d21'; ?>d21'; ?> ايتنا - آیا سیگنال می‌تواند جایگزین مناسبی برای واتس‌اپ باشد؟
۱
۰
plusresetminus
سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۱۰

آیا سیگنال می‌تواند جایگزین مناسبی برای واتس‌اپ باشد؟

ایتنا - واتس‌اپ اخیرا اطلاعیه‌ای در خصوص تغییر شرایط استفاده از سرویس و اشتراک‌گذاری داده‌ها منتشر کرده و برای کاربرانش روشن ساخته که داده‌های آنها را در اختیار فیس‌بوک قرار می‌دهد.
آیا سیگنال می‌تواند جایگزین مناسبی برای واتس‌اپ باشد؟

کاربران اپلیکیشن پیام رسان سیگنال این روزها شاهد ورود شمار زیادی از دوستانشان به این اپلیکیشن هستند که برای پیامهای رمزگذاری شده و ساختار مستقل به عنوان یک سازمان غیرانتفاعی شناخته شده است.

به گزارش ایتنا از ایسنا، سیگنال پیش از این روش ارتباطی فعالان، جامعه هکری و افراد دیگری بوده که نگران حریم خصوصی بوده اند.

اپلیکیشن پیام رسان واتس‌اپ که متعلق به شرکت فیس‌بوک است و مانند سیگنال از فناوری رمزگذاری سر تا سر استفاده می‌کند، اخیرا اطلاعیه‌ای در خصوص تغییر شرایط استفاده از سرویس و اشتراک گذاری داده‌ها منتشر کرده و برای کاربرانش روشن ساخته که داده آنها را در اختیار فیس‌بوک قرار می‌دهد. این مسئله باعث شده کاربران در جست و جوی برنامه ارتباطی مطمئن دیگری باشند. در این یبن، ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت خودروسازی تسلا و ثروتمندترین مرد جهان هفتم ژانویه ای در توییتی نوشت: از سیگنال استفاده کنید.

سیگنال در سه سال گذشته مشغول سرمایه گذاری در زیرساخت بیشتر و قابلیتهایی برای حمایت از کاربرانش بوده است. در بهار که مردم آمریکا به دنبال شرکت در اعتراضات ضد نژادپرستی در واکنش به قتل جورج فلوید بودند و دریافتند که ماموران اجرایی تا چه حد از نزدیک آنها را زیر نظر دارند و از شرکت‌ها خواسته اند اطلاعات کاربران را در اختیارشان بگذارند، سیگنال برای نخستین بار با افزایش شمار کاربرانش روبرو شد و در حال حاضر در فهرست برنامه های پردانلود فروشگاه‌های برنامه اپل و گوگل قرار گرفته است و تقاضای بالای کاربران در پنج شنبه گذشته باعث شد سیستم احراز هویت دو مرحله ای این برنامه برای مدتی از کار بیافتد.

بر اساس گزارش سایت Mashable، اگر حریم خصوصی برایتان اهمیت دارد و می خواهید به سیگنال بپیوندید، لازم است اطلاعاتی درباره این پیام رسان بدانید.

سیگنال چیست؟
سیگنال یک برنامه پیام رسان متنی و مکالمات صوتی است که روی حریم خصوصی متمرکز بوده و در تلفن‌های هوشمند اپل و اندروید و در دسکتاپ قابل دسترسی است. برای پیوستن به آن تنها کافی است یک شماره تلفن داشته باشید. می‌توانید به دوستانتان پیام دهید یا با آنها مکالمه صوتی و تصویری تک به تک یا گروهی داشته باشید و مانند اپلیکیشن‌های دیگر از واکنش‌های ایموجی یا استیکرها استفاده کنید.

آیا سیگنال اپلیکیشن مطمئنی است؟
ارتباطات در سیگنال رمزگذاری شده هستند یعنی تنها افراد حاضر در مکالمه می توانند محتوای آن را ببینند و خود سیگنال هم نمی تواند به آنها دسترسی داشته باشد. حتی استیکرها هم رمزنگاری خاصی دارند.

سیگنال پروتکل رمزگذاری ایجاد کرده که سایر شرکتها از جمله واتس‌اپ و اسکایپ از آن استفاده می کنند و استاندارد طلایی حریم خصوصی است.

حریم خصوصی در سیگنال
حریم خصوصی در سیگنال فراتر از این حقیقت است که پیام‌های کاربران رمزگذاری می‌شوند. می توانید پیام‌هایتان را طوری تنظیم کنید که پس از یک مدت زمان مشخص خود به خود حذف شوند. بعلاوه سیگنال هیچ اطلاعاتی از کاربران جمع آوری نمی‌کند. تنها اطلاعاتی که سیگنال از کاربرانش دریافت می‌کند، شماره تلفن آنهاست. در این مورد هم سیگنال به دنبال راهی است تا به رمزگذاری سرورهای تماس، دریافت این اطلاعات را هم حذف کند. به این ترتیب حتی اگر ماموران قانون بخواهند سیگنال را وادار کنند اطلاعات کاربران را در اختیار آنها قرار دهد، این شرکت می تواند صادقانه اعلام کند که هیچ اطلاعاتی برای اشتراک گذاری ندارد.

بخشی از علت عدم جمع آوری اطلاعات این است که سیگنال یک سازمان غیرانتفاعی بوده و یک شرکت در جست و جوی سودآوری نیست. این اپلیکیشن هیچ تبلیغاتی ندارد و بنابراین انگیزه ای برای ردگیری کاربرانش ندارد. این اپلیکیشن توسط سرمایه گذاران خصوصی تامین مالی می شود که یکی از آنها تمایل زیادی برای ایجاد یک پلتفرم امن دارد. اگرچه گروه کوچکی از فعالان حریم خصوصی در سال ۲۰۱۳ سیگنال را ایجاد کردند اما این اپلیکیشن در سالهای اخیر رشد کرده است. برایان اکتون، موسس واتس‌اپ در سال ۲۰۱۸ حدود ۵۰ میلیون دلار برای ایجاد بنیاد سیگنال کمک کرد که اکنون سیگنال را اداره می کند. پس از این که شرکت فیس بوک واتس‌اپ را خریداری کرد و اکتون بر سر از بین رفتن حریم خصوصی در واتس‌اپ با فیس بوک اختلاف پیدا کرد و این شرکت را ترک کرد، با هدف ایجاد یک سرویس پیام رسان واقعا امن به هیات مدیره سیگنال پیوست.

سیگنال در برابر واتس‌اپ
هر دو اپلیکیشن سیگنال و واتس‌اپ از رمزگذاری سر تا سر استفاده می کنند یعنی محتوای پیام‌هایی که ارسال می‌کنید و تماس‌هایی که دارید خصوصی می‌ماند. اما فیس‌بوک اطلاعات زیادی دیگری را در قالب آمار استفاده، متادیتا و موارد دیگر جمع آوری می‌کند.

سیگنال مانند واتس‌اپ قابلیت‌های خصوصی سازی جذاب مانند صفحه زمینه را ندارد اما در خصوص حریم خصوصی، نظیر ندارد.

برنامه دیگری که با رشد محبوبیت رو به رو شده، تلگرام است. تلگرام می‌گوید به حریم خصوصی اهمیت می‌دهد اما این اپلیکیشن هم معایب زیادی دارد. پیام‌ها در تلگرام به صورت پیش فرض رمزگذاری سر تا سری نمی‌شوند. گروه‌های خصوصی در این اپلیکیشن نامحدود هستند و هر کسی با یک لینک دعوت می‌تواند به آنها وارد شود و بدون نظارت شفاف روی محتوا، به کانون انتشار مطالب مضر مانند هرزه نگاری یا فعالیت‌های تروریستی تبدیل می‌شود.

سیگنال هم محتوا را اداره نمی‌کند اما گروه‌ها را به هزار نفر محدود کرده و برخلاف برنامه‌هایی مانند واتس‌اپ و تلگرام، به ارتباطات بین افراد بیشتر از فعالیت گروه‌های غریبه اهمیت می دهد.
کد مطلب: 63743
نام شما
آدرس ايميل شما


a
feedback
Iran, Islamic Republic of
بدون شک امنیت سیگنال از تلگرام و واتس اپ بسیار بهتر است ، البته اگر این هم توسط شرکت های بزرگتر خریداری نشود و اینجا هم فیلتر نشود.
گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام