معلمان برتر کشور بتوانند توانمندی‌های خود را به سراسر کشور مخصوصا نقاط محروم عرضه کنند.

نکته جالب اینکه سرپرست وزارت آموزش و پرورش در مورد  امکان حذف پلتفرم شاد از سیستم آموزش و پرورش کشور در صورت حضوری شدن مدارس، گفت: برگشت به گذشته امکان‌پذیر نیست؛ زین پس آموزش در فضای مجازی برقرار خواهد بود، حتی اگر مدارس کاملا حضوری باشد. در آن صورت شاد به عنوان بخشی از فعالیت‌های آموزش و پرورش یا نقش مقومی، یا مکملی یا اصلی خواهد داشت که دنبال طرحی برای استفاده از آن در هر سه حوزه هستیم.

از سوی دیگر عیسی زارع‌پور وزیر جدید ارتباطات هم به تازگی با اشاره به شروع سال تحصیلی و نقش همراه اول، در آموزش مجازی دانش‌آموزان گفت: در حال حاضر پلتفرم «شاد» به عنوان بخشی از آموزش الکترونیک رسمی در کشور پذیرفته شده است و در این حوزه زحمات زیادی توسط همراه اول کشیده شده است.
وی افزود: با توجه به شروع مدارس، اپراتورها می‌بایست برای پایداری و افزایش ظرفیت شبکه ارتباطی کشور و نیز برطرف کردن مشکلات و توسعه قابلیت‌های سامانه‌های آموزش الکترونیک به‌سرعت اقدام کنند تا در ابتدای سال تحصیلی مردم و به‌ویژه اولیای دانش‌آموزان احساس اطمینان و آرامش داشته باشند.

علاوه بر این موارد، خبر دیگری منتشر شد مبنی بر اینکه به پیشنهاد سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش و موافقت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، کارگروه پشتیبانی از آموزش مجازی دانش‌آموزان(متشکل از معاون فناوری وزارت ارتباطات، رئیس مرکز هماهنگی حوزه وزارت آموزش، و نیز مدیر عامل همراه اول) تشکیل شد که نوید دهنده وجود عزم جدی بر تقویت و توسعه پلتفرم شاد برای استفاده در بستر آموزشی کشورمان است.

همزمان خبر مهم‌تری انتشار یافت که نشان از گسترش حوزه آموزش، به مدد بخش خصوصی و کسب و کارهای فعال در این زمینه است. در جلسه اخیر شورای عالی فضای مجازی، موضوع توسعه آموزش و پرورش مجازی مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد که سامانه «شاد» ذیل وزارت آموزش و پرورش مسئولیت ارائه آموزش عمومی رایگان را بر عهده گیرد، ضمن اینکه در زمینه فعالیت آموزشی ارزش افزوده، امکان صدور مجوز برای بخش دولتی و نیز غیردولتی را داشته، و همچنین به تنظیم مقررات ضروری در این زمینه بپردازد.
 
کد مطلب: 66178
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام