۱
۰
plusresetminus
يکشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۵۵

پرداخت بیعانه خرید در سایت دیوار و شیپور همچنان قربانی می‌گیرد

ایتنا - معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا خبر داد : افراد سودجو با درج آگهی‌های دروغین و جعلی در سایت‌های واسط فروشگاهی از متقاضیان کلاهبرداری می‌کنند.
پرداخت بیعانه خرید در سایت دیوار و شیپور همچنان قربانی می‌گیرد

سرهنگ " رامین پاشایی " معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا اظهار داشت : برخی از کلاهبرداران  با سوء استفاده از بستر و پلتفرم‌های ایجاد شده در سایت‌های واسط، با درج آگهی‌های غیر واقعی و تعیین قیمت‌های عمدتا پایین تر از عرف در بازار، با ترفندهای فریب کارانه و جلب اعتماد مشتریان و دریافت بیعانه از آنان، با مبالغ مختلف کلاهبرداری می‌کنند و پس از اطمینان از واریز وجوهات، دیگر پاسخگوی تعهد خود نیستند.

وی افزود : برابر پرونده‌های قضائی مرجوعه، تماس‌های مکرر مال باختگان و دستگیری افراد مجرم که با این روش کلاهبرداری می‌کردند، مشخص شد بعضی از این افراد مجرم و کلاهبردار به صورت گروی یا انفرادی با استفاده از سیم‌کارت‌های متعدد و حساب بانکی عمدتا اجاره‌ای با درج آگهی‌های مختلف در سایت‌های واسط فروشگاهی نظیر شیپور ، دیوار و غیره از هموطنان کلاهبرداری می‌کنند.

به گزارش ایتنا از پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فتا، سرهنگ " رامین پاشایی " با اشاره به اینکه در هنگام کشف جرایم، مالک واقعی سیم‌کارت یا شماره حساب، برابر قانون در ابتدا مورد پی گیری و احضار قانونی قرار می‌گیرند و آنها باید پاسخگوی فعل مجرمانه عمدی یا غیر عمدی خود باشند، خاطر نشان کرد : به منظور پیشگیری از وقایع و جلوگیری از هر گونه احضاریه از سوی مراجع قضایی و انتظامی در صورت واگذاری سیم کارت و شماره حساب خود به هر عنوان به سایر افراد، سریعا نسبت به استرداد یا انسداد سیم کارت و شماره حساب خود اقدام کنید .

وی ادامه داد: با توجه به اطلاع رسانی‌های مکرر این پلیس از رسانه ملی و حتی درج هشدار با عناوین " رویت آگهی‌های تبلیغاتی در سایت های واسط مبنی بر اطمینان از اصالت کالا نیست و عدم پرداخت بیعانه به عنوان تضمین معامله" متاسفانه باز هم تعدادی از هموطنان بدون توجه به هشدارهای پلیس فتا، نسبت به واریز مبالغ تحت عنوان بیعانه به شماره حساب‌های اعلامی از سوی فروشندگان اقدام می کنند و ضمن بروز خسارت‌های مالی به خود ، پرونده‌های متعددی قضائی را به مراجع قضائی و انتظامی تحمیل می کنند حال اینکه با اندکی دقت و توجه به هشدارهای انتظامی سطح وقوع این جرایم به شدت کاهش خواهد یافت .

سرهنگ " رامین پاشایی " به هموطنان توصیه کرد : تا قبل از رویت و کسب اطمینان از اصالت کالا از پرداخت هر گونه مبالغ تحت عنوان بیعانه به فروشندگان خودداری کنند و به ماهیت فریبنده سایر آگهی‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها منتشر می‌شود توجه نکنند و پس از رویت کالا و دریافت خدمات نسبت به پرداخت وجوهات مالی اقدام کنند.  
کد مطلب: 62015
نام شما
آدرس ايميل شما


a
feedback
Iran, Islamic Republic of
به عبارت دیگر انگاری مقصر واقعی فریب خوردگان هستند و نه آنانکه بستر انواع و اقسام کلاهبرداری را مهیا می کنند! مگر نمی شود قوانین درج آگهی را آنچنان ملزم به اجرای قوانین کرد که تخلف به حداقل برسد؟ سایت های اینچنین فقط با درج عدم مسئولیت ، خود را از هر جرمی مبرا می کنند! قدیما درج هر گونه آگهی ملزم به ارائه مجوز از مراجع قانونی داشت و در غیر اینصورت ناشر مجازات می شد ، حال چگونه است که برای بهره بری یک یا چند سایت ، قید هرگونه قانونمندی را زده و مال باخته و فریب خورده مقصر قلمداد می شود! و یا شاید قبول مسئولیت برای برخی از سایت ها گران تمام می شود ! آیا قوانین فضای مجازی و صدور مجوزها کمبود دارد؟ و یا اصلاح قوانین غیرممکن است؟ انشااله با ملزم کردن ناشران فضای مجازی در کنترل درج آگهی شاهد کاهش هرگونه کلاهبرداری باشیم ‌.
گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام