۰
plusresetminus
پنجشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۰۰

نخستین زنی که به اعماق اقیانوس شیرجه زد

ایتنا - کتی سالیوان فضانورد، نخستین زنی است که به عمیق‌ترین نقطه روی زمین شیرجه زده است.
نخستین زنی که به اعماق اقیانوس شیرجه زد
کتی سالیوان هفته گذشته به نقطه‌ای موسوم به Challenger Deep که پست‌ترین مکان شناخته‌شده کرهٔ زمین است، شیرجه زد. وی اکنون نخستین زن و هشتمین نفری است که از ارتفاع ۱۱ کیلومتری به قعر درازگودال ماریانا در نزدیکی گوام واقع در اقیانوس آرام غربی شیرجه زده است.

به گزارش ایتنا و به نقل از Space، مشارکت سالیوان در ماجراجویی «حلقه آتش» ۳۶ سال پس از آن صورت گرفت که به فضا پرتاب شد در خارج از شاتل فضایی چلنجر در سال ۱۹۸۴، یک پیاده‌روی فضایی انجام داد. هم مدارگرد و هم بستر اقیانوس به افتخار ام‌ام‌اس چلنجر (کشتی تحقیقاتی نیروی دریایی شاهنشاهی بریتانیا) نام‌گذاری شد که در سال ۱۸۵۷ برای نخستین‌بار عمق ناحیه‌ای را که بعدها به ژرفای چلنجر نامیده شد، اندازه‌گیری کرد.
 
کار سالیوان در یکشنبه گذشته با استفاده از دستگاه غوطه‌وری ژرف (DSV) انجام شد. ویکتور ویکووو (سرمایه‌گذار و اکتشاف‌گر) که پشتیبان طراحی و ساخت این زیردریایی چندمیلیون‌دلاری بوده، به‌عنوان راهنمای سالیوان عمل کرد. این شیرجه، نشانگر سومین بازدید وسکووو از ژرفای چلنجر بود.
 


وسکووو ۱۲ ساعت پس از شروع غواصی در توییتر نوشت: «از ژرفای چلنجر عقب نمانید! همراه من دکتر کتی سالیوان بود و حالا نخستین زنی است که به اقیانوس رسیده. او پیشتر یک فضانورد سابق بود. به او خیلی تبریک می‌گویم!»
 
وسکووو و سالیوان با استفاده از یک کشتی پشتیبانی متعلق به نیروی دریایی ایالات متحده که برای این کار به‌روز شده بود، به ماجراجویی پرداختند. آنها به بررسی یکی از گودال‌های ژرفای چلنجر پرداختند که بخشی از مجموعه برنامه‌های شیرجه‌های علمی بود و قرار است سه گودال را مورد بررسی قرار دهند.
 
این گروه پژوهشی امیدوار است در طی هشت شیرجه بتواند گودال‌های آتشفشانی را مشاهده کند، گونه‌های جدیدی از زندگی دریایی در اعماق دریا را شناسایی کند و به درخواست سازمان ملی اقیانوس‌شناسی و جوّی ایالات متحده، به نقشه‌برداری از منطقه اقتصادی انحصاری ایالات متحده بپردازد.

 


گفتنی است کلی والش یکی دیگر از اعضای گروه است که قرار است شیرجه بزنند. پدر او آقای دان والش، نخستین فردی بود که ۶۰ سال پیش توانست خودش را به ژرفای چلنجر برساند.
کد مطلب: 61193
نام شما
آدرس ايميل شما

هنگام کار با کامپيوتر، معمولا از چه نوع خدمات اينترنتی استفاده می کنيد؟
ADSL
فيبر نوری
Point-to-Point
مودم همراه
هات اسپات موبايل
ماهواره ای