۰
plusresetminus
شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۰۰

هند به فراتر از ماه می‌نگرد

ایتنا - در هفته‌های اخیر، فرود بر سطح ماه، تنها بخش کوچکی از جاه‌طلبی‌های فضایی هند بود.
هند به فراتر از ماه می‌نگرد
اگرچه برنامه فضایی هند در مسیر ماه به یک مانع بزرگ برخورد کرده، اما این کشور گام‌های بزرگی در کاوش‌های مربوط به ماه و مریخ برداشته است.

به گزارش ایتنا و به نقل از Space، در روز جمعه ششم ماه سپتامبر، مأموریت چاندرایان-۲ تقریباً در پایان فرایند فرود ـ که همواره با خطر همراه است ـ ارتباطش را با سطح‌نشین خود به نام «ویکرام» از دست داد. اما سازمان پژوهشهای فضایی هند که مسئولیت مأموریت چاندرایان-۲ را برعهده دارد، هنوز جزئیات بیشتری پیرامون آنچه که در طی فرود رخ داده یا علت بروز اشکال، منتشر نکرده است.
 
این سطح‌نشین و ماه‌نورد کوچک که درون آن قرار داشت، برای بررسی محیط ماه طراحی شده بودند که می‌تواند برای مأموریت‌های آتی انسانی، بسیار مفید واقع شود. یکی از وظایف ویکرام، مطالعه ماه‌لرزه‌ها و همینطور بررسی محیط تابشی آنجا بود که هر دو در هنگام ساخت و ساز بنا برای فضانوردان در سطح ماه، می‌توانند مفید واقع شوند.  علیرغم قطع ارتباط ویکرام، مدارگرد چاندرایان-۲ برای نزدیک به یک سال، از بالا به نقشه‌برداری و وارسی ماه خواهد پرداخت.
 

اما هند به همین مقدار قانع نیست. ناهرندرا مودی (نخست‌وزیر هند) به دانشمندان مرکز فضایی کشورش گفته است که با وجود بروز اشکال در فرود بر سطح ماه، انتظار دارد شاهد بهترین دستاوردهای کشورش در عرصه فضا باشد. وی گفته است این سازمان باید از خطای پیش آمده درس بگیرد و به حرکت خود ادامه دهد.
 
این سازمان فضایی درنظر دارد در سال‌های در پیش رو، مأموریت چاندرایان-۳ به مقصد ماه را پیاده‌سازی کند و همچون ناسا به انتقال انسان به ماه می‌اندیشد. رؤیاهای هند، شامل رفتن به کرات دیگر نیز می‌شود؛ از جمله ارسال یابشگرهایی به مریخ و ناهید و همچنین مأموریت‌هایی برای فرستادن انسان به فضا.
 

گفتنی است تاکنون تنها دو تن هندی به فضا پرواز کرده‌اند: راکش شارما در سال ۱۹۸۴ همراه با یک مأموریت سایوز در شوروی سابق و دیگری کالپانا چاولا که دو بار پرواز به فضا را با ناسا تجربه کرد و در حین دومین مأموریت خود در نتیجهٔ انفجار شاتل فضایی کلمبیا، جان باخت.
کد مطلب: 58161
نام شما
آدرس ايميل شما

به نظر شما هوش مصنوعی تا ده سال آينده به احساسات مجهز خواهد شد؟
بله
خیر