۰
plusresetminus
شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۳۷

عرضه اولین عینک‌های واقعیت افزوده فیس‌بوک در قالب پروژه به‌ نام Aria

ایتنا- فیس‌بوک در طی رخداد زنده اکولوس کانکت از یک پروژه تحقیقاتی جدید به نام پروژه آریا (Project Aria) با تمرکز بر ساخت یک پوشیدنی واقعیت افزوده به‌عنوان پلتفرمی تحقیقاتی یاد کرد.
عرضه اولین عینک‌های واقعیت افزوده فیس‌بوک در قالب پروژه به‌ نام Aria
فیس‌بوک در طی رخداد زنده اکولوس کانکت از یک پروژه تحقیقاتی جدید به نام پروژه آریا (Project Aria) با تمرکز بر ساخت یک پوشیدنی واقعیت افزوده به‌عنوان پلتفرمی تحقیقاتی یاد کرد.
 
به گزارش ایتنا و به نقل از  engadget، فیس‌بوک اعلام کرد که آینده‌ای را تصور می‌کند که عینک‌های واقعیت افزوده در آن جای همراه‌های هوشمند در ارتباطات روزانه مردم را گرفته‌اند. بر همین اساس از امروز برای رسیدن به این آینده عینک واقعیت افزوده‌ای را در قالب پروژه‌ای تحقیقاتی به نام آریا به برخی از کارمندان و شرکای خود ارائه می‌کند.
 
این کمپانی در نشست خبری روز چهارشنبه اعلام کرد که:« ما زمانی را تجسم می‌کنیم که تمامی مزایای ارتباط را بدون نیاز به پایین نگه‌داشتن سر و چشم خود برای نگاه کردن به یک وسیله در اختیارداریم. تماس با یک دوست یا چت کردن با آواتار مشابه با آن‌ها را دور یک میز تصور کنید. دستیار هوشمندی را تصور کنید که به حدی هوشمند است که می‌تواند فجایع جاده‌ای را شناسایی کرده، در طی ملاقات‌های تجاری به ارائه آمار بپردازد یا حتی به شما در داشتن قدر شنیداری بهتر در محیط‌های پر سروصدا کمک کند.»
 
پلتفرم تحقیقاتی آریا به‌عنوان یک بستر آزمایشی عمل می‌کند که مهندسان فیس‌بوک با استفاده از آن می‌توانند به ضبط تصاویر و ویدیوهای سبک POV پرداخته و اطلاعاتی نظیر حرکات سر و چشم فرد استفاده کننده از عینک را جمع‌آوری و تحلیل کنند. بااین‌حال چنین پلتفرمی همیشه از بابت حفظ امنیت و حریم خصوصی محل شک و تردید بوده است.
 
 
 
همان‌طور که فیس‌بوک اشاره کرده است:« پروژه آریا به‌عنوان روشی برای کمک به ما در ارائه نوآوری با امنیت و مسئولیت بوده است. ما برای کمک به ما در ایجاد محافظت‌کننده‌ها، سیاست‌ها و حتی هنجارهای اجتماعی لازم برای استفاده از عینک واقعیت افزوده و دستگاه‌های پوشیدنی‌های آینده، هم از افرادی که این دستگاه را پوشیده‌اند و هم از افرادی که با استفاده‌کنندگان از این عینک‌ها درملأعام برخورد داشته‌اند، بازخورد دریافت می‌کنیم.»
 
درنهایت این کمپانی قصد دارد بداند که استفاده از عینک‌های آریا همان بازخورد عینک‌های گوگل گلس را درملأعام خواهد داشت با خیر. برای این منظور فیس‌بوک فرومی را برای توضیح اطلاعات جمع‌آوری‌شده و نحوه جمع‌آوری آن‌ها راه‌اندازی کرده است.
این شرکت در حال حاضر چندین سناریوی خارق‌العاده را برای موارد استفاده از آریا در سر دارد. ازجمله  این کاربری ایجاد تلویزیون‌های مجازی است که می‌توانند جایگزین مجموعه‌های فیزیکی با منبع تغذیه واقعیت افزوده شوند. علاوه بر این فیس‌بوک درحال‌توسعه قابلیت‌های مسیریابی آریا برای ایجاد یک نقشه مجازی است.
 
فیس‌بوک همچنین با دانشگاه کارنگی ملون نیز همکاری‌هایی را آغاز کرده است و از این طریق به بررسی چگونگی استفاده از این عینک‌ها برای نقشه‌برداری یا ضبط محیط‌های داخلی موزه‌ها و فرودگاه‌ها به‌منظور نمایش اطلاعات آن‌ها به افرادی که ازلحاظ بینایی ضعف دارند پرداخته است. اولین دسته از عینک‌های آریا در اواخر ماه میلادی جاری به برخی از کارمندان فیس‌بوک و شرکای این کمپانی ارائه می‌شود.
 
کد مطلب: 62346
نام شما
آدرس ايميل شما

تلفن همراه شما چه برندی است؟
آيفون
سامسونگ
هوآوی
شيائومی
نوکيا
موتورولا
ايسوس
ساير