کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

گامی بزرگ در صنایع روباتیک جهان

ساخت روبات‌هایی با سرعت دویدن چیتا

سايت خبری ايتنا , 26 ارديبهشت 1399 ساعت 14:30

ایتنا- محققان ایالات‌متحده به‌تازگی موفق به ساخت روباتی هفت میلی‌متری شده‌اند که می‌تواند با سرعت یک چیتا به دویدن بپردازد.


محققان ایالات‌متحده به‌تازگی موفق به ساخت روباتی هفت میلی‌متری شده‌اند که می‌تواند با سرعت یک چیتا به دویدن بپردازد.
 
به گزارش ایتنا و به نقل از  engadget، روبات‌های نرم بیشتر برای تقلید ارگانیسم‌های زیستی ساخته می‌شوند و با انجام این کار می‌توانند راحت‌تر با محیط اطراف خود سازگار شوند، با امنیت بیشتری با انسان‌ها تعامل داشته باشند و حتی بسیار سریع‌تر از آن‌ها حرکت کنند. در همین راستا محققان دانشگاه ایالتی کالیفرنیای شمالی به‌تازگی روباتی ساخته‌اند که می‌تواند با سرعت چیتا بدود.
 
چیتاها می‌توانند با حداکثر سرعت 58 مایل بر ساعت بدوند. این سرعت به دلیل تکامل منحصربه‌فرد آن‌ها و ستون فقرات انعطاف‌پذیرشان است که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا کمر خود را در هنگام دویدن به طرز چشمگیری قوس دهند و به‌این‌ترتیب نسبت به طعمه خود گام‌های سریع‌تری بردارند.
 
این روبات سریع که توسط دکتر جی ین از دانشگاه ایالتی کالیفرنیای شمالی ساخته شده است از انعطاف‌پذیری طبیعی چیتاها الهام گرفته است. این روبات هفت میلی‌متری می‌تواند به‌صورت چهارنعل بدود و رکوردهای سرعتی را به ثبت برساند که روبات‌های دیگر از انجام آن عاجز هستند. این روبات 45 گرمی حتی می‌تواند در زیر آب نیز با سرعتی در حدود 32 الی 122 برابر سایر روبات‌های نرم و هیبریدی حرکت کند.

 

روبات‌هایی با سرعت دویدن چیتا

زمانی که پاهای جلویی روبات LEAP به زمین برخورد می‌کند، پاهای عقبی‌اش از زمین بلند می‌شود و به‌این‌ترتیب کمر روبات خم می‌شود. وقتی پاهای عقبی به زمین می‌رسند، کمر روبات نیز به سمت پایین خم می‌شوند و همین امر موجب می‌شود که طول گام آن افزایش چشم‌گیری پیدا کند. به‌این‌ترتیب این روبات می‌تواند با انرژی کم‌تر مسافت بیشتری راه برود زیرا تنها نیاز است که هر بار به‌صورت همزمان به‌جای چهار پا تنها با دوپای خود به نیروی اصطکاک غلبه کند.
 
این تیم تحقیقاتی تصمیم دارد تا این روبات را در اندازه‌های مختلف بسازد و کاربری‌های آن را توسعه بدهد. به‌این‌ترتیب می‌توان انتظار داشت که تولید این محصول در اندازه میکرو یا نانو بتواند برای کاربری‌های مختلف پزشکی به درون بدن انسان فرستاده بشود.


کد مطلب: 60883

آدرس مطلب: https://www.itna.ir/news/60883/ساخت-روبات-هایی-سرعت-دویدن-چیتا

ايتنا
  https://www.itna.ir