۰
plusresetminus
چهارشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۳۰

فضاپیمای ناسا در نیمه راه رسیدن به سیاره سرخ قرار دارد

ایتنا - فضاپیمای ناسا با نام پرزوی‌یرنس، در روز ۱۸ فوریه بر سطح مریخ خواهد نشست.
فضاپیمای ناسا در نیمه راه رسیدن به سیاره سرخ قرار دارد
مریخ‌نورد ۲۰۲۰ ناسا که در روز ۳۰ ژوئیه به فضا پرتاب شد، تا به حال ۲۳۵ میلیون کیلومتر در اعماق فضا راه پیموده که برابر است با نیمی از کل مسیر رسیدن به سیارهٔ سرخ.

به گزارش ایتنا و به نقل از Space، جولی کانگاس (یک ناوبر مأموریت در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا واقع در جنوب کالیفرنیا) می‌گوید: «این یک نقطهٔ عطف زیبا است. ایستگاه بعد، دهانهٔ جیزرو».

گفتنی است جزیرو (Jezero) دهانه‌ای به پهنای ۴۵ کیلومتر است و قرار است پرزوی‌یرنس در روز ۱۸ فوریه به آن برسد. این دهانه در گذشته میزبان یک دریاچه و یک دلتای رودخانه بوده است. مریخ‌نورد ناسا که به‌اندازهٔ یک خودروی شخصی است، به بررسی وضعیت زمین‌شناسی و اقلیم آن آن ناحیه خواهد پرداخت و جست‌وجوی نشانه‌های احتمالی زندگی باستانی نیز از جمله کارهای دیگر این کاوش خواهد بود.

همچنین قرار است پرزوی‌یرنس به جمع‌آوری ده‌ها نمونه از مریخ بپردازد و در آینده آنها را به زمین بازگرداند. مأموریت بازگشت که یک تلاش مشترک میان ناسا و نهاد فضایی اروپا خواهد بود، زودتر از سال ۲۰۳۱ نخواهد توانست این مواد گرانبهای مریخی را به زمین بیاورد.
 


افزون بر این، پرزوی‌یروس بالگردی کوچک به نام اینجنیوئینی را با خود حمل می‌کند که برای کمک به هموار کردن زمینه اکتشافات گستردهٔ آتی در مریخ طراحی شده است.
بر پایهٔ این گزارش، مقامات ناسا می‌گویند مریخ‌نورد در ساعت ۴:۴۰ بعدازظهر روز ۲۸ اکتبر، در سفر میان‌سیاره‌ای خود دقیقاً به نیمهٔ راه رسید.

گفتنی است در طی دو هفتهٔ گذشته، اعضای گروه ناوبری، به بررسی چهار ابزار مختلف این مریخ‌نورد پرداخته‌اند و مقامات ناسا می‌گویدند که همه‌چیز خوب کار می‌کند.
کیت کوماو (معاون ارشد این مأموریت) می‌گوید: «ما باید مطمئن شویم که هر قطعه‌ای که نقش رسانای جریان برق را دارد، پس از پرتاب هنوز هم به درستی کار می‌کند».

وی ادامه می‌دهد: «این بررسی‌ها به‌همراه شارژ باتری‌های مریخ‌نورد و بالگرد، بارگذاری پرونده‌ها و بررسی توالی عملیات و نیز برنامه‌ریزی برای مانورهای اصلاح مسیر و اجرای آنها، ما را برای فرود کامل آماده خواهند کرد».
کد مطلب: 62927
نام شما
آدرس ايميل شما

هنگام کار با کامپيوتر، معمولا از چه نوع خدمات اينترنتی استفاده می کنيد؟
ADSL
فيبر نوری
Point-to-Point
مودم همراه
هات اسپات موبايل
ماهواره ای