کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

ناسا و بوئینگ ارسال فضاپیمای استارلاینر را به تأخیر انداختند

www.engadget.com , 13 مرداد 1400 ساعت 23:29

ایتنا- بوئینگ و ناسا بار دیگر تصمیم گرفتند که ارسال فضاپیمای استارلاینر به ایستگاه فضایی بین المللی را یک ماه دیگر به تاخیر بیندازند.


بوئینگ و ناسا بار دیگر تصمیم گرفتند که ارسال فضاپیمای استارلاینر به ایستگاه فضایی بین‌المللی را یک ماه دیگر به تاخیر بیندازند.
 
به گزارش ایتنا و به نقل از  engadget، سفر استارلاینر به ایستگاه فضایی بین‌المللی به یک مشکل بزرگ دیگر برخورد کرده است. این فضاپیما قرار بود برای دومین تست پرواز بدون سرنشین خود در تاریخ 30 جولای به ایستگاه فضایی بین‌المللی ارسال شود اما ناسا و بوئینگ تصمیم گرفته اند که زمان انجام این پرواز را تا 3 اوت به تاخیر بیندازند.
 
این تأخیر پس از آن اتفاق افتاده است که پیشرانه‌های موجود در واحد جدید روسی ایستگاه فضایی بین‌المللی که ناوکا نام دارد، به طور تصادفی فعال شده و باعث خروج این ایستگاه از جهت اصلی چرخش خود شده است. اگرچه تیم مستقر در زمین بار دیگر کنترل ایستگاه فضایی را به دست گرفتند اما ناسا به جهت جلوگیری از مشکلات احتمالی این پرواز را به تعویق انداخته است.
 
ناسا در طی بیانیه‌ای اعلام کرده است که:« تیم ایستگاه فضایی بین‌المللی از این زمان برای ادامه بررسی عملیات آزمایشگاه چند منظوره تازه وارد راسکازموس ناوکا استفاده می‌کند و اطمینان می‌دهد که ایستگاه برای ورود استارلاینر آماده است.»
 

 
 
تکمیل دومین پرواز آزمایشی بخش مهمی از مرحله توسعه استارلاینر است و در راستای هدف بزرگ‌تر این فضاپیما برای ارسال 6 فضانورد به ایستگاه فضایی بین‌المللی انجام خواهد شد. ناسا اعلام کرد که آماده سازی پرتاب این فضاپیما به محض تصمیم نهایی تیم‌های ایستگاه فضایی بین‌المللی و برنامه خدمه تجاری از سر گرفته می‌شود.
 
در این بین کارکنان در رابطه با بازگرداندن موشک United Launch Alliance Atlas V از سکوی پرتاب خود واقع در Cape Canaveral Space Force Station به Vehicle Integration Facility تصمیم گیری می‌کنند. لازم به ذکر است که استارلاینر قرار است با این موشک به ایستگاه فضایی ارسال شود. البته هر دوی اینها آماده انجام ماموریت هستند اما محققان برای جلوگیری از آسیب‌های آب و هوایی به آنها در رابطه با بازگرداندنشان به مقر پیشین تصمیم گیری خواهند کرد.
 
البته این اولین بار نیست که استارلاینر از رسیدن به ایستگاه فضایی باز می‌ماند. این فضاپیمای کمپانی بوئینگ در دسامبر 2019 در طی اولین پرواز آزمایشی خود نیز به مشکل خورد. همچنین دومین تست پرواز این فضاپیما از اواخر سال میلادی گذشته به دلیل بررسی‌های نرم افزاری تا به امروز تاخیر داشته است.


کد مطلب: 65667

آدرس مطلب: https://www.itna.ir/news/65667/ناسا-بوئینگ-ارسال-فضاپیمای-استارلاینر-تأخیر-انداختند

ايتنا
  https://www.itna.ir