۳
۰
plusresetminus
يکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۲۰
وزیر ارتباطات:

وزیر ارتباطات: از رفع فیلتر تلگرام خبری نیست!

ایتنا - وزیر ارتباطات درباره امکان رفع فیلتر تلگرام گفت: بعید می‌دانم نظر دستگاه قضایی درباره رفع فیلتر تلگرام عوض شده باشد. آنها نه برای فیلتر و نه رفع فیلتر تلگرام از ما نظر نخواسته‌اند.
وزیر ارتباطات: از رفع فیلتر تلگرام خبری نیست!

«محمدجواد آذری جهرمی»  شب گذشته  (پانزدهم آذرماه) در ارتباط تلفنی با برنامه تلویزیونی درباره این‌که چرا فیلتر تلگرام هنوز برقرار است، گفت: بعید می‌دانم که نظر دستگاه قضایی درباره رفع فیلتر تلگرام عوض شده باشد اما پیشنهاد می‌کنم از دادستان کل کشور این سوال را بپرسید. نه زمان انسداد تلگرام از ما نظر خواستند نه الان برای رفع آن از ما چیزی می‌پرسند.  طبیعتاً این مقوله‌ای است که به نظر دستگاه قضایی بستگی دارد چراکه با حکم دستگاه قضایی بسته‌شده است و با همین حکم هم قابل‌ بازگشایی است.

    در این باره بیشتر بخوانید:
    - تصمیم فیلتر تلگرام، یک تصمیم استثنائی بود
    - فیلتر تلگرام قبح استفاده از فیلترشکن را شکست


به گزارش ایتنا از ایرنا، آذری جهرمی درباره برنامه شاد گفت: من دو بچه مدرسه‌ای دارم و با این موضوعات درگیر هستم. شرایط دشواری برای معلمان، مدارس و والدین است. این روزها تربیت از طریق مدارس تعطیل است و در شرایط کنونی و با آموزش مجازی، تعلیم هم شرایط خوبی ندارد. درباره برنامه شاد بهتر است که سازندگان آن توضیحات لازم را بدهند. زیرساخت ارتباطی این شبکه کاملا به وزارت ارتباطات برمی‌گردد.

وی افزود: قاعدتا خانواده‌ها مشکلات زیاد در حوزه کیفیت ارتباطات دارند. بیش از ۴۶ هزار روستا پراکنده در سراسر کشور داریم که در شرایط فعلی نمی توانند از ظرفیت مدارس به صورت حضوری استفاده کنند و انتظار دارند که ارتباط مجازی شان فراهم باشد. البته در مناطق شهری نیز این مشکلات وجود دارد.

وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: اکنون امکان دسترسی به اینترنت از طریق یکی از شیوه‌های ممکن برای بیش از ۹۵ درصد جمعیت ایران در محل زندگی‌شان فراهم است. این ارتباط یا از طریق فیبر نوری، وای فای خانگی یا تلفن همراه است. اکنون از مجموع روستاهای کشور حدود ۹۰ درصد و شهرهای کشور ۱۰۰ درصد به پوشش اینترنت متصل هستند.

وی درباره اینترنت رایگان برای معلم‌ها و دانش‌آموزان گفت: سیاستی که وزارت آموزش و پرورش اتخاد کرد این بود که آموزش مجازی به شکل متمرکز بر بستر شبکه دانش آموزی شاد انجام شود. بنابراین بحث در نظر گرفتن اینترنت رایگان برای شبکه شاد مجزا است اما این که آموزش مجازی رایگان باشد از طریق شبکه شاد فراهم شده و دولت هزینه آن را به اپراتورها پرداخت می‌کند.  

جهرمی تصریح کرد: برآورد وزارت ارتباطات این است که ۱۱ درصد مدارس غیر انتفاعی هستند که از ابرازهای مربوط به خودشان استفاده می‌کنند و امروزه شاهد رشد تقریبا ۱۲۰۰ برابری ابزارها و اپلیکیشن‌های آموزشی هستیم. از مجموعه مدارس باقی مانده ۴۰ درصد از شبکه شاد استفاده می‌کنند.  

وزیر ارتباطات در خاتمه در ارتباط با مشکلات دانش آموزان روستایی برای آموزش مجازی گفت: این روزها عکس‌هایی در شبکه‌های اجتماعی از مناطق مختلف روستایی منتشر می‌شود که دانش آموزان برای جا نماندن از تحصیل، خود را به نقاطی می‌رسانند تا به شبکه ارتباطی دسترسی پیدا کنند.

وی افزود: واقعیت امر این است که ما و همه همکارانمان در وزارت ارتباطات و اپراتورها، تک‌تک این بچه‌ها را مثل بچه‌های خودمان می‌دانیم و مشکلات آن‌ها را مشکلات خودمان می‌دانیم؛ اما نمی‌توانیم این را نادیده بگیرم که اگر سیاست‌گذاری‌های سال ۱۳۹۲ مبنی بر اینکه ۱۲۸ کیلوبایت اینترنت برای مردم کافی است، باقی می‌ماند و کرونا به وجود آمده بود امروز قطعاً با مشکلات ارتباطی جدی مواجه می‌شدیم.

آذری جهرمی تصریح کرد: یا اگر در موضوع توسعه ارتباطات روستایی در مقابل فشارهایی که به ما وارد می‌شد و مخالفت‌هایی که درباره این توسعه مطرح می‌شد و آن را جزو برنامه ۲۰۳۰ عنوان می‌کردند و خواستار توقف توسعه ارتباطات روستایی بودند کوتاه می‌آمدیم امروز نمی‌دانم پاسخ آن ۳۹ هزار روستایی که امروز به شبکه ملی اطلاعات و اینترنت متصل هستند چه می‌خواستیم بدهیم.

وی تأکید کرد: هنوز ۵ هزار روستا به شبکه ارتباطی متصل نیستند و قلبمان برای تک‌تک بچه‌هایی که در آن روستاها از تحصیل مجازی بازمانده‌اند می‌تپد و همه وجودمان را گذاشته‌ایم برای توسعه و اتصال آن‌ها به شبکه ارتباطی و این قول را هم می‌دهیم که تا پایان امسال همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار به شبکه ارتباطی متصل شوند.
کد مطلب: 63305
نام شما
آدرس ايميل شما


a
feedback
Iran, Islamic Republic of
«آن‌ها نه برای فیلتر و نه رفع فیلتر تلگرام از ما نظر نخواسته‌اند.»
آنها ، از وزیر که دارای مسند و دانش فنی در حوزه اینترنت ، ارتباطات ، فضای مجازی است ، نظر نپرسیدند! چرا؟ پس از کی نظر پرسیدند ؟ اصلا و اصولا وزارت ارتباطات از نظر آنها ، آنهایی که برای مردم معلوم نیستند ، شاید به کار نمی آیند! ارتباطات ، آن هم ارتباطات بر بستر فن آوری های نوین ، در دنیای امروز ضامن رشد و تعالی جوامع شده و نادیده گرفتن آن و همه افراد دارای دانش فنی و تخصصی در این زمینه ، فقط یک نتیجه دارد ، کندی و توقف رشد علم و دانش جامعه ، اینترنت اشیا هم بزودی گسترش پیدا خواهد کرد ، شاید در آنزمان مثلا یخچال هوشمند سامسونگ فیلتر شود! و هر آنچه در آن است فاسد شود ، صرفا به دلیل مارک و نام آن!!!!! و
علیرضا
feedback
Iran, Islamic Republic of
اگر کمی دانش درباره اینترنت اشیاء داشتید نمیگفتید که از محصولات شرکت های خارجی استفاده کنیم.
همین الان اینستاگرام محتوای که به ضرر باشه مثل تصاویر حاج قاسم می بنده و ما هیچ کنترلی نداریم چگونه مدیریت کل وسائل خانگی را به خارج از مرز ها بسپاریم.
A
feedback
Iran, Islamic Republic of
در روزگاران خیلی دور پدری کشاورز زمینی آباد و پر محصول داشت ، به هنگام مرگ به فرزندان خود گفت ، تا زمانیکه با هم خوب و صادق باشید ، به یاری خدا همیشه این زمین آباد و پرمحصول خواهد بود ، اما اگر روزی روزگاری نفاق بین تان حکمفرما شود ، بدترین زندگی نصیبتان خواهد شد ، هرگز فریب شیطان را نخورید که با متفاوت نشان دادنتان نسبت به هم ، شما و این زمین حاصلخیز را به ویرانی می کشد ، باری ، پدر به دیار حق شتافت ، چند صباحی فرزندان به خوبی و خوشی زندگی می کردند ، ...... اما به مرور نفاق بین آنان رسوخ کرد و هر یک خود را نسبت به دیگری برتر می دانست ! یکی از قدرتش می گفت ، دیگری از هوش و درایتش ، یکی دیگر از زیبایی خود ، آن یکی از کلام شیرینش ، و عاقبت آن شد که نباید می شد ، نفاق و تفرقه و برتری جوبی ، عامل نزاع و ستیزه جویی و دل چرکین شدنشان با هم شد ، .....عاقبت هم همه می دانند چه شد ، آنان یکدیگر را کشتند و از کار انداختند ، زمین بایر و بی محصول شد و همگی یکی بعد از دیگری از گرسنگی و زخم و ناتوانی مردند و هیچ از آنان بجای نماند.
هنگام کار با کامپيوتر، معمولا از چه نوع خدمات اينترنتی استفاده می کنيد؟
ADSL
فيبر نوری
Point-to-Point
مودم همراه
هات اسپات موبايل
ماهواره ای