۰
plusresetminus
شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۵۶

شرکت نوپای ژاپنی ناکام از دستیابی به فضا

ایتنا - موشک Momo-F5 متعلق به شرکت ژاپنی اینتراستلار تکنولوجیز به اقیانوس سقوط کرد.
شرکت نوپای ژاپنی ناکام از دستیابی به فضا
شرکت نوپای ژاپنی با نام Interstellar Technologies که هفته پیش در تلاش بود با بهره‌گیری از تازه‌ترین موشک کوچک، خود را به فضا برساند، در این کار ناکام ماند.

به گزارش ایتنا و به نقل از Space، این موشک که Momo-F5 نام داشت، روز یکشنبه از شهر تایکی پرتاب شد. این موشک اندکی پس از بلند شدن، دچار یک ناهنجاری شد و این شرکت مجبور شد دستورهایی صادر کند تا موشک به اقیانوس آرام سقوط کند.

نمایندگان این شرکت ژاپنی می‌گویند نزدیک به ۷۰ ثانیه پس از پرتاب و بعد از آنکه مشخص شد موشک Momo-F5 دچار مشکل شده، ادامه عملیات را متوقف کردند. آنها می‌افزایند: «نزدیک به ۳۶ ثانیه پس از بلند شدن، تکه‌هایی از نازل موتور این موشک در حال افتادن بودند.»

گفته می‌شود موشک Momo-F5 به حداکثر ارتفاع ۱۱٫۵ کیلومتری رسید که بسیار کمتر از هدف ۱۰۰ کیلومتری مشخص‌شده به‌عنوان مرز فضا بود. این موشک در فاصلهٔ ۴ کیلومتری از ساحل، در اقیانوس آرام سقوط کرد.

همانطور که از نام این موشک پیداست، Momo-F5 پنجمین موشک صوتی است که توسط شرکت نوپای اینتراستلار تکنولوجیز ساخته شده است. در بیانیهٔ این شرکت آمده است که اینتراستلار درنظر دارد برای دسترس‌پذیرتر ساختن فضا، موشک‌های مقرون‌به‌صرفه تولید کند.

شایان ذکر است که این شرکت توانست برای پرتاب Momo-F5 مبلغ ۳۹۱ هزار دلار تأمین اعتبار کند که بسیار بیشتر از میزان مدنرظر هدف این مأموریت یعنی ۸۴ هزار دلار بود.
از سوی دیگر، مدیران این شرکت می‌گویند سرگرم کار روی نسخهٔ جدیدی از این موشک هستند. این شرکت همچنین در حال توسعهٔ یک موشک مدارگرد با نام زیرو (Zero) است.

گفتنی است پرتاب Momo-F5 سومین پرتاب در هفته گذشته بود که از سه کشور مختلف انجام شد. شرکت آمریکایی راکت‌لب یک تقویت‌کننده الکترونی پرتاب کرد که پنج ماهواره کوچک را در شبه‌جزیره ماهیا در نیوزیلند به مدار حمل کرد. اسپیس‌اکس نیز شرکت دیگری در ایالات متحده است که روز شنبه یک موشک فالکون ۹ را پرتاب کرد تا ناوگان ماهواره‌های استارلینک و تصویربرداری زمین در مدار قرار بگیرد.
کد مطلب: 61289
نام شما
آدرس ايميل شما

هنگام کار با کامپيوتر، معمولا از چه نوع خدمات اينترنتی استفاده می کنيد؟
ADSL
فيبر نوری
Point-to-Point
مودم همراه
هات اسپات موبايل
ماهواره ای