۹
۰
plusresetminus
يکشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۶
یک عضو شورای عالی فضای مجازی:

ایرانت را جایگزین اینترنت کنیم

ایتنا - رسول جلیلی در توصیف ایرانت گفت: گفت: ایرانت نام دیگری بر شبکه ملی اطلاعات است و باعث می‌شود نام این شبکه را دقیق‌تر، کوتاه‌تر و اختصاصی‌تر (در مقابل شبکه دیگر کشورها) بیان کنیم.
ایرانت را جایگزین اینترنت کنیم

عضو شورای عالی فضای مجازی با اشاره به اعمال سلیقه سیستم های اطلاعاتی آمریکا در تکمیل پروژه ترور سردار سلیمانی از جمله قطع دامنه های دات کام، گفت: پروژه «ایرانت» را در سطح ملی جایگزین کنیم.

     چند مطلب مرتبط:
     - جنجال @ ایرانی!
     - باغبان ملی، سيستم عامل ملی

به گزارش ایتنا از مهر، رسول جلیلی  در گفت‌وگویی اظهار داشت: سال ۱۳۹۸ اتفاقاتی بسیار متفاوتی نسبت به انتظارات گذشته و باورهای (ساده انگارانه) نسبت به بسیاری از مفاهیم اجتماعی، بین المللی، حکمرانی، آزادی، حریم خصوصی و ادعای نظام حاکم بر فضای مجازی بین المللی رخ داد که چند نمونه از آن به شرح زیر است:

۴ مصداق دشمنی در فضای مجازی
۱_ در اردیبهشت ۱۳۹۸، شرکت معظم (!) گوگل برنامکی را از گوشی هوشمند تلفن همراه میلیون‌ها کاربر ایرانی اندورید حذف کرد، بدون آنکه کاربران مطلع شوند و یا حتی با کمی حفظ ظاهر موضوع، سوالی از کاربر مطرح شود. بهانه این عمل زشت، وجود اپلیکیشنی خطرناک روی گوشی بود، ولی در حقیقت برنامکی ناهمگرا با اهداف سیاسی- فرهنگی نظام حاکم بر آمریکا بود که با یک اشاره (فرمان حکومتی) به گوگل از گوشی میلیونها ایرانی حذف شد.

۲_ در دی ماه ۱۳۹۸، پس از ترور ناجوانمردانه حاج قاسم سلیمانی، شبکه اجتماعی معظم (!) اینستاگرام، قاطبه پست‌ها و برخی (تعداد قابل توجهی) حساب‌های کاربری حامی شهید سلیمانی را حذف یا مسدود کرد. این در حالی است که جنجال آزادی گفتار و مطلب در این شبکه‌ها گوش همه را پر کرده و آزرده است. آزادی تنها در جهت مطامع و هنجارهای ارزشی، فرهنگی، سیاسی، حکمرانی و اقتصادی آمریکا (تروریست دولتی موشک پران به میهمان رسمی یک دولت و سرنگون کننده داعش) معنا دارد و خلاف آن باید حذف شود و نباشد!

۳_ در نیمه دوم دی ماه ۱۳۹۸، یک شرکت ایرانی ارائه دهنده خدمات صوت و تصویر آنلاین بدون اعلام قبلی، به بهانه تحریم، از دسترس خارج می‌شود و یک روز طول می‌کشد تا با جابجایی دامنه به خدمت دهنده دیگری، مشکل حل شود. این سناریو برای همه خدمات فضای مجازی که در خارج از کشور میزبانی شده اند و یا سرویس نام دامنه خارجی دارند قابل تکرار است.

۴_ در اوایل بهمن ۱۳۹۸، دامنه «دات کام» مربوط به خبرگزاری فارس (farsnews.com) از دسترس خارج می‌شود. بهانه این قطع خدمت، تحریم است که با اعمال سلیقه سیستم‌های اطلاعاتی و حاکمیت آمریکا در تکمیل پروژه ترور دولتی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی انجام می‌شود. این درحالی است که فروش و نگهداری و خدمت رسانی نام دامنه یک موضوع کاملاً غیر سیاسی و غیر حکومتی است که در سطح بین الملل به شکل مستقل و بی طرف عرضه شده است، ولی ناگهان تحت تأثیر سیاست‌های خصمانه دولت آمریکا، خط مشی خود را تغییر می‌دهد و همه مقررات و قوانین خود را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

وی ادامه داد: چهار مصداق فوق، نشانه آشکاری از استفاده دشمن از همه ابزارهای در اختیارش (اعم از دولتی، بین المللی، سمنی (NGO)، کسب و کار) برای ضربه زدن به وجود و هستی و فلسفه وجودی ما است.

جلیلی تاکید کرد: هیچکس باور نمی‌کرد و باور آن نیز سخت بود که بپذیریم نهادها و شرکتهای بین المللی تحت تأثیر تصمیم سیاسی یک کشور، خدماتی را در فضای مجازی روی اشخاص حقیقی و حقوقی ببندند. حال باید همه دلسوزان و نخبگان و کارشناسان قبول کنند که همه چیز برای دشمن حکم اسلحه دارد؛ این اسلحه می‌تواند ظرفیت میزبانی یک خدمت ایرانی در سرزمین خود یا سرزمین هم پیمانان خود باشد، می‌تواند خدمت دامنه بین المللی، دات کام (com.) باشد، می‌تواند محیط سیستم عامل متن باز اندروید باشد و یا می‌تواند محیط شبکه اجتماعی تحت قیمومیت خودش باشد که امکان بازی را از برخی بازیگران سلب کرده و نقطه مقابل بازیکنان جعلی و شبیه سازی به زمین بازی بیاورد.

چاره‌ای جز استقلال و خوداتکایی نداریم
دانشیار مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف در پاسخ به این سوال که چاره چیست، گفت: ما در جمهوری اسلامی ایران، چاره‌ای جز استقلال و خود اتکایی نداریم. استقلال ما در راه اندازی و جااندازی «ایرانت» در سطح ملی است. در «ایرانت»، دامنه دات ایران(ir.) جای دات کام را می‌گیرد و ماشه آن دست دشمن نیست. زیرساخت ارتباطی و اطلاعاتی و خدمات پایه نرم افزاری ایرانی و یا با مالکیت و مدیریت ایرانی، بستر ارائه کلیه خدمات و محتوا را فراهم می‌کند و خدمات فضای مجازی ایران، اسیر تصمیمات دشمن آشکار و تروریست ما قرار ندارد.

وی در توصیف پروژه «ایران‌نت (ایرانت)» گفت: ایرانت نام دیگری بر شبکه ملی اطلاعات است و باعث می‌شود نام این شبکه را دقیق‌تر، کوتاه‌تر و اختصاصی‌تر (در مقابل شبکه دیگر کشورها) بیان کنیم.
 
شبکه ملی اطلاعات یا ایرانت

عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی به ۱۰ ویژگی «ایرانت» اشاره کرد:

۱. «ایرانت» شبکه‌ای است در گستره جغرافیایی ایران که مبتنی بر پروتکل‌های استاندارد جهانی، ارتباطات و خدمات ارتباطی درون شبکه‌ای و برون شبکه‌ای را با دسترسی نزدیک به ۱۰۰ درصد فراهم می‌کند.

۲. «ایرانت» در طول اینترنت است و نه در عرض آن. در طول بودن به معنای در امتداد بودن و متفاوت نبودن. ایرانت اتصال به اینترنت و ارائه خدمات ارتباطی و محتوایی اینترنت را فراهم می‌کند، ولی برای دسترسی به خدمات داخلی خود، متوقف اینترنت نخواهد بود.

۳.« ایرانت» شبکه‌ای بسیار پهن باند است و مرتباً در حال توسعه و تطابق با نسل‌های ارتباطی روز دنیا. به زودی مقدمات ارتقا به ۵G را تجربه خواهد کرد و در دهه بعدی همگان مشترک نسل پنجم ارتباطی.

۴. «ایرانت» بسیار ارزان در مبادله ترافیک داخلی است؛ آنقدر ارزان است که در بسیاری از خدمات محتوایی در حد رایگان، در مبادله ترافیک بین المللی تابع نرخ دلار و یورو و یوان و دینار است. در انبارش و رایانش و میزبانی، نرخ رقابتی با دیگر کشورها را خواهد داشت به گونه‌ای که انگیزه کافی برای میزبانی داخل کشور فراهم خواهد بود.

۵. در «ایرانت»، به تولیدکنندگان پهنای باند، یعنی کسانی که محتوای تولید شده خود را در معرض استفاده مشتریان داخلی و خارجی قرار می‌دهند، اجرت پرداخت خواهد شد. این در استمرار ارزان کردن پهنای باند داخلی تولیدکنندگان محتوا (در حال حاضر) به تحقق خواهد پیوست.

۶. در «ایرانت» حریم خصوصی مورد احترام همه ارکان از سطح حکمرانی تا سطح فراهم آورندگان خدمات و دیگر کاربران است و به موازات احراز هویت در ارائه خدمات یک اصل موضوعه است به گونه‌ای که امنیت و حس امنیت در مبادلات مالی، اداری، و شخصی در آستانه صددرصدی فراهم شود.

۷. «ایرانت» فراهم آورنده زیرساخت اشتغال روزافزون در فضای مجازی و همچنین تسری فعالیت‌های فضای واقعی به فضای مجازی و ممزوج شدن اشتغالات این دو فضا است. بدون ایرانت هر روز شاهد واردات خدمات و محصولات خارجی و کاهش سطح اشتغال در این حوزه خواهیم بود.

۸. «ایرانت» باید بتواند تا حد ممکن نیازهای شهروندان مجازی (یا بگوییم نت وندان) خود را در داخل خود تامین کند.

۹. «ایرانت» باید دسترسی شهروندان خود به شبکه جهانی را تضمین کند و خود را غیرقابل تحریم کند.

۱۰. «ایرانت» در کلام آخر، استقلال ما را در استمرار استقلال سیاسی مان را فراهم می‌کند.

جلیلی تاکید کرد: «ایرانت» را ترویج دهیم، نقد کنیم، گفتمان بسازیم و همگان را به ایجادش ترغیب کنیم چرا که این، یک امر جمع سپارانه است.
کد مطلب: 59740
نام شما
آدرس ايميل شما


انگولک
feedback
Iran, Islamic Republic of
آخه ... اینترنت مال کشور خاصی نیست که در مقابلش ایرانت درست کردی ؟ مثل این می مونه که بگی به جام جهانی ما جام ایرانی درست کی نیم تو کشور خودمون تیم ملی مون با خودش بازی می کنه اول می شه
feedback
Iran, Islamic Republic of
ترشی نخور پرفسور
feedback
United States
که صرفا مدرک دکترا دارند یادآوری می کنم:
نخست به انبان خود نگاهی کنید که چه دارید; و ببنید درطول عمر خود چه چیز به دانش بشری افزودید؟ جز تعدادی نوشته تحت عنوان مقاله یا کتاب (در خوش بینانه ترین حالت حلقه تکرار دیگری - مهارت شان در این است: گفته ها را به نوشته و نوشته را به گفته تبدیل کنند.) ناکارآمد؟ آی مردم تا حالا دیدید که شخصی ایرانی (منظور کسی است تحت تابعیت حاکمیت ایران و رشد یافته از هر نظر در ایران به معنای پذیرفته شده امروزی و نه کسانی که فقط احیانا اسم ایرانی دارند و خارج از جغرافیای ایران اند!) موفق به دریافت جایزه تورینگ و ACM شده باشد؟ و یا پژوهش هایش مرجع واقعی و کاربردی برای دانشگاه های معتبر جهان است؟ گیریم که کشور ایالات متحده آمریکا ...! اما دانشمندان و متخصصین همین ینگه دنیا فقط در حوزه علوم کامپیوتر (دو پهنه نرم-سخت افزار) داوری کنید که چه دستاوردهایی داشتند. بطور مثال شبکه های کامپیوتری , نرم افزارهای زیرساختی مانند سیستم عامل - پایگاه داده ها ; هوش مصنوعی , انواع تئوری ها و الگوریتم های کاربردی-مرجع-استاندارد شده را آنها اختراع کردند (البته نه هر آنچه که هست)؟ یا دکترهایی مانند موقر-قدسی-کسایی-ربیعی-سربازی آزاد-جم زاد-بیگی-جلیلی که اهالی دانشگاه شریف اند با چند جین شرکت اقماری؟!
نکته۰: سنجش کیفی رشد در دانش های پایه ریاضیات-فیزیک-شیمی در هر کشور تا حد قابل پذیرشی به جویندگان دانایی گواه می دهد که کشور مطبوعش از دیدگاه توسعه یافتگی علمی-اقتصادی-اجتماعی در کجا ایستاده است!
نکته۱: آدمیان یاوه گو در هر زمان-مکان وجود دارند و از بین نخواهند رفت.
نکته۲: برای شناخت هرکس به محیطی که رشد یافته حتما توجه کنید. هیچ کس از بدو تولد کج اندیش و خود بزرگ بین و جاهل مرکب نیست.
نکته۳: میان افراد متخصص نرم افزار اصطلاحی هست که می گوید: چیز نگو ; کد رو بده بیاد! کجایی گالیور با نقشه ت.
نکته۴: برای اینکه بیشتر در مورد علوم کامپیوتر و مبدعین/مخترعین در این حوزه از دانش بشری بدانید توصیه دارم که کتاب "بزرگان دانش رایانه" نوشته دنیس الیوت -ترجمه فارسی از نقیب زاده را بخوانید.
feedback
Iran, Islamic Republic of
الان این متن بلند بالا که در مدح آمریکا بود چه ربطی به این مطلب داشت ؟ در هر صورت کشورهای غیر وابسته دنبال امنیت خودشون هستند مثل چین که با ایجاد یک فایروال قدرتمند اینترنت امریکا را اچمز کرد، کمی از این توهم و آمریکا پرستی در بیا عزیز ، تمام پیشرفت آمریکا بخاطر مهاجران بوده وگرنه یک آمریکایی اصیل فقط فکر الافی و عیاشی هست
محمد
feedback
Iran, Islamic Republic of
بی سوادهای محترم آخه کجای این متن نوشته که ایرانت جایگزین اینترنت باشه
کی شما رو به عنوان خبرگزاری قبول کرده
محمد
feedback
Iran, Islamic Republic of
شما به نقل از مهر مطلب رو گذاشتید آخه اون کجا چنین عنوانی گذاشته یا کجای این مطلب اینجوری استنباط میشه
م ت19
feedback
Iran, Islamic Republic of
در موارد اضطراری که اینترنت دچار اختلال می شه اگه چیز جایگزین قدرتمندی نباشه و لو موقتا شبکه ا طلاعات کشور و کسب و کار فلج می شه
حتما باید شبکه داخلی قدرتمندی داشت با سرورهای سریع و موتور جستجوی کارآمد و پایگاههای خدمات دهی موثر
feedback
Iran, Islamic Republic of
دوست عزیز طرف گفته کلا اینترنت جهانی ول کنیم سانسورنت ملی جایگزینش کنیم! اونم نه در مواقع ضروری بلکه برای همیشه!
رضایی
feedback
United Kingdom
متاسف باید بود که چنین کسانی هم بعنوان صاحبنظر هستن و عرصه رو بر بقیه متخصصین تنگ کردن، و هم از کلی رانت و ارتباط برخوردارن.
ایشون در دانشگاه شریف مشهور هستن!
ضمنا کاندید مجلس هم بودن
گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام