۰
plusresetminus
سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۴۹

نقش همراه اول در برگزاری دیجیتال مراسم‌های دینی و آیینی

در ایام محرم که اولین تجربه نقش‌آفرینی کاملا دیجیتالی اپراتورها بود، همراه اول توانست با امکانات و امتیازات ویژه مانند اینترنت رایگان برای عزادارن و ایجاد کانال در روبیکا و امکان تماشای پخش زنده هیئت‌های مذهبی، برای عزاداران، موفقیتی بزرگ را کسب کند.
نقش همراه اول در برگزاری دیجیتال مراسم‌های دینی و آیینی

بیش از یک‌سال از شیوع گستره ویروس مرگبار کرونا در دنیا گذشته است.
شاید در ابتدای پیدایش این پدیده، کمتر کسی فکر می‌کرد که این ویروس مرموز، تمام ابعاد زندگی روزمره و عادی را تحت‌الشعاع قرار دهد و قدرت سرایت آن به قدری افزایش یابد که کم تعدادترین تجمعات نیز سلامت افراد جامعه را به خطر اندازد.

حالا پس از گذشت یک‌سال از شروع پاندمی و مرگ میلیون‌ها تحت تاثیر کووید-19، بشر نیز پذیرفته که تا پایان دوران همه‌گیری، که البته زمان مشخصی برای آن تعیین نشده، راهی جز تطبیق‌پذیری با شرایط فعلی و تغییر سبک زندگی خویش ندارد و بدین ترتیب، اغلب مراسم و آیین‌های اجتماعی، فرهنگی و حتی سیاسی در جهان در سایه این پدیده قرار گرفته‌اند.
 
در کشور ما نیز، از زمان اعلام رسمی ورود کرونا به کشور – اوایل اسفندماه -  تمهیداتی برای کنترل شیوع ویروس کرونا گرفته شد.
شرایط جدید کشور نیازمند همدلی و همراهی همه موسسات و نهادها دولتی و غیردولتی را می طلبید که اپراتور اول تلفن همراه کشور نیز که یکی از شرکت‌های پیشرو در حل برخی مسائل اجتماعی کشور است و در چندین سال گذشته نیز بارها تعهد خود را نسبت به مشکلات انجام داده است، در این زمینه نیز وارد عمل شد.

درواقع شاید بتوان اینگونه توصیف کرد که ویروس کرونا بر شکل انجام بسیاری مراسم و مناسک رایج، تاثیر فراوانی گذاشته و آنها را وارد دوران تازه‌ای کرده است.
از جمله این آیین‌ها و مناسک، عزاداری‌ها و رسوم دینی و مذهبی  است که فضای مجازی و به ویژه نقش‌آفرینی‌ دیجیتالی اپراتورهای موبایل کشور در این خصوص کاملا هویداست.

برگزاری مراسم‌های مذهبی و آیینی برای دستگاه‌ها و سازمان‌هایی که تجربه‌هایی مشابه نداشتند و شیوع ویروس کرونا به یک‌باره بشریت را غافلگیر کرده بود، چالش بزرگی بود.

بزرگ‌ترین اپراتور کشور نیز که در طول دوران فعالیت خود در کشور، با توجه به داشتن بیشترین ضریب نفوذ تعداد مشترکان تلفن همراه، در پیشبرد مسئولیت‌های اجتماعی پرچمداری کرده است، گامی دیجیتال همسو با شرایط حال حاضر کشور و متناسب با ایام عزاداری برداشت.
به طور مثال، در ایام محرم که اولین تجربه نقش‌آفرینی کاملا دیجیتالی اپراتورها بود، همراه اول توانست با امکانات و امتیازات ویژه مانند اینترنت رایگان برای عزادارن و ایجاد کانال در روبیکا و امکان تماشای پخش زنده هیئت‌های مذهبی، برای عزاداران، موفقیتی بزرگ را کسب کند.
 
در ایام فاطمیه نیز همراه اول با همکاری روبیکا، شرایط مساعد و مناسبی را برای برگزاری مراسم فاطمیه فراهم آورد که بر اساس آمارها و گزارشی که مربوط به عزاداری آنلاین 25 دی‌ماه  منتشر شد پخش زنده هیئت‌ها در روبیکا در مجموع ۶۴۴.۶ هزار تماشای آنلاین و یک میلیون و ٢٣ هزار تماشای آفلاین داشته است.
 
روز جمعه 26 دی‌ماه نیز پخش زنده برنامه هیئت‌‌های مذهبی به مناسبت ایام فاطمیه در روبیکا در مجموع بیش از یک میلیون و 627 هزار تماشای آنلاین و یک میلیون و 228 هزار تماشای آفلاین داشت. در قالب این پویش تمام هیئت‌ها می‌توانستند از امکان پخش زنده مراسم خود در پیام‌رسان روبیکا بهره‌مند شوند.
 
با توجه به محدودیت‌های کرونایی و ضرورت ارائه خدمات آنلاین به محافل مذهبی، همراه اول به تمامی هیئت‌هایی که در این پویش مشارکت کردند، اینترنت رایگان اهدا کرد.
 
آمارهای مربوط به روز شنبه ٢٧ دی‌ماه پخش نیز نشان‌دهنده پخش زنده برنامه ١٠٠٠ هیئت‌ مذهبی به مناسبت شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) در روبیکا و در مجموع بیش از ٢ میلیون و ۶٢ هزار تماشای آنلاین و یک میلیون و ٣٣١ هزار تماشای آفلاین داشت.
 
ویژه برنامه «باب‌القبله» که در مناسبت‌های مذهبی از پیام‌رسان روبیکا پخش می‌شود، در ایام فاطمیه نیز از کانال عقیق در روبیکا و با حضور مهمانان مذهبی، فرهنگی و هنری به صورت آنلاین پخش شد.
در برنامه «باب القبله» هر شب به قید قرعه، به یک نفر از بینندگان سنگ متبرک حرم امیرالمومنین حضرت علی علیه السلام اهدا شد.
 
کد مطلب: 63847
نام شما
آدرس ايميل شما

هنگام کار با کامپيوتر، معمولا از چه نوع خدمات اينترنتی استفاده می کنيد؟
ADSL
فيبر نوری
Point-to-Point
مودم همراه
هات اسپات موبايل
ماهواره ای