۰
plusresetminus
شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۴۸

کشف یخ در زیر سطح مریخ توسط ناسا

ایتنا- محققان به‌تازگی با استفاده از داده‌های جمع‌آوری‌شده موفق به ساخت نقشه‌ای از موقعیت‌های مکانی احتمالی آب‌های یخ‌زده در لایه‌های زیرین مریخ شدند.
کشف یخ در زیر سطح مریخ توسط ناسا
محققان به‌تازگی با استفاده از داده‌های جمع‌آوری‌شده موفق به ساخت نقشه‌ای از موقعیت‌های مکانی احتمالی آب‌های یخ‌زده در لایه‌های زیرین مریخ شدند.
 
به گزارش ایتنا به نقل از وب‌سایت خبری تحلیلی engadget، یکی از فاکتورهای مهم در جستجوی منظومه شمسی توانایی کشف آب در سیارات دیگر به‌منظور استفاده‌هایی نظیر آشامیدن و تأمین سوخت موشک‌ها است. ناسا در همین راستا و به‌منظور بررسی وجود آب در سیاره مریخ به‌تازگی نقشه‌ای از موقعیت‌هایی در این سیاره که احتمال وجود آب در آن‌ها زیاد است را عرضه کرده است.
 
محققان به‌تازگی با ساختن نقشه‌ای از سطح مریخ، موقعیت‌هایی که در آن‌ها احتمال وجود یخ ایجاد شده از آب زیاد است را مشخص کرده‌اند. یخ‌ها در برخی از نقاط مشخص‌شده تنها 2.5 سانتی‌متر با سطح مریخ فاضله دارند و به‌این‌ترتیب به‌راحتی برای مریخ‌نوردهای بعدی قابل‌شناسایی خواهند بود.رنگ‌های سرد نشان از وجود یخ در نزدیکی سطح مریخ دارند و رنگ‌های گرم نشان‌دهنده یخ‌های موجود در لایه‌های عمیق‌تر هستند.
 
 
 
سیلوین پیکا از به عنوان راهبر این تحقیق از ناسا در این رابطه می‌گوید:« شما برای استخراج این یخ به ماشین خاک‌برداری نیازی ندارید. شما می‌توانید از یک بیلچه برای این کار استفاده کنید. ما به جمع‌آوری اطلاعات در رابطه با یخ‌های مدفون در مریخ ادامه می‌دهیم تا بتوانیم بهترین موقعیت‌های مکانی برای فرود فضانوردان را تعیین کنیم.»
 
تشخیص موقعیت‌های مکانی یخ‌ها برای انجام مأموریت‌های انسانی در مریخ بسیار مهم است و می‌تواند منجر تشخیص مناطق مناسب برای پروژه‌هایی مانند بررسی مریخ اسپیس اکس شود. وزن آب به حدی است که نمی‌توان آن را با موشک‌ها به مریخ برد و به همین دلیل یافتن این عنصر در آنجا می‌تواند به زنده ماندن انسان‌ها در مریخ کمک کند. بااین‌حال ازآنجایی‌که این سیاره اتمسفر نازکی دارد، آب موجود در سطح مریخ به‌سرعت تبخیر می‌شود. 
 
البته کشف آب در قالب یخ در مریخ امر چندان جدیدی نیست و مریخ‌نورد ناسا در سال 2008 بعد از یک ماه گردش در این سیاره موفق به کشف آب یخ رده در نمونه خاک جمع‌آوری‌شده از سطح این سیاره شد. بااین‌حال ساخت این نقشه موجب می‌شود که محققان بتوانند به‌راحتی مأموریت‌های بعدی خود برای ارسال فضانورد به مریخ را برنامه‌ریزی کنند.
 
کد مطلب: 59195
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام