d21'; ?>d21'; ?> ايتنا - میزبان اصلی در رومینگ ملی ارتباطات موبایلی
۰
plusresetminus
سه شنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۵۲

میزبان اصلی در رومینگ ملی ارتباطات موبایلی

ایتنا - شبکه‌ها و اپراتورهای تلفن همراه، قابلیت‌های خاصی برای مشترکان خود فراهم کرده‌اند که هدف از آنها،‌ بهبود و پایداری تماس‌ها و اتصال به دیگر کاربران است. یکی از این قابلیت‌های رایج، امکان «رومینگ» است.
میزبان اصلی در رومینگ ملی ارتباطات موبایلی

شبکه‌ها و اپراتورهای تلفن همراه، قابلیت‌های خاصی برای مشترکان خود فراهم کرده‌اند که هدف از آنها،‌ بهبود و پایداری تماس‌ها و اتصال به دیگر کاربران است. یکی از این قابلیت‌های رایج، امکان «رومینگ» است. رومینگ به این معنی است که مشترک یک اپراتور، می‌تواند از پوشش شبکه اپراتور دیگری استفاده کند و همچنان تماس خود را ادامه خود، مثلا در حین مسافرت، همچنان امکان استفاده از شبکه و تماس را داشته باشد، و این امر البته مستلزم آن است که بین اپراتورها، توافق و نیز مناسبات فنی برای این موضوع با دیگر اپراتورها انجام شده باشد. در این حال، اپراتور مبدا به عنوان میهمان، و اپراتور مقصد به عنوان میزبان شناخته می‌شود.

البته پیداست که در این صورت، هزینه رومینگ مطابق پروتکل، مابین اپراتورها تسهیم می‌گردد و در نتیجه، ‌برای مشترکان هیچ هزینه‌ای دربرنخواهد داشت، ضمن اینکه این سرویس به صورت پیش‌فرض در سیم‌کارت‌ها فعال است.
اما موضوع رومینگ ملی و داخلی، از آنجه که در سفرها و جابجایی‌ها مطرح می‌شود،‌در واقع پارامتر مهمی را نشان می‌دهد که عبارتست از میزان پوشش شبکه هر اپراتور، چرا که سطح پوشش و آنتن دهی اپراتورها در نقاط مختلف کشور متفاوت است.
در واقع به هر میزانی که شبکه اپراتوری بزرگ‌تر و فراگیرتر باشد، طبعا میزبانی این اپراتور نیز بیشتر و چشمگیرتر خواهد بود.

آمار رومینگ چه می‌گوید؟
اما سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به عنوان رگولاتوری عرصه ارتباطات کشور،‌ به شکل ادواری آماری از این حوزه منتشر می‌کند که گویای وضعیت سازمان‌ها و نیز احولات این عرصه است. از جمله این آمار، جدول و اعداد مربوط به استفاده کاربران اپراتورها از امکان رومینگ برای تماس‌های خود است که در عمل، بخوبی میزان پوشش اپراتورها و نیز درصد میزبانی هر یک را نشان می‌دهد.
به تازگی سازمان تنظیم مقررات، آمار مربوط رومینگ میان اپراتورهای کشور برای بازه سه ماهه چهارم سال 1399 را منتشر نموده است.
مطابق اعداد این جدول، همراه اول بیشتر آمار میزبانی در سرویس رومینگ را در میان اپراتورهای کشور به خود اختصاص داده است.
مطابق این جدول، اپراتور سوم در این زمینه عملا بدون فعالیت و تعطیل است، ولی در رقابت میان دو اپراتور اول و دوم، همراه اول حدود سه و نیم برابر رقیب خود، میزبانی کاربران میهمان را پذیرفته است.

 
 


 
کد مطلب: 65174
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام