d21'; ?>d21'; ?> ايتنا - آیا ایستگاه فضایی بین‌المللی به ویروس کرونا مبتلا می‌شود؟
۰
plusresetminus
سه شنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۰۰

آیا ایستگاه فضایی بین‌المللی به ویروس کرونا مبتلا می‌شود؟

ایتنا - پس از آنکه آزمایش ویروس کرونای مقامات رسمی نهاد فضایی روسیه پس از حضور در سکوی پرتاب اعزام سرنشینان سایوز به ایستگاه فضایی، مثبت اعلام شد، نگرانی‌هایی مبنی بر امکان شیوع ویروس کرونا در ایستگاه فضایی بین‌المللی پدید آمد.
آیا ایستگاه فضایی بین‌المللی به ویروس کرونا مبتلا می‌شود؟
نهاد فضایی روسیه اعلام کرده است با اینکه آزمایش ویروس کرونای یکی از مقامات رسمی این سازمان مثبت اعلام شده، اما هیچ احتمالی وجود ندارد که ایستگاه فضایی بین‌المللی نیز آلوده گردد.

به گزارش ایتنا و به نقل از Space، در روز ۱۵ آوریل خبرگزاری روسی TASS تأئید کرد که نتیجهٔ آزمایش کرونای آقای اوگنی میکرین (معاون مدیرعامل و طراح ارشد نهاد فضایی روسیه) مثبت اعلام شده است.

بنابر گفته‌های یک منبع آگاه، آقای میکرین دو بار برای ویروس کرونا آزمایش داد و نتیجهٔ هر دو آزمایش مثبت بوده‌اند. وی در فهرست ۳۰ نفری دیده می‌شود که رسماً در آژانس فضایی روسیه، آلوده به این ویروس اعلام شده‌اند. این منبع آگاه می‌افزاید: «آقای میکرین تاکنون هیچ علائم بالینی در خصوص این بیماری از خود نشان نداده است».

گفته می‌شود آقای میکرین در تازه‌ترین پرتاب سرنشینان به ایستگاه فضایی که در قزاقستان اتفاق افتاد، حضور داشت. نیویورک‌پست نیز گزارش داده است که وی قبل از پرتاب، در موقعیتی نسبتاً نزدیک به دمیتری روگوزین (رئیس نهاد فضایی روسیه)، کریس کاسیدی (فضانورد ناسا) و دو فضانورد دیگر به نام‌های آناتولی ایوانشین و ایوان واگنر دیده شد.

با این حال و علی‌رغم نگرانی‌های مربوط به اینکه چه کسانی ممکن است با میکرین تعامل داشته‌اند، اما اخبار مربوط به تشخیص مثبت وی علنی شده و مقامات نهاد فضایی روسیه گفته‌اند که امکان ندارد ویروس کرونا به ایستگاه فضایی یا در میان سایر کارکنان این نهاد گسترش یابد.

 
آیا ایستگاه فضایی بین‌المللی به ویروس کرونا مبتلا می‌شود؟

دفتر مطبوعاتی نهاد فضایی روسیه در بیانیه‌ای گفته است: «آلودگی ایستگاه فضایی بین‌المللی امری غیرممکن است؛ زیرا شمار کارکنان درگیر در عملیات مربوطه، به حداقل رسیده و سایر افراد نیز از سخت‌گیرانه‌ترین قوانین و اقدامات احتیاطی پیروی می‌کنند تا از هرگونه شیوع احتمالی جلوگیری به‌عمل بیاید».

در این بیانیه همچنین آمده است: «همین اقدامات دربارهٔ همهٔ کارکنان نهاد فضایی روسیه (رسکوموس) و مسئولان عملیات نیز اجرا می‌شوند؛ شمار کارکنان حاضر در محل کارشان به حداقل رسیده است و بیشتر آنها دورکاری می‌کنند و دیگران نیز موظفند اقدامات سختگیرانه‌ای را اجرا نمایند».
کد مطلب: 60719
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام