۰
plusresetminus
يکشنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۰۳

آموزش: چگونه سرعت فن CPU لپ‌تاپ را تنظیم کنیم؟

ایتنا - فن از مهم‌ترین سخت‌افزارهای لپ‌تاپ است. این بخش از لپ‌تاپ آن قدر مهم است که در صورت درست کار نکردن می‌تواند موجب سوختن قطعات مهم دستگاه از جمله CPU و... شود.
آموزش: چگونه سرعت فن CPU لپ‌تاپ را تنظیم کنیم؟

کنترل سرعت فن لپ‌تاپ عملی بسیار مهم است. فن موجب می‌شود تا لپ‌تاپ داغ نشود و کارش را به درستی انجام دهد. به همین دلیل، وقتی در حال انجام کار سنگینی در لپ‌تاپ هستید، سرعت فن باید بالا برود تا بتواند دمای لپ‌تاپ را پایین نگه دارد.

برای انجام تنظیمات فن لپ‌تاپ در بایوس باید ابتدا لپ‌تاپ خود را خاموش کنید. سپس دوباره آن را روشن کنید. زمانی که دستگاه در حال روشن شدن است، پیامی فورا ظاهر می‌شود که در آن چنین پیامی نوشته شده است:

 

 
که به جای any key نام کلیدی مانند F2، F10، Delete و… نوشته شده است. این دکمه را فشار دهید تا منوی Startup نمایش داده شود. در این بخش باید گزینه‌ای مانند BIOS Setup وجود داشته باشد. ممکن است این نام کمی متفاوت باشد. زیرا هر برند بایوس خود را دارد.

حالا وارد صفحه‌ای می‌شوید که در آن اطلاعات و مشخصات دستگاه شما وجود دارد. گزینه System Configuration را پیدا کنید و با دکمه‌های کیبورد روی آن بروید و کلیک کنید. سپس گزینه‌ای را در این بخش پیدا کنید که مربوط به فن باشد. به عنوان مثال، در تصویر زیر Fan Always On این گزینه است که فعال است. این گزینه مربوط به روشن بودن فن می‌شود.

 

برخی از دستگاه‌ها گزینه‌های بیشتری در زمینه فن دارند و حتی می‌توان در آن‌ها دما را هم کنترل و تنظیم کرد. وقتی تنظیم سرعت فن در بایوس را انجام دادید، F10 را بزنید تا تغییرات ذخیره شود و دستگاه ری‌استارت شود.

بهتر است هر از گاهی فن لپ تاپ خود را تمیز کنید و آن را نزد متخصص ببرید تا سرویس شود. در اکثر مواقع، گرد و خاک دور فن موجب عملکرد بد لپ‌تاپ می‌شود و دستگاه را داغ می‌کند و صدای فن را بالا می‌برد.

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فتا
کد مطلب: 64851
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام