۰
plusresetminus
شنبه ۲۸ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۰

ام‌آی‌تی ماسک لاستیکی قابل استفاده مجدد با کارائی در حد ماسک‌های N95 ساخت

ایتنا - مسئولان سلامت عمومی پیش‌بینی می‌کنند که موارد کروناویروس در اواخر سال جاری میلادی در آمریکا رشد چشمگیری پیدا کند – و وقتی با فصل آنفلوانزا توام شود نتیجه آن می‌تواند تراژیک باشد.
ام‌آی‌تی ماسک لاستیکی قابل استفاده مجدد با کارائی در حد ماسک‌های N95 ساخت
یک نمونه اولیه جدید از ماسک صورت جایگزینی نویدبخش برای ماسک صورت پرطرفدار N95 ارائه کرده است، که یک ورژن قابل استفاده مجدد ساخته شده از لاستیک سیلیکونی را در اختیار قرار می‌دهد که به همان اندازه کارائی دارد.
 
به گزارش ایتنا و به نقل از اسلش‌گیر، این پروژه کار مشترک پژوهشگرانی از MIT و Brigham و  Women’s Hospital است؛ آنها توضیح داده‌اند که این ماسک با استفاده سیستم‌های قالبگیری تزریقی که از قبل از این هم در برخی از شرکت‌ها در دسترس بوده‌اند قابل ساخت است.
 
مسئولان سلامت عمومی پیشبینی می‌کنند که موارد کروناویروس در اواخر سال جاری میلادی در آمریکا رشد چشمگیری پیدا کند – و وقتی با فصل آنفلوانزا توام شود نتیجه آن می‌تواند تراژیک باشد. بیمارستانها همچنان با کمبود ماسکهای صورت N95 مواجهند، که قادر به پالایش بیشتر ذرات ویروس هستند، که به فعالان حوزه مراقبت از سلامت برای ایمن ماندن در طی رویه‌های آئروسولیزه کردن کمک می‌کند.
  

ماسک‌های N95 از نظر فنی قابل استفاده مجدد نیستند، ولی دیده شده که برخی از شرکت‌ها EUAها را از سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای سیستم‌های طراحی شده برای بهداشتی‌سازی این ماسک‌ها می‌گیرند تا بدین طریق دست‌اندرکاران حوزه سلامت قادر به استفاده مجدد چندباره از آنها شوند. یک جایگزین بهتر آن می‌تواند ماسکی باشد که برای استفاده مجدد طراحی شده و نیاز به مواد اولیه یک بار مصرف کمتری داشته باشد.
 
این نوع جدید گزینه جایگزین N95 از لاستیک سیلیکونی ساخته شده است و دارای یک فیلتر گرید N95 قابل برداشتن است که تنها به کسری از مواد اولیه یک ماسک سنتی یک بار مصرف N95 نیاز دارد. این ماسک‌های قابل استفاده مجدد برای دو فیلتر N95 جا دارند.
 
در نتیجه، کاربران می‌توانند مواد اولیه به مراتب کمتری را نسبت به ماسک‌های N95 نرمال بیرون بریزند. گزینه‌های استریلیزاسیون متعددی را می‌توان استفاده نمود، از جمله غوطه‌ور کردن در مده سفیدکننده یا مالیدن الکل، اتوکلا کردن، و حتی استفاده از یک اجاق. ورژن ثانویه‌ای از این ماسک با دوام و راحتی مضاعف در حال حاضر در دست تهیه است.
 
کد مطلب: 61602
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام