۰
plusresetminus
شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۳:۲۹

ماسک‌های صورت می‌توانند دو نوع از ویروس آنفلوانزا را منقرض کنند

ایتنا - شاید جای شگفتی نباشد که در زمستان گذشته آنفلوانزا و سرماخوردگی معمولی تقریبا محو شدند.
ماسک‌های صورت می‌توانند دو نوع از ویروس آنفلوانزا را منقرض کنند
تمهیدات ایمنی همه‌گیری، از جمله فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده از ماسکهای صورت، تعداد آلودگیهای آنفلوانزای مشاهده شده در طی فصیل اخیر شیوع معمول آنفلوانزا را کاهش داده است – و ممکن است این ماسکها باعث درهم‌کوبیده شدن زیرشاخه‌ای از آنفلوانزای H3N2 به نام 3c3.A شده باشند.   
 
به گزارش ایتنا و به نقل از اسلش‌گیر، شاید جای شگفتی نباشد که در زمستان گذشته آنفلوانزا و سرماخوردگی معمولی تقریبا محو شدند. متخصصان هشدار داده‌اند که با کنار گذاشته شدن تمهیدات ایمنی فعلی، میزان سرماخوردگی‌ها و آنفلوانزا ممکن است در یک یا دو فصل آینده مجددا رشد چشمگیری پیدا کند. با این حال، یک روی مثبت دیگر این قضیه این است که تهیه یک واکسن آنفلوانزا برای کمک به حفاظت از افراد در طی فصل آنفلونزا ممکن است آسانتر از قبل شده باشد.
 
به نوشته وبسایت Stat News، تمهیدات ایمنی همه‌گیری کووید-19 ممکن است باعث سوق داده شدن ویروس Aی H3N2 آنفلوانزا به سمت انقراض شده باشد، هرچند که هنوز خیلی زود است بتوان به طور قطع در اینباره نظر داد. ویروسهای H3N2 متنوعتر از زیرنوعهای H1N1 آنفلوانزا A هست، که باعث می‌شود که توزیع واکسنی که افراد را در برابر هرگونه سویه غالب آنفلوانزای فصل حفاظت کند دشوار شود.
 

یک دیتابیس بین‌المللی برای ثبت آلودگیهای ویروس آنفلوانزای ویروسی و پایش تکاملشان به مرور زمان استفاده می‌شود. آخرین باری که گونه H3N2 3c3.A در این دیتابیس بارگیری شد مارس 2020 بود، که همین اتفاق برای دودمان ویروس Bی H3N2 آنفلوانزا که B/Yamagata نامیده می‌شود رخ داده است. این اطلاعات توسط ترور بدفورد، زیستشناس رایانشی مرکز تحقیقات سرطان فرد هاتچینسون، فراهمسازی شده است.  
 
این گونه‌های ویروس آنفلوانزا همچنان ممکن است در برخی از مناطق در حال گردش باشند و هنوز خیلی زود است بتوان گفت که آیا کارشان تمام شده است یا نه. با این حال، این امکان وجود دارد که تمهیدات ایمنی پاندمیک مانند استفاده از ماسکهای صورت تنوع آنفلوانزا را کاهش داده باشد.
 
 
کد مطلب: 65147
نام شما
آدرس ايميل شما

به نظر شما هوش مصنوعی تا ده سال آينده به احساسات مجهز خواهد شد؟
بله
خیر