۰
plusresetminus
پنجشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۰۰
توافقنامه‌های آرتمیس

قواعد بحث‌برانگیز جدید ناسا برای استفاده از فضا

ایتنا - ناسا صراحتا گفته است در سفر به ماه اهداف اکتشافات معدنی را نیز دنبال می‌کند.
قواعد بحث‌برانگیز جدید ناسا برای استفاده از فضا
ناسا از توافقنامه‌های آرتمیس رونمایی کرد: مجموعه‌ای از اصول جهت‌دهنده ماموریت آتی این سازمان در ماه و، ورای آن، در اعماق فضا تا مقاصدی همچون مریخ. این دستورالعمل‌ها و تعهدات مباحثی همچون شفافیت، انتشار داده‌های علمی، و اجتناب از ریختن زباله‌های ناشی از هر ماموریت در فضا را تحت پوشش قرار می‌دهند. با این حال، این اصول موجب خاطرجمعی کسانی که به ماموریت آرتمیس، به عنوان استخراج‌کننده منابع ماه، مشکوکند نمی‌شود.
 
به گزارش ایتنا به نقل از اسلش‌گیر، قرار است آرتمیس در سال 2014 ماموریتی سرنشین‌دار به مریخ داشته باشد. در این ماموریت، دو فضانورد ناسا برای نخستین بار در چندین دهه اخیر بر روی سطح ماه فرود خواهند آمد. همچنین، این ماموریت آغازگر طرحی به مراتب بزرگتر برای ایجاد تاسیسات بر روی ماه و اطراف آن خواهد بود که برای تامین یک ماموریت آتی به مریخ در دهه بعدی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
 
ناسا می‌گوید: «با توجه به اینکه کشورها و شرکت‌های خصوصی متعددی در حال اجرائی نمودن ماموریتها و عملیاتهایی در فضای بین ماه و زمین هستند، ایجاد مجموعه مشترکی از اصول برای حاکمیت بر استفاده و اکتشافات غیرنظامی فضای خارج از زمین اهمیت حیاتی پیدا می‌کند. آژانس‌های فضائی بین‌المللی که در برنامه آرتمیس به ناسا ملحق می‌شوند این کار را با اجرای توافقنامه‌های دوجانبه آرتمیس انجام خواهند داد که بینش مشترکی را برای اصول، مبتنی بر «پیمان فضای خارجی» 1967، برای ایجاد یک محیط ایمن و شفاف توصیف خواهد نمود که اکتشاف، دانش و فعالیت‌های علمی در راستای نفع بردن بشریت توصیف خواهد نمود».

  

با این حال، دو مورد از این توافقنامه‌ها ممکن است بحث‌برانگیز باشند. اولین مورد بر منابع فضایی و «توانائی استخراج و بهره‌برداری از منابع ماه، مریخ و شهابسنگها» متمرکز است. به خصوص از آن جهت که ناسا صراحتا گفته است در سفر به ماه اهداف اکتشافات معدنی را نیز دنبال می‌کند.
 
موضوع بحث‌برانگیز احتمالی دیگر این توافقنامه حول «اختلاف‌زدائی از فعالیتها» است، که ناسا درباره آن گفته است که این سازمان و کشورهای دیگر «اطلاعات علنی در رابطه با مکان و ماهیت کلی عملیاتها را ارائه خواهند نمود که مقیاس و حوزه عمل "زون‌های ایمنی" را مشخص می‌کند».
 
ناسا توضیح داده است که: «اطلاع‌رسانی و هماهنگ‌سازی بین کشورهای شریک در زمینه احترام گذاشتن به این زونهای ایمنی مانع از تداخل مضر، پیاده‌سازی ماده IX پیمان فضای خارجی و تقویت اصل توجه مناسب خواهد شد».
 
استفاده از «زونهای ایمنی» در اطراف سایتهای معدنی می‌تواند به عنوان یک دفاع پیشدستانه از این امکان در برابر ادعاهای دولتی و خصوصی لحاظ شود.
 
 
کد مطلب: 60956
نام شما
آدرس ايميل شما

لپ تاپ شما چه برندی است ؟
Acer
Apple
Asus
Dell
HP
Lenovo
Microsoft
MSI
Sony
سایر