۰
plusresetminus
جمعه ۲۳ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۳

وای‌فای زیرآب هم می‌رود!

ایتنا - امواج رادیویی از توان انتقال پایینی در آب برخوردارند و لذا دسترسی به شبکه های وای.فای در زیر آب ممکن نیست. اما دانشمندان با ابداع نسخه زیرآبی وای.فای بر این چالش غلبه کرده‌اند.
وای‌فای زیرآب هم می‌رود!

با ابداع فناوری جدیدی موسوم به آکوآ – فای دسترسی به وای.فای در زیر آب ممکن می‌شود و لذا اتصال به اینترنت در عمق دریاها و اقیانوس‌ها امکان پذیر خواهد شد.

به گزارش ایتنا از فارس، در سال‌های گذشته محققان تلاش کرده بودند از لیزر برای انتقال تصاویر ویدئویی فوق دقیق در زیر آب استفاده کنند و فناوری جدید که آکوآ – فای نام گرفته مبتنی بر همین فناوری لیزری است.

با این فناوری جدید یک غواص می‌تواند گوشی خود را به زیر آب ببرد و عکس ها و ویدئوهای تهیه شده از زیر آب را به طور آنی برای افراد دیگر در روی آب ارسال کند. همچنین غواصها می‌توانند با استفاده از این روش در زیر آب با یکدیگر داده تبادل کنند.

 به این منظور باید ابزار کوچکی در کف کشتی‌ها نصب شود تا داده‌ها از طریق آن بین غواص‌ها رد و بدل شود. ابزار مذکور مجهز به یک ریزرایانه است که داده‌های رادیویی را به پالس‌های نوری فوق سریع مبدل می‌کند که هر یک از این پالس‌ها می‌توانند معادل صفر یا یک در کدهای باینری باشند.

پالس‌های مذکور با استفاده از فناوری لیزری 520 نانومتری یا از طریق ال.ای.دی‌های خاص سبز رنگ ارسال می شوند. ال.ای.دی‌های مذکور قادر به ارسال داده‌ها در فواصل کوتاه با مصرف اندک برق هستند. در صورت استفاده از لیزر مسافت طی شده بیشتر می‌شود اما به مصرف برق بیشتری نیاز است.

اطلاعات رسیده به دستگاه نصب شده در کشتی از طریق ریزرایانه آن به فیلم‌ها و عکس‌های عادی قابل مشاهده مبدل می‌شود و فایل‌های مذکور در نهایت از طریق ماهواره در اینترنت آپلود می‌شوند.

از این سیستم به طور آزمایشی برای انتقال داده از عمق چند متری آب به سطح آب استفاده شده و با توجه به کم هزینه و منعطف بودن سیستم یادشده می توان به تجاری سازی آن در آینده نزدیک امید داشت.
کد مطلب: 61214
برچسب ها: اینترنت وای فای
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام