۰
plusresetminus
شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۹

نظرسنجی گیتهاب از کاربران از رشد چشمگیر در منبع‌باز پرده برداشت

ایتنا - دیگر اطلاعات جالب عبارتند از ظهور پایتون که با غافلگیر کردن جاوا به جایگاه دوم پس از جاوااسکریپت از نظر محبوب رسید.
نظرسنجی گیتهاب از کاربران از رشد چشمگیر در منبع‌باز پرده برداشت
گیتهاب نتایج تحقیق پیمایشی سالانه خود با عنوان «وضعیت Octoverse» را منتشر کرده و در آن یکی از جامعترین بینشها درباره جامعه توسعه‌دهندگان را ارائه نموده است.
 
به گزارش ایتنا از رایورز به نقل از اینکوایرر، این مخزن کد که به تملک مایکروسافت در آمده است، بیش از 40 میلیون کاربر دارد، از این رو نتیجه‌گیری‌های آن به اندازه کافی قابل اعتماد هستند.
در رابطه با خود گیتهاب، 10 میلیون کاربر جدید امسال به این سایت اضافه شده‌اند و 44 میلیون مخزن ایجاد شده است، و 87 میلیون درخواست pull از سرورهای آن به ثبت رسیده است.
 
با توجه به اینکه کاربران آن از تمام نقاط جهان هستند(حتی قاره قطب جنوب)، نتایج آن یک جامعه جهانی را بازتاب می‌دهند که تنها یک پنجم آنها از ایالات متحده بوده‌اند.
بیش از 1.7 میلیون دانشجو کدنویسی با گیتهاب را آموخته‌اند، و بیش از 31000 آموزگار از گیتهاب در طرح‌های درسی‌شان نیز استفاده نموده‌اند.
 
44 درصد دیگر از کاربران اولین مخزنشان را، سال به سال، بر روی گیتهاب ایجاد نموده‌اند، که 1.3 میلیون نفر از آنها اولین نقش‌آفرینی عمرشان در زمینه منبع‌‌باز بوده است.
ولی همه اینها از توسعه‌دهندگان آماتور نبوده‌اند؛ 35 تا از شرکت‌های مندرج در لیست فورچن 50 در طی این سال در پروژه‌های گیتهاب نقش‌آفرینی کرده‌اند.
 


موتور یادگیری ماشین گوگل، موسوم به تنسورفلو، یکی از پرکاربردترین مخزن‌ها در گیتهاب است و نشانه‌های خوبی از یک پروژه نوعی را ارائه می‌کند. 9900 نقش‌آفرین در این دوره تحقیق کارشان را به تنسورفلو اضافه کرده‌اند.
25000 کاربر در وابستگی‌های تنسورفلو نقش‌آفرینی کرده‌اند، و 46000 مخزن اکنون بر تنسورفلو متکی هستند.
 
دیگر اطلاعات جالب عبارتند از ظهور پایتون که با غافلگیر کردن جاوا به جایگاه دوم پس از جاوااسکریپت از نظر محبوب رسید.
زبان‌هایی که سریع‌ترین رشد را داشته‌اند عبارت بوده‌اند از Dart  و Rust، و استفاده از Jupyter Notebooks، که سرویسی برای برنامه‌نویسان ژوپیتر است برای سومین سال پیاپی شاهد رشد 100 درصدی بوده است.
 
در سال 2017، گیتهاب یک قابلیت هشدارهای امنیتی را افزود، که تاکنون از مرز 7.6 میلیون اصلاح از سوی جامعه آن عبور کرده است.
 
انتشار این اطلاعات در آستانه رویداد هفته آینده  GitHub Universe در سان فرانسیسکو اتفاق افتاده است.
  
کد مطلب: 58768
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام