۰
plusresetminus
دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۰۴:۰۰

ساخت هوش مصنوعی با قابلیت مشاهده اجسام از پشت دیوار

ایتنا- محققان موفق به ساخت سیستم لیزری ویژه‌ای شده‌اند که می‌توان با استفاده از آن اشیا پشت دیوارهای مرئی را به‌راحتی تشخیص داد
ساخت هوش مصنوعی با قابلیت مشاهده اجسام از پشت دیوار
محققان موفق به ساخت سیستم لیزری ویژه‌ای شده‌اند که می‌توان با استفاده از آن اشیا پشت دیوارهای مرئی را به‌راحتی تشخیص داد
 
به گزارش ایتنا و به نقل از  cnet، گروهی از محققان با استفاده از لیزرهای مشابه با اشاره‌گرهای لیزری سیستمی را طراحی کرده‌اند که می‌تواند اشیا پشت دیوارهای مرئی را تشخیص بدهد. فرایند کار این لیزر به‌گونه‌ای است که لیزری به دیوار مرئی تابانده می‌شود و با رد شدن از آن به شیء پنهان‌شده در پشت دیوار برخورد می‌کند. سپس نور این لیزر از شیء موردنظر به دیوار برمی‌گردد.
 
انجام این کار الگوی تداخلی ویژه‌ای را روی دیوار ایجاد می‌کند که به آن الگوی نقطه‌ای گفته می‌شود. تصویر شیء پنهان در این الگو رمزگذاری می‌شود و محققان برای انجام محاسبات پیچیده موردنیاز برای بازسازی آن در زمان واقعی به یک الگوریتم یادگیری عمیق تکیه می‌کنند.
 
 
 
محققان با استفاده از این وسیله توانستند به‌صورت موفقیت‌آمیزی شماره‌ها و اعدادی که با خط مستقیم بصری قابل‌مشاهده نبودند را بخوانند. همچنین در پژوهش دیگری از این لیزر برای تجسم صحنه‌های وسیع‌تری که از دیدمستقیم پنهان‌شده بودند استفاده شد اما این پژوهش جدید توانایی این سیستم را در مشاهدات باکیفیت‌تر و در زمان واقعی افزایش داد.
 
کریستوفر ای. متزلر از دانشگاه استنفورد و رایس دراین‌باره بیان کرد که:« سیستم تصویربرداری غیرخطی ما در مقایسه با سایر رویکردها ،  از وضوح تصویر بالا و سرعت تصویربرداری منحصربه‌فرد برخوردار است. این ویژگی‌ها کاربری‌های متفاوتی مانند خواندن پلاک خودروی پنهان در هنگام رانندگی یا خواندن نشان‌های پوشیده شده توسط شخصی که در زاویه‌ای متفاوت از ما قدم می‌زند را ممکن می‌کند.»
 
فلیکس هاید از دانشگاه پرینستون نیز در رابطه با این سیستم می‌گوید:« تصویربرداری غیرخطی در تصویربرداری پزشکی ، مسیریابی ، روباتیک و سیستم‌های دفاعی کاربری‌های مهمی دارد.» به‌این‌ترتیب ازاین‌پس حفاظت از حریم خصوصی نه‌تنها به خود و اطلاعات شخصی کاربران مرتبط خواهد بود بلکه در آینده نزدیک به استفاده از سیستم‌های لیزری نیز مربوط می‌شود.
 
کد مطلب: 59629
نام شما
آدرس ايميل شما

هنگام کار با کامپيوتر، معمولا از چه نوع خدمات اينترنتی استفاده می کنيد؟
ADSL
فيبر نوری
Point-to-Point
مودم همراه
هات اسپات موبايل
ماهواره ای