۰
plusresetminus
سه شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۰۰

مسیرهای کم‌چالش برای مریخ‌نوردها

ایتنا - دانشمندان ناسا درنظر دارند مریخ‌نورد «کیوریاسیتی» را طوری راهنمایی کنند تا بتواند در تپه‌های ماسه‌ای، صخره‌های تیز و سایر موانع موجود در سیاره سرخ راه درست را بپیماید.
مسیرهای کم‌چالش برای مریخ‌نوردها
ابزاری جدید و آنلاین با نام AI4Mars به‌معنی «هوش مصنوعی برای مریخ» به افراد کمک می‌کند تا بتوانند بخش‌هایی از نواحی اطراف کیوریاسیتی را برچسب‌گذاری کنند.

گفتنی است این ابزار گونه‌ای از «یادگیری ماشین» است که به برنامه‌ریزانی که به حرکات این روبات کمک می‌کنند، بتوانند برای برنامه‌ریزی ایمن مسیر، هوش این مریخ‌نورد را توسعه دهند. انتخاب یک مسیر مناسب، مشکلی مهم برای مریخ‌نوردان است. چرخ‌های کیوریاسیتی در سال‌های اولیهٔ مأموریت خود در اثر رانندگی بر روی صخره‌های تیز دچار فرسایش شدند. از سوی دیگر، مریخ‌نورد مریخ دیگری به نام «اسپیریت» در سال ۲۰۱۰ برای همیشه در تله شن افتاد.

به گزارش ایتنا و به نقل از Space، نخستین مرحلهٔ الگوریتم آموزش با نام SPOC (کوته‌نوشت «خاصیت خاک و دسته‌بندی شیء»)، به شما امکان می‌دهد تا میان انواع مختلف سطوح تمایز قایل شوید. این الگوریتم پیش‌تر توسط مریخ‌نوردان دیگر نیز استفاده شده است؛ اما دعوت از همگان، باعث خواهد شد تا اطلاعات آموزش بیشتر و با سرعت بالاتری در دسترس قرار بگیرد.

برای مثال چالش‌های کیوریاسیتی با الگوریتم‌های اتومبیل‌های خودران که در دسترس هستند، فرق دارند؛ زیرا این مریخ‌نورد با جاده‌ها، رهگذران یا نشانه‌های راهنمایی و رانندگی سروکار ندارد. بنابراین برای آموزش سریع این الگوریتم، به کمک بیشتری نیاز است.

 


هیرو اونو (یک پژوهشگر هوش مصنوعی در آزمایشگاه پیشرانش جت در ناسا) می‌گوید: «امیدواریم این الگوریتم در آینده به‌اندازه کافی دقیق باشد تا کارهای مفید دیگری نیز انجام دهد؛ مانند پیش‌بینی اینکه احتمالاً چرخ‌های یک مریخ‌نورد بر روی سطوح مختلف می‌لغزند یا نه.»

شایان ذکر است آموزش به کیوریاسیتی همچنین باعث افزایش جذابیت مریخ‌نورد پرزوی‌یرنس (Perseverance) خواهد شد که انتظار می‌رود ۲۰ ماه ژوئیهٔ سال ۲۰۲۱ در مریخ فرود بیاید. هم‌اکنون در تارنمای AI4Mars، بیش از ۸ هزار تصویر که کیوریاسیتی ثبت کرده، در دسترس هستند که بدین‌ترتیب افراد می‌توانند برای کمک به کیوریاسیتی و سرانجام پرزوی‌یرنس، شروع به برچسب‌زدن این تصاویر کنند.
کد مطلب: 61366
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام