۰
plusresetminus
يکشنبه ۱۳ تير ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۳۴

حمله گسترده هکرها به کسب‌وکارهای سوئدی

ایتنا - بزرگترین فروشگاه‌های زنجیره‌ای مواد غذایی، راه آهن دولتی و یک داروخانه زنجیره‌ای سوئد قربانی حمله باج‌افزاری شده‌اند که از طریق نرم‌افزار یک شرکت آمریکایی گسترده شده است.
حمله گسترده هکرها به کسب‌وکارهای سوئدی


روز گذشته یکی از بزرگترین حملات باج‌افزاری تاریخ در سراسر جهان گسترده شد و فروشگاه خوار و بار زنجیره‌ای «کوپ»(Coop) را وادار کرد تا ۸۰۰ شعبه خود را تعطیل کند. در شعبات تعطیل شده این شرکت سوئدی صندوق‌ها از کار افتاده بودند.

این در حالی است که روز جمعه اخباری از حمله باج افزاری به نرم‌افزار شرکت آمریکایی کاسیا منتشر شد. کارشناسان امنیت سایبری معتقدند گروه هکریREvil با نفوذ به نرم‌افزار مدیریت شبکه کاسیا بدافزاری را در سیستم هزاران کسب و کار وارد کرده است.

درهمین راستا شرکت سوئدی کوپ نیز از یک ابزار مدیریت برای به روز رسانی از راه دور صندوق فروشگاه‌هایش استفاده کرده بود و به همین دلیل گرفتار حمله باج افزاری شد.

کاسیا اعلام کرد در زمینه هک با اف.بی.آی همکاری می‌کند و فقط ۴۰ مشتری آن به طور مستقیم با حمله باج‌افزاری روبرو شده‌اند. البته طبق اطلاعات منتشر شده از طریق این شرکت‌ها به ۲۰۰ کسب وکار در آمریکا نیز حمله سایبری شد.

از سوی دیگر به نوشته آژانس خبری سوئد شرکت Visma Esscom که مدیریت سرورها و دستگاه‌های چند کسب و کار سوئدی را برعهده دارد از نرم‌افزار کاسیا استفاده می‌کند. در نتیجه این حمله سایبری سرویس‌های راه آهن دولتی و یک داروخانه زنجیره‌ای نیز مختل شده‌اند.
کد مطلب: 65388
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام