۰
plusresetminus
سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۳۷
رپرتاژ آگهی

تاثیر وندالیسم بر گردشگری

یکی از راه های پیشگیری از وندالیسم در گردشگری، ارایه مکان های عمومی برای تفریح و تخلیه انرژی به خصوص برای قشر ضعیف اقتصادی می باشد.
تاثیر وندالیسم بر گردشگری
---------------- رپرتاژ آگهی -----------------نقاشی یک قلب تیر خورده، یک بیت شعر عاشقانه، تاریخ و امضا به همراه اسم، اسامی چند نفر از کسانی که با هم سفر می کنند و... اینها همان چیزهایی است که بر در و دیوار اماکن گردشگری و اطراف آنها می بینیم از تخت جمشید گرفته تا تنه درخت بیچاره ای در جنگل های شمال. افراد زیادی هستند که هر ساله با خرید بلیط از سایت فروش اینترنتی بلیط هواپیما رسپینا، برای بازدید از اماکن تاریخی به سفر می روند و گاها به شکل آگاهانه و ناآگاهانه باعث آسیب رسیدن به میراث گردشگری و طبیعی کشور می شوند. تخریب و یادگاری نوشتن بر روی آثار تاریخی و گردشگری که به نام وندالیسم شناخته می شود، زنده نگه داشتن خاطرات نیست، بلکه یک یادگار نحس برای آیندگان محسوب می شود. وندالیسم به معنای تخریب از نوع کنترل نشده اشیا، آثار باستانی، اموال عمومی و... است. علت وقوع پدیده وندالیسم چیست؟ تاثیر وندالیسم بر گردشگری چیست و چه راهکاری برای مقابله یا جلوگیری از آن وجود دارد؟ سوالاتی که برای یافتن پاسخشان باید همراهمان باشید.

 

وندالیسم چیست؟


وندالیسم برگرفته از نام قوم وندال است که بین قرون اول تا پنجم میلادی زندگی می کردند و به تاخت و تاز در اروپا مشغول بودند. درحملات این قوم به بسیاری از شهر های اروپایی، آثار تاریخی و باستانی بدون دلیل از بین می رفت. وندالیسم یک آسیب و ناهنجاری اجتماعی محسوب می شود که به تخریب کنترل نشده اموال عمومی اطلاق می شود. آثار تاریخی، طبیعی، اموال عمومی، ساختمان های عمومی و شهری، تاسیسات و... هر کدام می توانند هدف تخریب وندال ها قرار بگیرند.

 

علت وندالیسم در گردشگری چیست؟


گر چه دلایل مختلفی برای این انحراف اجتماعی معرفی می شود، اما به طور کلی می توان وندالیسم را یک عکس العمل خصمانه و از سر کینه نسبت به بعضی از فشارها، بی عدالتی ها، اجحاف ها و حتی ناملایماتی ها دانست. مشکلاتی که باعث می شود فرد برای تخلیه فشارهای وارده، به جان بی دفاع آثار تاریخی و گردشگری بیافتد. البته در بعضی موارد این موضوع به عنوان یک سرگرمی در بین نوجوانان و جوانان شناخته می شود. به خصوص که یک دلیل برای تخریب های وندالیسمی، می تواند همرنگی با جماعت باشد. البته بعضی از انسان شناسان معتقدند، نباید این پدیده را کاملا به دید منفی نگاه کرد؛ چرا که یکی از دلایل برای حکاکی های باستانی، تمایل به جاودانگی بوده است و بسیاری از افراد به همین دلیل به دنبال یادگاری نوشتن بر روی آثار تاریخی هستند.
مطالب مرتبط: نکاتی که باید برای درخواست ویلچر در هواپیما بدانیم

 

 
 
 


تاثیر وندالیسم بر گردشگری


کارشناسان میراث فرهنگی و گردشگری، یکی از اصلی ترین و مهمترین دلایل تخریب آثار باستانی را وندالیسم گردشگری معرفی می کنند.  موضوعی که در بعضی موارد اثرش از تغییرات آب وهوایی و مراقبت نکردن از آثار باستانی در مقابل آن نیز بیشتر است. علاوه بر این ها، جامعه میزبان نیز باید یک سری هزینه های اضافی مثل هزینه های مالی، مزاحمت، رنجش و ترس را هم بپردازد. وندالیسم در بدترین حالت می تواند آثار تاریخی را نابود و درآمد های حاصل از صنعت گردشگری را به حداقل برساند.
یکی  از اثرات وندالیسم بر گردشگری که بسیار اهمیت دارد، تاثیر آن بر گردشگری پایدار است. جایی که بر کیفیت تجربه بازدید کنندگان از آثار تاریخی و گردشگری تاثیر می گذارد. به عنوان مثال، شاید تاکنون در بازدید از اماکن تاریخی متوجه شده باشید که تصاویر قدیمی ثبت شده از آن مکان، وضعیت بهتری را از لحاظ زیبایی و بی آلایشی به نمایش گذاشته اند. اما تاثیر وندالیسم بر گردشگری به همینجا خلاصه نمی شود. زباله های رها شده در اماکن گردشگری می تواند به وسیله جریان آب به رودخانه ها و سپس دریا بریزد و جان هزاران موجود بی دفاع را در معرض تهدید قرار دهد.

 

راهکارهای پیشگیری و درمان وندالیسم گردشگری


این موضوع نیز مثل بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی، راهکار هایی برای پیشگیری، مبارزه و درمان دارد. فرهنگ سازی و آموزش همگانی در این زمینه می تواند بسیار مفید باشد. این کار باید از طریق رسانه های عمومی و به وسیله برنامه های تبلیغاتی و تلوزیونی انجام شود. ارایه آموزش ها از طریق آموزش و پرورش و دانشگاه ها نیز می تواند بسیار تاثیرگذار باشد.
یکی از راه های پیشگیری از وندالیسم در گردشگری، ارایه مکان های عمومی برای تفریح و تخلیه انرژی به خصوص برای قشر ضعیف اقتصادی می باشد. در داخل این پارک ها نیز می توان از مسابقاتی مثل مسابقات نقاشی عمومی بر روی دیوار های آماده شده ی بزرگ و... استفاده کرد تا محلی برای ارایه و نمایش هنر های خیابانی ایجاد شده باشد. هر پدیده اجتماعی می تواند سرنخی در خانواده نیز داشته باشد. آموزش ها برای تربیت فرزند و افزایش حس مسئولیت پذیری نیز تاثیر به سزایی در پیشگیری از وندالیسم خواهد داشت.
 
 
کد مطلب: 65609
برچسب ها: رپرتاژ
نام شما
آدرس ايميل شما

لپ تاپ شما چه برندی است ؟
Acer
Apple
Asus
Dell
HP
Lenovo
Microsoft
MSI
Sony
سایر