کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

مشکلی که برای کاربران iOS 13 دردسر درست می‌کند

6 مهر 1398 ساعت 11:29

ایتنا- به تازگی مشخص شد که اکسپلویتی در سیستم عامل iOS 13 شرکت اپل وجود دارد که به هکرها اجازه می‌دهد قفل صفحه نمایش را دور بزنند و بتوانند در گوشی کاربر نفوذ کنند.


بسیاری از کاربران و متخصصان بی‌صبرانه منتظر عرضه سیستم عامل iOS 13 هستند و تمایل دارند که خیلی زود از دست‌پخت جدید متخصصان اپل بچشند و لذت ببرند. همه چیز در مورد iOS 13 عالی بود و کارشناسان و متخصصان اپل در مورد این سیستم عامل تعریف و تمجیدهای زیادی می‌کردند تا چند روز پیش که بررسی‌ها و تحقیقات روی iOS 13 نظرات را عوض کرد و ورق کاملاً برگشت.
 
 
به گزارش ایتنا و به نقل از اوبرگیزمو، ظاهراً در این سیستم عامل، یک اکسپویت کشف شده است که ابزار خوبی برای هکرها محصوب می‌شود. می‌توان گفت که این اکسپلویت عملاً مسئله حریم خصوصی را زیر پای خود له می‌کند؛ زیرا هکرها با استفاده از این اکسپلویت می‌توانند قفل صفحه نمایش را دور بزنند و به تمامی اطلاعات مربوط به مخاطبان کاربر دسترسی پیدا کنند.
 
اولین فردی که توانست از این اکسپلویت پرده بردارد، خوزه رودریگز، یکی از علاقمندان شرکت اپل در اسپانیا بود. او ابتدا این اکسپلویت را در تاریخ هفدهم ژوئیه 2019 به شرکت اپل اعلام کرد ولی هنوز پاسخی در رابطه با رفع یا عدم رفع این اشکال دریافت نکرده است.

 

احتمالاً این اشکالات در نسخه نهایی iOS 13 وجود خواهد داشت و همین موضوع می‌تواند کاربران و متخصصان آگاه را از این سیستم عامل دور کند. این اکسپلویت، کاربرانی را شامل می‌شود که وارد یک تماس فیس‌تایم می‌شوند و سپس از طریق سیری به بخش صوتی دسترسی پیدا می‌کنند. وقتی این اتفاق می‌افتد، کاربران می‌توانند به لیست مخاطبان شما دسترسی داشته باشند. حتی در زمان قفل بودن صفحه نمایش نیز این اتفاق می‌افتد.
 
هنوز مشخص نیست که چرا شرکت اپل هیچ اقدامی برای رفع این اشکال نکرده است. گفته می‌شود که شیوه کار این اکسپلویت به شکلی است که تا وقتی کاربر به صورت فیزیکی به آیفون شما دسترسی نداشته باشد، نمی‌تواند از اکسپلویت بهره‌برداری کند و امکان بهره‌برداری و سوء استفاده از راه دور وجود ندارد.
 


کد مطلب: 58152

آدرس مطلب: https://www.itna.ir/news/58152/مشکلی-کاربران-ios-13-دردسر-درست-می-کند

ايتنا
  https://www.itna.ir