۰
plusresetminus
پنجشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۰

فیس‌بوک عطای اینستاگرام و واتس‌اپ را به لقایش می‌بخشد؟

ایتنا - در پی تنظیم شکایت‌ها علیه فیس‌بوک، این شرکت ممکن است مجبور شود واتس‌اپ و اینستاگرام را که دارایی‌های ارزشمندش هستند به فروش بگذارد.
فیس‌بوک عطای اینستاگرام و واتس‌اپ را به لقایش می‌بخشد؟

در پی تنظیم شکایت‌ها توسط کمیسیون تجارت فدرال آمریکا و ایالت‌های آمریکایی علیه فیس‌بوک، این شرکت شبکه اجتماعی ممکن است مجبور شود واتس‌اپ و اینستاگرام را که دارایی‌های ارزشمندش هستند به فروش بگذارد.

به گزارش ایتنا از ایسنا، گفته می شود فیس‌بوک از استراژی "خرید یا مدفون کردن" برای مهار رقیبانش و کوچک نگه داشتن آنها استفاده می‌کند. با شکایت‌های دوگانه‌ای که روز چهارشنبه علیه فیس‌بوک تنظیم شد، این شرکت دومین غول فناوری است که با چالش حقوقی بزرگی روبرو می‌شود. وزارت دادگستری آمریکا در اکتبر شرکت گوگل که زیرمجموعه آلفابت است را متهم کرد از قدرت بازارش برای مغلوب کردن رقیبان استفاده می‌کند.

این شکایت‌ها نشان می‌دهد که میان سیاستمداران آمریکایی درباره مسئول شناختن غول‌های فناوری برای شیوه‌های تجاری مورد استفاده شان توافق نظر وجود دارد و یکی از موارد نادر توافق بین دولت ترامپ و دموکرات‌هاست که برخی از آنها خواهان تجزیه گوگل و فیس‌بوک شده‌اند.

در شکایت‌هایی که روز چهارشنبه علیه فیس‌بوک تنظیم شد، این شرکت متهم شده است رقیبانش را خریداری می‌کند و روی خریدهای قبلی اپلیکیشن اینستاگرام به ارزش یک میلیارد دلار در سال ۲۰۱۲ و برنامه پیام رسان واتس‌اپ به ارزش ۱۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴ متمرکز شده است.

رگولاتورهای فدرال و ایالتی می‌گوید این خریدها باید لغو شوند که به منزله یک چالش حقوقی طولانی برای قراردادهایی است که سال‌ها پیش مورد موافقت کمیسیون تجارت فدرال قرار گرفته بودند.

لتیشیا جیمز، دادستان کل نیویورک به نمایندگی از ۴۶ ایالت آمریکا اعلام کرد حدود یک دهه است که فیس‌بوک از نفوذ و انحصارش برای له کردن رقیبان کوچک‌تر و جلوگیری از رقابت آنها استفاده کرده است. این شرکت رقیبانش را پیش از این که نفوذ فیس‌بوک را تهدید کنند، خریداری می‌کند.

مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیس‌بوک در یک پلتفرم گفت و گوی داخلی به کارمندانش اعلام کرد انتظار ندارد این شکایت‌ها روی تیمهای فردی یا مسئولیت‌ها در این شرکت تاثیری داشته باشند.

بر اساس گزارش رویترز، این شکایت‌ها در مقایسه با شکایتی که در سال ۱۹۹۸ علیه مایکروسافت انجام گرفت، بزرگترین پرونده های ضد انحصارطلبی در یک نسل گذشته هستند. دولت فدرال پرونده شکایت علیه مایکروسافت را حل و فصل کرد اما سال‌ها مبارزه دادگاهی و تفحص‌های گسترده مانع از اعمال نفوذ مایکروسافت علیه رقیبانش شد و عامل هموار شدن زمینه برای رشد انفجاری اینترنت شناخته شد.

ارزش سهام فیس‌بوک پس از انتشار خبر تنظیم شکایت نهادهای دولتی آمریکا علیه این شرکت، حداکثر سه درصد سقوط کرد و در نهایت شب گذشته با ۱.۹ درصد کاهش بسته شد.
کد مطلب: 63343
نام شما
آدرس ايميل شما

تلفن همراه شما چه برندی است؟
آيفون
سامسونگ
هوآوی
شيائومی
نوکيا
موتورولا
ايسوس
ساير