۰
plusresetminus
يکشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۰۸

جاسوسی با سیم‌کارت

ایتنا - محققان امنیتی حمله جدیدی را کشف کرده‌اند که با کمک سیم‌کارت انجام می شود و اطلاعات کاربر را رصد می‌کند.
جاسوسی با سیم‌کارت

در مواردی خاص سیم‌کارت افراد خطر امنیتی بالاتری نسبت به نرم افزار موبایل دارد. محققان شرکت AdaptiveMobile Security شکاف امنیتی جدیدی به نام Simjacker کشف کرده اند که یک شرکت نظارتی از آن برای نفوذ به دستگاه‌های افراد استفاده می کرده است.

 در این  روش هکر با استفاده از یک موبایل هوشمند با مودمGSM یا هرگونه سرویس A2P ، یک پیامک به موبایل قربانی ارسال می کند.
به گزارش ایتنا از مهر،این پیامک حاوی دستورات جعبه ابزار سیم (SIM Tool Kit) است کهS@T Browser دستگاه از آن پشتیبانی می‌کند. S@T Browser در حقیقت اپلیکیشنی است که در سیم کارت قرار دارد. استفاده از S@T Browser و دستورات جعبه ابزار سیم (SIM ToolKit)فناوری قدیمی است که هنوز برخی از شبکه‌های موبایل و سیم کارت ها از آن استفاده می کنند. با کمک دستورات جعبه ابزار سیم می توان  مرورگرها را فعال یا صوت پخش کرد.  در گذشته اپراتورهای موبایل از این پروتکل ها برای ارسال پیام های تبلیغاتی یا اطلاعات صورتحساب به کاربر استفاده می‌کردند.

طبق یافته محققان امنیتی هکرها با استفاده از روش Simjacker که در بالا گفته شد، اطلاعات مکانی و شماره های IMEI را به دست می‌آورند. این اطلاعات بعدا با استفاده از اس ام اس به دستگاه دیگری ارسال می شود تا ثبت شوند.

این روش بسیار مرموزانه و بی سروصدا است. هرچند در آن از پیامک استفاده می شود اما کاربر هیچ نوتیفیکیشنی دریافت نمی کند. هکرها می توانند به راحتی به اطلاعات آپدیت شده  هر دستگاه دست یابند. از این روش برای دستیابی به اطلاعات آیفون، دستگاه‌های اندروید مختلف و حتی چند دستگاه اینترنت اشیا ( مجهز به سیم کارت)استفاده شده است.

این شرکت نظارتی نیز اعلام کرده اکنون بیش از دو سال است که از این روش در بیش از ۳۰ کشور در خاورمیانه، شمال آفریقا، آسیا و اروپای شرقی استفاده می کند.
البته کارشناسان تخمین می زنند از این شیوه نظارتی به طور گسترده استفاده نشده است.
کد مطلب: 58137
برچسب ها: سیم‌کارت
نام شما
آدرس ايميل شما

نظر شما در باره طرح رجیستری موبایل چیست؟
طرح کاملا موفق بود
تا حدودی به نتیجه رسید
طرح کاملا شکست خورد
بنظرم طرح مبهمی است