۳
۰
plusresetminus
سه شنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۰۷

فناوری 6G در تصاحب چین

ایتنا طبق آمار ۳۵ درصد از ۳۸ هزار حق امتیاز اختراع ثبت شده در چین به فناوری 6G تعلق دارد. هرچند فناوری۵G هنوز در جهان گسترده نشده، اما این کشور در زمینه توسعه 6G پیشرو است.
فناوری 6G در تصاحب چین


چین نخستین کشوری بود که فناوری 5G را به طور گسترده به کار گرفت. با این وجود شبکه‌های پر سرعت نسل پنجم ارتباطات در سراسر جهان هنوز محدود هستند. این درحالی است که موبایل‌های مجهز به این فناوری نیز هنوز به طور گسترده استفاده نمی‌شوند.

به گزارش ایتنا از مهر، هم اکنون چین در زمینه ایجاد شبکه 6G در سراسر جهان پیشتاز است. طبق سازمان مالکیت فکری چین ۳۵ درصد از ۳۸ هزار حق امتیاز اختراع ثبت شده در این سازمان، مربوط به فناوری 6G است. رقیب اصلی چین در حوزه فناوری نسل ششم اینترنت همراه آمریکا است که تاکنون فقط ۱۸ درصد از حق امتیاز اختراعات آن مربوط به این فناوری می شود.

بخش اعظم فناوری‌هایی که چین حق امتیازشان را ثبت کرده مربوط به هوش مصنوعی هستند. هرچند هنوز مشخص نیست چگونه این فناوری‌ها به فعال سازی شبکه‌های نسل ششم اینترنت همراه کمک می‌کنند.

این کشور آسیایی امیدوار است تا ۲۰۳۰ میلادی فناوری 6G را تکمیل و راه اندازی کند. تخمین زده می‌شود سرعت این نسل حدود ۵۰ گیگابیت برثانیه باشد.

مهندسان چینی هم اکنون آزمایش برخی از قطعات این فناوری را آغاز کرده‌اند و در ۲۰۲۰ میلادی نیز نخستین ماهواره 6G را به مدار زمین ارسال کردند. این ماهواره، همراه با تجهیزات کمکی متعدد، امواج تراهرتز فرکانس فوق العاده بالا و امکان استفاده از آنها برای انتقال داده‌ها را آزمایش می‌کند.

مهندسان چینی درباره چشم‌انداز فعالیت ماهواره آزمایشی 6G خوش بین هستند.

از سوی دیگر جدیدترین فناوری شبکه اینترنت فعلی یعنی 5G به کندی در حال گسترش در جهان است. به کارگیری این فناوری در سال ۲۰۲۰ به دلیل ظهور نظریه‌های جعلی درباره آن و حمله به دکل‌ها با تأخیر روبرو شد.
کد مطلب: 64916
برچسب ها: 6G چین 5G
نام شما
آدرس ايميل شما


feedback
Romania
آینده دنیا دست چین هست
feedback
Iran, Islamic Republic of
آینده سیاه و بدبختی و فلاکت و کوفت و زهر مار هم در دست ایران هست😔😓😫
عبدالله
feedback
Iran, Islamic Republic of
سلام
چین از فناوری شیش جیش به ایران هم میده یا اینهم مثل برجام درجام میزنه فقط
تلفن همراه شما چه برندی است؟
آيفون
سامسونگ
هوآوی
شيائومی
نوکيا
موتورولا
ايسوس
ساير