۰
plusresetminus
چهارشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۲۲
در سال ۲۰۲۲:

اعزام فضاپیمای ویرجین‌اوربیت به مریخ

ایتنا - ویرجین‌اوربیت می‌گوید قصد دارد در سال ۲۰۲۲، یک فضاپیمای کوچک به مریخ بفرستد.
اعزام فضاپیمای ویرجین‌اوربیت به مریخ
شرکت ویرجین‌اوربیت روز چهارشنبه از طرح‌های خود برای اعزام سه مأموریت به مریخ خبر داد. خبرها حاکی است این شرکت با شرکت لهستانی سَت‌رولوشن و گروه‌هایی نیز از دانشگاه‌های لهستان برای ارسال سه فضاپیمای روباتیک کوچک به مریخ برای بررسی‌های علمی همکاری دارد. فضاپیمای مذکور، توسط موشک این شرکت به نام لانچروان پرتاب خواهد شد و این کار می‌تواند در سال ۲۰۲۲ انجام شود.
 
به گزارش ایتنا و به نقل از Space، اگر این کار با موفقیت انجام شود، ویرجین‌اوربیت نخستین شرکت تجاری خواهد بود که به سیاره سرخ سفر میکند. این امر همچنین، یک ورود غیرمنتظره به پروازهای فضایی را برای این شرکت رقم خواهد زد که طرح‌های آن بیشتر بر پرتاب‌های هوایی متمرکز بوده و این پرتاب‌ها همواره برای سفر به فراتر از مدار نزدیک به زمین، نامناسب تلقی می‌شده‌اند.
 
البته لازم است ویرجین‌اوربیت، موشک لانچروان را به پرواز در بیاورد که انتظار می‌رود این کار تا پایان سال جاری میلادی انجام شود؛ اما وظیفهٔ حمل این موشک با یک بوئینگ ۷۴۷ با نام Cosmic Girl خواهد بود، بدین‌شکل که آن را تا یک ارتفاع بالا خواهد برد و سپس آن را رها خواهد ساخت. این موشک موتورهای خود را در هوا روشن می‌کند و به‌سمت فضا حرکت خواهد کرد.
 
گفتنی است پرتاب در هوا در مقایسه با پرتاب‌های معمول موشک، نیازمند سوخت و حفاظت کمتری است و تقریباً می‌توان در همه‌جا چنین کاری را انجام داد؛ چرا که محدود به مکان پرتاب یا آب‌وهوای خاصی نیست. با این حال، هواپیما باید تلاش کند با موشک‌ها و محموله‌های بزرگ، از روی زمین بلند شود.
 

گفته می‌شود یکی از دلایل عمده که چنین سفری اکنون امکان‌پذیر شده، آن است که ماهواره‌های جدید، بسیار کوچک شده‌اند. در واقع اکنون می‌توان با ابزارآلاتی با اندازه بسیار کوچکتر، همان نوع داده‌ها و تصاویری را که یک نسل پیش گردآوری می‌کردیم، بدست آوریم. فضاپیمای ست‌رولوشن، تنها ۵۰ کیلوگرم وزن دارد؛ اما وظیفهٔ عکسبرداری از مریخ و قمر آن یعنی فوبوس، مطالعه جوّ این سیاره و احتمالاً بررسی خاک آنجا برای یافتن نشانه‌هایی از آب زیرزمینی را برعهده خواهد داشت.
کد مطلب: 58577
نام شما
آدرس ايميل شما

نظر شما در باره طرح رجیستری موبایل چیست؟
طرح کاملا موفق بود
تا حدودی به نتیجه رسید
طرح کاملا شکست خورد
بنظرم طرح مبهمی است